• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta dziecięca

wtz

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#1
Witam wszystkich serdecznie. Od jakiegoś czasu przeglądam to forum, a szczególnie ten wątek i nadszedł moment na zamieszczenie swojego postu.

Mój 10letni syn rok temu zainteresował się modelarstwem. Ot, na początku dostał kilka modeli do sklejania (samolot, statek etc), aż w pewnym momencie znalazł na portalu aukcyjnym domek. Kupił go i okazało się, że wraz z nim otrzymał gazetkę Kolejka Elektryczna z wydawnictwa na E, bo domek był z tejże gazetki. Ja sobie wtedy przypomniałem, że mam na strychu starą kolejkę, a syn zaczął budować swoją pierwszą makietę. W międzyczasie zapisałem go na fajne warsztaty modelarskie, gdzie zrobił pierwszą dioramę oraz skleja różne modele i poznaje techniki modelarskie.

Ostatnio kupiliśmy sobie cyfrowy zestaw startowy Piko PKP Husarz 59002 i postanowiliśmy, że rozbierzemy dotychczasową makietę i zaczniemy budować nową. Ja nie jestem zapalonym modelarzem, ale ciekawe zainteresowania dziecka trzeba wspierać i można razem fajnie spędzić czas.

Młody jest bardzo zapalony do budowania makiety od już. Próbuję studzić emocje, mówiąc, że musimy znaleźć dobry plan na makietę, bo to podstawa. Ściągnęliśmy SCARM i zaczęliśmy planowanie. Chcemy bazować na zestawie torów z zestawu startowego i dorobić dodatkowy tor na stacji oraz bocznicę do fabryki. Plan mamy taki, że na makiecie będzie stacja główna z magazynem oraz fabryka. 1/3 makiety będzie na górce (aby był tunel) i na wzniesieniu będą domki mieszkalne. W centrum obok stacji będzie kościół, fabryka oraz może jakiś sklep. Chcemy, aby można było trochę pomanewrować na makiecie (np. lokomotywa wiezie towary z fabryki do magazynu a potem doczepia wagony pasażerskie i wiezie w kółko pasażerów). Dodatkowo syn chce w lewym górnym rogu zrobić kawałek jeziorka.

Miejsce jakie mamy to w tej chwili płyta 174x105 dzielona w połowie (taka została nam po starej makiecie). Zobaczcie na plan i powiedzcie co o nim myślicie. Nie udało nam się wrysować na niego domków, ale mamy je już sklejone i rozmieszczone na płycie. Do dokupienia jest jeszcze fabryka oraz sklep. Byćmoże w przyszłości wymienimy jakieś budynki. Makieta ma być do zabawy i nauki.

Mam jeszcze pytanie co do samej płyty. Czy warto na tym budować makietę? Zastanawiam, się czy będzie wystarczająco stabilne. Jest to płyta HDF 3mm na ramiaku z kantówki 30x20mm, podzielona na dwa kawałki, aby łatwo można było ją przenieść. Postanowiłem, że jeśli ją zostawię to usztywnię ramiak oraz łączenie, aby powierzchnie płyt były równe sobie. Rozważałem zbudowanie porządnej podstawy ze sklejki, ale zastanawiam się czy warto iść w koszty mając na uwadze jej zabawkowo-naukowy charakter.

2021-08-05.png


Dzięki
wtz
 

Załączniki

OP
OP
W

wtz

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#4
Dzięki, ma być cyfra do lokomotywy. Przejazdy pewnie zrobimy na jakiś serwach. Mam też stare rozjazdy z kolejki DDR, może jakoś da się wziąć od nich napędy.
 

Puzon Gagarina

Aktywny użytkownik
Reakcje
183 14 0
#5
Na elektronice dobrze się nie znam załóż nowy wątek to koledzy ci pomogą. Co do planu makiety ja bym zrobił wjazd do lokomotywowni nie przez peron a przy wyjeździe ze stacji.
Pozdrawiam
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#6
Diorama super.
Ze swojej strony proponuje zrobić przynajmnej dwa pełne koła, bo za jakiś czas dokupicie jakieś lokomotywy i bedzie można bawić się na dwa skład składy.
 
OP
OP
W

wtz

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#7
@robertmuszka Spróbuję to rozrysować, tylko pewnie musiałbym zwiększyć ten krótszy wymiar makiety, aby to się zmieściło. Oprócz tej lokomotywy ze zdjęcia na dioramie mam jeszcze coś w stylu DR 130 z zestawu DDR i planuję ją ucyfrowić i zrobić pociąg towarowy, więc faktycznie można pomyśleć o jednoczesnej jeździe dwóch lokomotyw.
 
OP
OP
W

wtz

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#8
Cześć,

rozrysowałem coś takiego. Widzę, że musiałbym trochę powiększyć planszę. Co o tym myślicie? Alternatywnie mógłbym te BWL i BWR z lewego górnego rogu umieścić w tunelu, wtedy byłoby fajnie, że pociąg wjeżdża w jeden otwór i nie wiadomo z którego wyjedzie :)

1628274021298.png
 

Załączniki

Antez

Aktywny użytkownik
Reakcje
447 0 6
#9
Cześć,

rozrysowałem coś takiego. Widzę, że musiałbym trochę powiększyć planszę. Co o tym myślicie? Alternatywnie mógłbym te BWL i BWR z lewego górnego rogu umieścić w tunelu, wtedy byłoby fajnie, że pociąg wjeżdża w jeden otwór i nie wiadomo z którego wyjedzie :)

Zobacz załącznik 829604
Z tego co widzę masz tory bardzo blisko krawędzi płyty na której to będzie. Przy szybszej jeździe może cie zastać nie miła sytuacja. Będzie też trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu tego momentu.
 
OP
OP
W

wtz

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#10
No właśnie myślę jak powiększyć istniejącą planszę, aby na górze i na dole było 5cm a po bokach po ok 10cm.

A co myślicie o planie?
 
OP
OP
W

wtz

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#11
Mogę łatwo zwiększyć makietę do 192x112cm i tyle jeszcze się zmieści :) Na górze/dole/z prawej jest po 5cm. Z lewej jest 16cm więc jeszcze zmieści się przejazd oraz może jakieś jeziorko.

1628276530395.png
 

Załączniki

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#12
A co myślicie o planie?
Planowanie makiety tak, żeby wyszła ładnie jest dosyć trudne, może warto skorzystać z gotowych wzorów, jeśli Kolega jeszcze ich nie widział (polecam oczywiście oglądanie we dwóch, to też jest część zabawy):
Makiety dla początkujących

Moje uwagi:
1. Tunel na torcie to jest dobry pomysł. Zwłaszcza jak cały pociąg może się w nim schować.
2. Nie robiłbym w tunelu rozjazdów to jest raczej niepraktykowane, łatwo o zderzenia i kłopoty.
3. Rozjazdy zdecydowanie lepiej wyglądają na wjeździe i wyjeździe ze stacji (jak na pierwszym projekcie).
4. Żeby Makieta była ciekawa trzeba część rzeczy ustawić prostopadle do siebie, a część pod innymi kątami.
5. Makieta to jest zawsze duży kompromis, trzeba przyjąć jakieś założenia i się ich trzymać.
6. Jeśli syn tak się pali do roboty to rogatki przejazdowe, drzewa, krzaki, w zasadzie nawet i górę w której będzie tunel można zacząć robić już teraz. Na forum są dobre poradniki jak się za to wszystko zabrać.
 
OP
OP
W

wtz

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#13
Witajcie ponownie, ostatnio trochę pracowaliśmy nad konstrukcją makiety. Mamy już konstrukcję o wymiarach 200x115cm.

Trochę też myśleliśmy o planie makiety, w tej chwili stanęło na poniższym pomyśle (z tym, że na razie nie będziemy robić zjazdu do lokomotywowni, jest tam tylko jako pomysł). Drogi narysowane orientacyjnie. Plan jest taki, że przy bocznicy będzie fabryka, na przeciwko stacji centrum (może sklep, kościół), a na górze kilka domków.

Syn na razie jest na wakacjach, więc jak wróci poustawiamy te budynki, które mamy i zobaczymy jak to wygląda.

PS. Oczywiście dziękuję Wam wszystkim za cenne rady :)

1629380870710.png
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#14
Jeżeli nie masz już kupionych wszystkich rozjazdów, to możesz zrobić trochę inaczej.
Na poniższym planie wydłużone są tory stacyjne i na bocznicy.
wtz.jpg
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#16
Też myślałem, żeby rozjazd do bocznicy umieścić z tej strony. W proponowanym przeze mnie układzie komplikuje to wjazd na bocznicę z toru wewnętrznego.
Jednak przełożenie rozjazdu się nie uda. Rozjazd zwyczajny ma tor zwrotny R9, a tam jest potrzebny łuk R2 lub R3.
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.091 153 19
#17
Też myślałem, żeby rozjazd do bocznicy umieścić z tej strony. W proponowanym przeze mnie układzie komplikuje to wjazd na bocznicę z toru wewnętrznego.
Jednak przełożenie rozjazdu się nie uda. Rozjazd zwyczajny ma tor zwrotny R9, a tam jest potrzebny łuk R2 lub R3.
Proponuję zamiast sporej ilości krótkich torów, położyć tory flex.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#18
Można bardziej odsunąć rozjazdy na prawej głowicy. Wtedy da radę wkomponować rozjazd łukowy w stronę bocznicy.
wtz-1.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#20
Mnie chodziło tylko o ideę, nie o szczegółowe rozwiązania.
Można bardziej odsunąć rozjazdy na prawej głowicy.
Można też po lewej stronie rozjazdy przesunąć do środka, jak było na wcześniejszych rysunkach, bo teraz tory stacyjne są dość długie w stosunku do całości.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
B
Planuję 14
Planuję 64
Planuję 117
Planuję 272
Planuję 31

Podobne wątki