• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta " bezkolizyjna "

m.R

Nowy użytkownik
Reakcje
3 3 3
#1
Po kilkunastu miesiącach pracy i kilkudziesięciu koncepcjach zamknąłem projekt układu torów.
Idea: - przede wszystkim ma dużo jeździć, jak najwięcej składów (obecnie 7, docelowo 10-15)
Makieta na kilkanaście niezależnych torów gł. oraz kilka torów bocznicowych, rezygnuję z rozjazdów między torami gł.
 

Załączniki

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#2
Witam, a ile osób będzie obsługiwać makietę i z ilu urządzeń? Kontrola siedmiu pojazdów to duża sztuka i dodatkowo wymaga koncentracji. I najważniejsze, czy wszystkie siedem pociągów będzie mogło jechać w sposób ciągły ("w kółko"), tzn. bez konieczności zmiany kierunku jazdy?
 
OP
OP
M

m.R

Nowy użytkownik
Reakcje
3 3 3
#3
tak obsługa wymaga dodatkowej uwagi i rąk do pracy,
dlatego moje założenie jest takie że każdy tor jest niezależny ( bez rozjazdu z innym torem gł.) aby nie było kolizji jeżdźących składów
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#9
tak obsługa wymaga dodatkowej uwagi i rąk do pracy,
dlatego moje założenie jest takie że każdy tor jest niezależny ( bez rozjazdu z innym torem gł.) aby nie było kolizji jeżdźących składów
Nawet pomimo braku kolizji, sterowanie siedmioma pociągami, to wyczyn. Nie mówiąc o hałasie itp. Radzę to przemyśleć :) ...
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
M

m.R

Nowy użytkownik
Reakcje
3 3 3
#10
podstawę makiety wygłuszyłem materiałem do izol. akustycznej.
zdaję sobie sprawę że będzie głośno jak wszytko na raz pojedzie, ale priorytetem dla mnie było duża ilość torow i składów a nie budynki

To nie jest model kolei, tylko kolejki górskiej w lunaparku. (n)
To nie jest model kolei, tylko kolejki górskiej w lunaparku. (n)
dziękuje za opinie moderatorowi "PRAWDZIWEJ KOLEJI" :)

Rozumiem, o co Koledze chodzi z koncepcją makiety, natomiast może warto przemyśleć "operacyjność" i ograniczyć oczekiwania, bez zmieniania samego układu torowego czy koncepcji. Co do kwestii hałasu, to nawet nie chodziło mi o inne pomieszczenia, ale może być on nie do zniesienia dla samych użytkowników makiety. Dalej będę obstawał, że sterowanie więcej niż dwoma (no może max trzema) pociągami to patrzenie się na manipulator/tablet niż delektowanie się makietą :)

Ponieważ nie mam rozjadów na torch gł. nie ma potrzeby patrzenia się w manipilator. i pilnowania sterowania rozjazdami,
ruszam danym składem i jedzie swoim niezależnym torem bez obawy katastrofy.
Robiłem próbne jazdy i dopiero przy max. prędkości robi się duży chałas

to nie tylko moderator PRAWDZIWEJ KOLEI ale i nauczyciel polonista dbajacy o POPRAWNA WYMOWE I PISANIE W JEZYKU POLSKIM,jedyny taki,poprostu PERLA
zawsze preferowałem przedmioty ścisłe !
zakańczam wątek językowo-gramatyczny :)
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.951 133 7
#14
podstawę makiety wygłuszyłem materiałem do izol. akustycznej.
zdaję sobie sprawę że będzie głośno jak wszytko na raz pojedzie, ale priorytetem dla mnie było duża ilość torow i składów a nie budynki
Rozumiem, o co Koledze chodzi z koncepcją makiety, natomiast może warto przemyśleć "operacyjność" i ograniczyć oczekiwania, bez zmieniania samego układu torowego czy koncepcji. Co do kwestii hałasu, to nawet nie chodziło mi o inne pomieszczenia, ale może być on nie do zniesienia dla samych użytkowników makiety. Dalej będę obstawał, że sterowanie więcej niż dwoma (no może max trzema) pociągami to patrzenie się na manipulator/tablet niż delektowanie się makietą :)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#17
Niestety na naszych oczach kończy się epoka, ludzi szanujących ojczysty język, jego zasady i prawidła nim rządzące, zastępowani są przez twór współczesnego chaotycznego bełkotu medialnego, zupełnie jak w muzyce, zero tekstu, tylko stękanie i goła dupa, dziewięćdziesiąt milionów wejść na YT, cóż to taki nasz przaśny signum temporis.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#19
Gorzej jak w czasie tej pseudo dbałości o język ojczysty pomija się takt i kulturę.
Racja, przesada szkodliwą jest w każdej sytuacji.
Więc hulaj dusza, piekła nie ma.
Najgorsze że większość z nas kieruje się w każdej walce nie dobrem ogółu, jeno prywatą.
Ale nie zaśmiecajmy Koledze relacji z budowy, tymczasem wirtualnej, jego fascynującej makiety.
 

Radek3k

Nowy użytkownik
Reakcje
4 1 0
#20
Dlaczego wirtualnej przecież pisał że jazdy próbne już się odbyły, czyli tory już ułożone, teraz szutrowanie postawienie dwóch nastawni, trawa, drzewa i można się bawić.
 

Podobne wątki