• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta Cooli'ego

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#1
Wreszcie zabrałem się za to co długo, długo odkładałem. Zważywszy na to że makietę będę mógł zacząć budować dopiero w wakacje z powodu remontu dachu postanowiłem zacząć szykować już co nieco. Jak na razie jestem na etapie kupowania do póki nie skończą się środki finansowe na to przygotowane. Krótki opis tego co kiedyś powstanie. Makieta będzie w systemie cyfrowym. Umiejscowiona będzie na strychu więc mam duże pole do popisu. Składać będzie się z dwóch stacji osobowej dworca Bonn z kilkoma peronami i halą dworcową oraz towarowej z kilkoma bocznicami i rampami załadowczymi. Marzą mi sie góry jakieś mosty no i rzeczka. Wszystko na razie przenoszę na papier i projektuje sobie. Wczoraj nie mogłem już wytrzymać i zacząłem działać. Na pierwszy rzut poszła Nastawnia którą kupiłem razem z niewielkim złomem do kolejek. Informuję że z modelarstwem nie miałem nigdy kontaktu to był mój "pierwszy raz" jeśli chodzi o jakiś model do sklejania i malowania czy brudzenia. Od razu mówię że moja makieta będzie budowana głównie do zabawy po ciężkim dniu pracy ( wieczorami przy piwku). Będzie budowana według moich pomysłów. Tak też zrobiłem nastawnie. Nadałem jej nazwę wybrałem kolory itp. Specjalne ukłony w kierunku Marka z forum który poświecił pół niedzieli na pomoc on-line przy pomocy brudzenia modelu. Narobiłem ponad 100 zdjęć które były wysyłane do kolegi i co chwile dostałem info o tym co należy zrobić i jak. Prezentuje zdjęcia a następne efekty pracy już wkrótce. Teraz kolej na inne budynki i produkcje drzewek i krzewów.
Chciałbym usłyszeć od was opinie co więcej wiedzieć aby robić lepsze modele i co w tym by jeszcze poprawić.
 

Załączniki

marekw111

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#2
Gratuluję i witam na forum!Z tego co piszesz czeka cię ciężka i długa praca,ale bez obaw to czysta przyjemność.Najgorsze to zacząć,potem to już samo wychodzi.Apropo pomocy ,nie mam sprawy postaram się jak najlepiej wywiązać i pomóc w miarę możliwości,myślę że wielu kolegów z forum również posłuży pomocą w razie problemów.
Życzę powodzenia i sukcesów w budowie ;)
 

michal-c74

Aktywny użytkownik
Reakcje
86 0 0
#3
Jeśli można trzy grosze wtrącić.
Przydały by się rynny do Twojej nastawni, szczegół, a bardzo urealnia obiekt.
Jak dla mnie nastawnia fajna, trenuj a bedzie extra.
Powodzenia.
 
P

Paweł Piotr

Gość
#4
Michał Szewczyk napisał(a):
stacji osobowej dworca Bonn z kilkoma peronami
Stacja Bonn i nastawnia Lubliniec? Nie pasi...
Michał Szewczyk napisał(a):
Składać będzie się z dwóch stacji osobowej dworca Bonn z kilkoma peronami i halą dworcową oraz towarowej z kilkoma bocznicami i rampami załadowczymi
Brzmi groźnie, oby zamiar nie przerósł autora...
Sama nastawnia - owszem, ładna (rynny i inne szczegóły konstrukcyjne zawsze można uzupełnić) - to nastawnia dla mechanicznych scentralizowanych urządzeń srk... kupując i przygotowując elementy do makiety warto pamiętać, iż wypadałoby zachować jakiś procent zgodności czasu, miejsca, urządzeń srk, architektury, taboru i pozostałych drobnych elementów infrastruktury...[/quote]
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#5
Paweł Piotr napisał(a):
kupując i przygotowując elementy do makiety warto pamiętać, iż wypadałoby zachować jakiś procent zgodności czasu, miejsca, urządzeń srk, architektury, taboru i pozostałych drobnych elementów infrastruktury...
[/quote]

To przestrzegam w doborze taboru.

Naklejkę Lubliniec zawsze można zmienić.

Mam jeszcze pytanie co do torów GeoLine bo takich będę używał. Co z nimi robić czy zostawić je w takim stanie jak są czy lekko szutrować nasypy same czy podkłady też albo pomalować?


Jak na razie mam 8 kompletów torów z zestawu startowego. Dokupić muszę łuki r4 GeoLine
Więc na zabudowę strychu starczy :)
 
P

Paweł Piotr

Gość
#6
Michał Szewczyk napisał(a):
stacji osobowej dworca Bonn z kilkoma peronami
Stacja Bonn i nastawnia Lubliniec? Nie pasi...
Michał Szewczyk napisał(a):
Składać będzie się z dwóch stacji osobowej dworca Bonn z kilkoma peronami i halą dworcową oraz towarowej z kilkoma bocznicami i rampami załadowczymi
Brzmi groźnie, oby zamiar nie przerósł autora...
Sama nastawnia - owszem, ładna (rynny i inne szczegóły konstrukcyjne zawsze można uzupełnić) - to nastawnia dla mechanicznych scentralizowanych urządzeń srk... kupując i przygotowując elementy do makiety warto pamiętać, iż wypadałoby zachować jakiś procent zgodności czasu, miejsca, urządzeń srk, architektury, taboru i pozostałych drobnych elementów infrastruktury...
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#7
No to mam kolejne pytanie. Tory będę układał na styropianie lub korku o grubości 3-5mm. Ale co to da jak pomiędzy plastikiem toru Geoline a powiedzmy korkiem będzie pusta przestrzeń tego nasypu w środku. Macie jakieś pomysły czym ja wypełnić żeby nie było tam takiej pustki?
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#8
No szkoda że poszedłeś w stronę torów z nasypem ... może warto je zallegrować i kupić coś modelarskiego? Choćby A-gleis'y Pikowe. Takie tory jak masz zawsze będą wyglądały jak zabawka, a jak je poszutrujesz to będzie wyglądać nienaturalnie... A jak koniecznie chcesz je zostawić to po co jeszcze korek czy styropian?
 

Karol

Użytkownik
Reakcje
10 2 0
#9
Co do torów to się wszystko zgadza, pomyśl na zmianą. Przy kładzeniu torów musisz zwrócić szczególną uwagę na czym one będę, mianowicie jeżeli tory bezpośrednio położysz z podkładem korkowym na styropianie to efekty akustyczne będą nie do przyjęcia, będzie po prostu za głośno a po oszutrowaniu efekt ten jeszcze się wzmoże. By maksymalnie wyciszyć możesz zrobić to w następującej kolejności: sklejka + płyta wiórowa 0.5cm do 1cm ( wycięta na szerokość toru) + korek lub gąbka która się daje pod panele podłogowe
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#10
Michał Szewczyk napisał(a):
Za dużo już ich mam żeby je teraz sprzedawać.
Eeee.... na allegro wszystko idzie sprzedać. GeoLine z nasypem jest dobry na kolejkę dla dzieci a nie na makietę. Mówię ci poświęć trochę czasu i sprzedaj ... sprzedaj !
 

marekw111

Znany użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
...Michałku zmieniamy tory!!!!!!! :D Niestety ja też wpadłem w płapkę i musiałem słono zapłacić,ale czego się nie robi dla leprzego samopoczucia :razz:
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#12
marekw111 napisał(a):
..Michałku zmieniamy tory!!!!!!! :D
Ja zostawiam Geo. Lekko je zaszutruje lub nauczę się ich patynować. Niestety za dużo ich mam żeby je sprzedawać teraz. Stracę na sprzedaży więc zrobię wszystko aby ładnie wyglądały i nie było za głośno.
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#13
jeżeli masz ich dużo to ja bym zostawił i już, pod warunkiem,że efekt końcowy będzie ok
ja też jak wymieniałem z roco2,5mm na 2,1mm to zapłaciłem sobie prawie 1500zl

a co do wypełnienia- nie wiem czy głośno słychać tabor,ale bym zostawił puste jeżeli jest znośny odgłos
jeżeli nie to bym wypełniał gąbką od paneli lub coś w tym stylu (bąbelki)
bo czym nie wypełnisz to i tak odgłos przeniesie, a gąbka i bąbelki amortyzują
trochę roboty by było,ale cóź .......
 

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
Reakcje
240 2 0
#14
Michał Szewczyk napisał(a):
Lekko je zaszutruje lub nauczę się ich patynować
Zostaje tory i podtorze pomalować aerografem.
Stracę na sprzedaży więc zrobię wszystko aby ładnie wyglądały i nie było za głośno.
Ten rodzaj torowiska wymyślono tylko po to żeby kłaczki z dywanów, wykładzin czy nawet z gołej podłogi nie wkręcały się w koła. Coś mi się zdaje, że więcej stracisz na wszelkich kombinacjach przystosowawczych niż na odsprzedaży. No, ale decyzja należy do Ciebie. TU lub TU sprawdź sobie ceny za jakie inni sprzedali/kupili takie tory.
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#15
Najśmieszniejsze jest to że w ciągu miesiąca po zakupie Zestawu Startowego kupiłem 8 kompletów tych torów. a dopiero jak składałem i puszczałem sobie składy doszedłem do wniosku że coś za głośno się robi. Pomyślę nad sprzedażą a jak nie to zrobię tak jak mówi Czesław Turko,
 

Sello

Znany użytkownik
Reakcje
631 6 1
#16
Przyjacielu sprzedawaj .... bo zrobisz piękną makietę a potem, nie bedziesz mógł patrzeć na swoje tory .... A zrywanie to już tu koledzy przechodzili i mogą opowiedzieć DEMOLKA !
 

Karol

Użytkownik
Reakcje
10 2 0
#17
Z tych torów jest ciężko coś sensownego zrobić, nawet jak Ci się uda to najprawdopodobniej niebawem sam stwierdzisz że to jednak nie jest to co ma być, więc póki jeszcze czas złomuj toto na allegro
 

Karol

Użytkownik
Reakcje
10 2 0
#19
Jeszcze jest jedna możliwość w miarę sensowna, możesz pozostawić cześć torów w mniej eksponowanych miejscach makiety ( szlak, tunele), jednakże stacje już rob na A-gleiss
 

Podobne wątki