• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta domowa - Milanów H0

OP
OP
S

SM 42

Użytkownik
Reakcje
28 9 1
PS. Wzmocnienia to dwie belki idące w poprzek :), ale w tej chwili nie mam jak pokazać całej makiety od dołu ;). Dodaje jeszcze zdjęcie farby, jakiej użyłem do malowania szyn :D.
IMG_20210109_194929[1]21.jpg
 
Ostatnio edytowane:

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
Nie bez powodu Koledzy sugerowali inne farby niż akrylowe do malowania szyn. Akryl trzyma się ogólnie słabo plastiku, a metalu to już bardzo słabo. Może być problem z trwałością tej powłoki.
Ja nie mam negatywnych doświadczeń z malowaniem plastiku farbami akrylowymi. Mam na myśli budynki. Maluję gęstą farbą rozprowadzając pędzlem w miarę równo po tym, co akurat maluję. Jest natomiast koniecznym umycie malowanych elementów denaturatem w celu odtłuszczenia od resztek tłuszczu z form wtryskarek i palców.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
Ja zawsze wszystkie plastikowe budynki i inne modele myję mydłem i wodą, podobno dzisiaj to już nie zawsze jest konieczne, ale warto bo to żaden wysiłek. Potem obowiązkowo podkład w sprayu i dopiero na to farba akrylowa. No ale jak widać są różne strategie i nie ma jednej recepty na wszystko. Warto dodać, że ja używam farb akrylowych wodnorozcieńczalnych, to też może robić różnicę.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
Farb "akrylowych" jest całe multum i akryl akrylowi nie równy. Fakt, że emalie trzymają się o wiele lepiej od akryli i nie trzeba na nie nawet podkładu. W poradnikach Agtomu (sklepu modelarskiego) na Youtubie są dobrze wytłumaczone różnice między farbami. I o ile generalnie zasada zawsze była taka, że pod farby akrylowe daje się podkład żeby zwiększyć przyczepność o tyle gro ludzi pokazało, że można malować bez podkładu i też się nic nie stanie. Ba, niektóre farby akrylowe trzymają się lepiej powierzchni niż podkład :) Odtłuszczanie powierzchni zawsze jest zalecane, ale np. przy składaniu modeli plastikowych nigdy nie odtłuszczałem i farba trzyma się już kilka(naście) lat bez uszczerbku. Wystarczy, że zapytacie na FB które lepsze farby do aerografu: Vallejo czy Tamiya i rozpęta się gównoburza, bo część modelarzy po prostu umie malować Vallejo tylko wymaga to dodania oprócz rozcieńczalnika także opóźniacza ;)
 
Reakcje
49 1 0
Wcześniej do odtłuszczania modeli używałem ciepłej wody z płynem do naczyń. Teraz używam takiego specyfiku. Leje prosto do aero i psikam cały model. Dodatkowo po użyciu powłoka robi się jakby lekko matowa. Co do malowania używam farb Gunze H oraz pomarańczowych Hatak i Lifecolorow. Z podkładów mogę polecić surfacera Mr. Hobby w różnych gradacjach od 500 do 1500.
 

Załączniki

Podobne wątki