• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta Cooli'ego

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#41
Fajna stacja, ale miałbym propozycję:
Na dole zamiast tego skrzyżowania poprowadzić tory równolegle dalej i równolegle połączyć je ze szlakiem.
Na lewej głowicy bym wrócił półtrapezem na zewnętrzny tor, żeby można było manewrować także z tej strony stacji. Dołożyłbym jakąś bocznicę jeszcze, ale krótszą-zamiast tego łączenia zewnętrznego toru na prawej głowicy - jedno wystarczy, poza tym to może być żeberko ochronne lub tor odstawczy. A tą długą bocznicę wewnątrz przesunąłbym bardziej ku dołowi. Rozumiem, że przy niej będzie magazyn, więc nie za bardzo, żeby manewrówki z towarami śmigały przez stację, lub odstawiane wagony zasłaniały widok z dworca na peron i odwrotnie.
Mam nadzieję, że zrozumiałeś, co mam na myśli :)
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#42
Mam nadzieję, że zrozumiałeś, co mam na myśli :)
Za dużo informacji jak na sam poczatek :)
Ale przeleje to na papier co napisałeś i porysuje

a więc...

Na dole zamiast tego skrzyżowania poprowadzić tory równolegle dalej i równolegle połączyć je ze szlakiem.
Tu chciałem aby te tory szły na dwóch poziomach. Jeden tor na nasypie a drugi pod nim.


Poprawię rysunki. W programie zaprojektuje jak rysunki będą ok
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#43
No więc tak: :p
Nie wiem czy moje uwagi pokryją się z uwagami Krisa, ale oto co wymyśliłem:
- likwidujemy powtarzający się rozjazd po prawej, dwa zastępujemy anglikiem,
- lewa głowica do remontu, dwa tory główne zasadnicze, zostają przedłużone, dodane jedno przejście zwrotnicowe,
- Tam ma być most na skrzyżowaniu? totalnie bez sensu,za ostre podjazdy, ostre nasypy, będzie wyglądać beznadziejnie
- I na końcu, prawa część do poprawki dojście toru od dołu, trochę niefortunne, linia dwutorowa, tylko po to żeby tuż przed węzłem zamienić się w jednotorową? trochę bez sensu ;)

Ten układ i tak znacznie ogranicza możliwości zabawy, za te same koszty. Skoro zamierzeniem ma być inia dwutorowa, to niestety wymaga większego dworca tutaj, i u góry też jakiś zmian... Ja na Twoim miejscu, z racji małego doświadczenia nie pakował się od razu w taki wieki projekt. Zacznij od prostych modułów szlakowych, zrób kilka, oceń itp. Szkoda marnować kasy na takie duże przedsięwzięcie. Może jakaś malownicza linia jednotorowa? stacja czołowa u góry, i stacyjka węzłowa na dole? Zacznij od szlaku, potem nieco poczytaj, pooglądaj układy stacji, i zabierz się za projektowanie i modelowanie. :D
Wtedy całkowity sukces gwarantowany :ROFL:
z coli.jpg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#44
Co więcej. Możesz tą makietę robić w postaci modułów i później zabrać na imprezę. Z tego co pamiętam, to chyba tylko TTkowcy mają pętle na końcu szlaku, w H0 są szuflady.
Mnie samemu marzy się zrobienie dworca czołowego na modułach, ale to jak wygram w totka :D:ROFL:
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#45
Rysunek fajny i juz widzę jak to powinno być. Ale na chwile obecną odstawiam stację i zajmę się tym szlakiem oraz pętlami szlaku coby się nauczyć. Moduły będą na stałe zamontowane dlatego, że będzie to zabudowa pokoju i będzie to służyło do zabawy. Będę wykorzystywał wszytstko co dotychczas udało mi się zebrać przez kilka dobrych lat zbierania. Zajmę się teraz szlakiem i pętlą tylko teraz nie wiem jak to rozegrać.

Wersja pierwsza to jeden w jedną stronę drugi powrotny lub druga wersja 2 tory w jedną i 2 powrotne? albo wersja 3 2 w jedną i jeden powrotny.
 

Załączniki

  • 15,7 KB Wyświetleń: 49
  • 24,5 KB Wyświetleń: 51
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#50
Oglądając dziś kilka zdjęć makiet wpadłem na fajne rozmieszczenie stacji na makiecie. Makietę stacji będę robił na końcu ale postanowiłem sobie przerysować i wkleić tutaj. Co sądzicie o takiej małej stacyjce.

MAm pytanie gdzie można by było ustawić nastawnie i co jeszcze dodać.

Jak z ustawieniem sygnalizacji?
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#51
Jeśli zdecydowałbyś się na to rozwiązanie (a nie polecam, bo jest mnóstwo gotowych, lepszych stacji), to proponowałbym takie, moim zdaniem niezbędne dodatki:

Oczywiście nie jestem ekspertem, więc zapodaję, jak mi się wydaję ;)
 

Załączniki

OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#52
Kris dzięki za zainteresowanie tematem. Projekt twój fajny i zawiesze na nim oko bo rozwiązanie fajne. Na PW toczę rozmowę z jednym z userów tego forum i zaproponował taki rozkład stacji. 2 perony, Nastawnia, Posterunek, Tor dostawczy.

Kris a co myślisz o tym rozplanowaniu?

Budynek stacyjny, 3 perony, Nastawnia po prawej stronie budynku stacyjnego oraz po lewej posterunek. Tam gdzie strzałka to tor dostawczy. na dole po prawej llokomotywownia i budynki przemysłowe.




Moderatorów forum proszę o przeniesienie tematu do Działu PLANUJĘ ( z góry dziękuję)
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#53
Mnie się podoba, jednak i w tym bym co nieco jeszcze pozmieniał. Ale to pod wieczór, bo teraz jestem w pracy i nie mam możliwości czasowych się pobawić :) Przede wszystkim dałbym więcej torów postojowych lub odstawczych.
Już się pogubiłem i nie wiem, ile masz miejsca na tą stację metrażowo.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#55
4,5m to trochę mało, jak na tak dużą stację, na jaką się zapowiada.
I trudno będzie sensownie zmieścić wszystko, co założyłeś. To będzie część tortu, czy moduły ? Z tym też się jakoś pogubiłem, mimo że przeczytałem cały wątek jeszcze raz.

Jeśli stacja będzie na modułach, to nie trzeba się specjalnie ograniczać, bo wystarczy mieć na głowicach profile przejściowe, a reszta może być łączona wg własnego pomysłu. Zaleta jest taka, że można budować i dokładać, budować i dokładać :D Wady: kasa, transport :D
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#56
Już odpowiadam jak będzie. Pokój na poddaszu ma wymiary prawie 9 metrów na 6. Kształt prostokąta. Chcę zrobić makietę na stałe. Na spotkania myślę o jednym dwóch modułach. Mam profile 2m 4 sztuki więc skrzynki będzie z czego zrobić. Z racji tego, że mam ten pokój który mogę lekko zabudować to chcę to zrobić na stałe. I już mówie jak to będzie wyglądało. Szlak 2 torowy na całej długości ściany (dłogość pokoju) szlak zakręci w prawo i będzie kolejny krótszy szlak prowadzący do stacji. Jeśli mówisz, że za krótki wymiar 4,5m to na tym drugim szlaku pod koniec można zacząć już za pomocą łuku początek stacji. Jak tylko młodego nakarmię i zrobię mu kompu kompu to zrobię już prowizorkę całego pokoju z opisem co gdzie i jak. Wtedy będzie jasność w temacie. Do 21 powinienem się wyrobić z projektem
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#57
Ja też muszę młodego ogarnąć, więc jak zdążę, to do tego czasu też coś od siebie machnę, zobaczymy, czy się nam pomysły pokrywają :)
 
OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#58
Ja też muszę młodego ogarnąć, więc jak zdążę, to do tego czasu też coś od siebie machnę, zobaczymy, czy się nam pomysły pokrywają :)
Ja już tak na szybko coś stworzyłem tak na szybko

Opis:
Kolor zielony to ściany pokoju
Kolor czerwony to wielkość makiety
Wejście do pokoju na czarno
Na żółto moduł stacji nad którym teraz myślimy
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#59
No to trochę pojechałem, ale mając tyle miejsca, grzech by go nie wykorzystać. Ale niestety wiąże się to z kosztami. Zastanów się dobrze :D ;)
Oto część ze stacją. Reszta to highway :D czyli odcinki paradne, gdzie możesz pocisnąć ile fabryka dała :D
Pierwsze to płn głowica, drugie to część ze stacją.
 

Załączniki

OP
OP
Michał Szewczyk

Michał Szewczyk

Aktywny użytkownik
Reakcje
27 0 0
#60
No Kris pojechałeś po bandzie i dałeś czadu :) ale marzy mi się stacja przejezdna a nie taka jak na Łodzi Fabrycznej ;)
Pomysł dobry ale jak zobaczyłem ile rozjazdów jest to niestety nie na moją kieszeń ;) Musimy coś poprzerabiać w tych wcześniejszych projektach i będzie ok.

Na początek idzie pętla u góry i szlak stacja będzie na końcu ale chciałbym już objąć jakiś kierunek itp.
 

Podobne wątki