• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 4360x1850 czyli spełnienie marzeń z dzieciństwa

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#22
Tak się zastanawiam ile masz wojska pod rozkazami...?
Mijają właśnie dwa miesiące od Twojego pierwszego wpisu, a Ty budujesz jak w amoku. :)
Jesteś przykładem, że jeśli człowiek się zmobilizuje, to nie trzeba lat żeby zrobić sobie wymarzony torcik i już go zacząć zjadać...
Gratuluję zdecydowania, konsekwencji w działaniu i słuchania rad Kolegów.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#23
Mijają właśnie dwa miesiące od Twojego pierwszego wpisu, a Ty budujesz jak w amoku.
Hehe, bo ja uparty i zawzięty jestem :) I tak to idzie powoli bo nie mam wszystkich potrzebnych elementów. Ale za cel postawiłem sobie to w tym roku skończyć. Obecnie czekam na semafory ze Świata Modeli i ciągnę sieć trakcyjną na całym module. W tygodniu następnym chcę zamknąć szopę wachlarzową i prostokątną i będę przymierzał się do zrobienia drugiego modułu i montażu tego wszystkiego do ściany.

To moja pierwsza taka praca więc popełniam błędy ale staram się słuchać rad, po to zresztą założyłem ten temat :)
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#26
Witam bardzo fajny klimat ,proponuję jeszcze przemalowac sieć trakcyjnom ja na swojej makiecie użyłem mieszanki kilku farb czarnych matowych.
Właśnie miałem się pytać jak uzyskać taki efekt zaśniedziałej miedzi na sieci trakcyjnej?? W sumie na całym module sieć już wisi, choć prace niestety nieco spowolniły. Lato to raczej dla mnie okres wyjazdów niż siedzenia w domu. Niebawem wstawię zdjęcia z aktualnego stanu prac.

Witam pisałem na szybko z telefonu i nie zwróciłem uwagi, ale ludzie to jest forum modelarskie czy forum języka polskiego.
Takie zasady tutaj panują i trzeba się dostosować. Nie ja dałem negatywną reakcję za pisownię, jednak wiele osób tutaj jest na to wyczulonych.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#28
Po letniej przerwie wróciłem do budowy swojej makiety. Niestety, lato to okres, kiedy upał sprawia, że człowiekowi nic się nie chce a jak trochę upał zelżeje to ciągnie w świat. Kilka dni temu wróciłem do makiety. Udało mi się skończyć halę wachlarzową. Doszła wieża ciśnień, trochę zieleni (będzie jej więcej). Niestety chyba przeliczyłem siły na zamiary i przerosły mnie koszta budowy. Co chwilę wychodzi nowy model albo udaje się kupić coś z niedostępnych modeli i chyba z drugą częścią gdzie mają być kopalnie i stacja na linii lokalnej będę musiał poczekać do przyszłego roku. By jednak temat nie był martwy kilka zdjęć mojego wachlarzowego depa.

m5.jpg


m4.jpg


m3.jpg


m2.jpg


m1.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#29
Prace nad pierwszą z dwóch części makiety powoli dobiegają końca. Teren, torowisko i budowle zostały ukończone. Pozostaje dopracować parę detali.

Tymczasem kilka zdjęć i prosiłbym o jakieś sugestie czy konstruktywną krytykę :)


Drugą część będę robił dopiero w przyszłym roku, na tą chwilę wychodzi tyle modeli, że niestety inwestycja w makietę musi poczekać.


P1040066.JPG


P1040067.JPG


P1040069.JPG


P1040070.JPG


P1040072.JPG


P1040075.JPG


P1040076.JPG


P1040077.JPG


P1040078.JPG


P1040082.JPG
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
#30
Fajne te zdjęcie z przejściem nadziemnym gdzie przy nim stoi et40, przydałoby się wszystko trochę pobrudzić, zbyt sterylnie wygląda, najbardziej ta plastikowa dzwonnica się rzuca w oczy:)
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#31
plastikowa dzwonnica się rzuca w oczy
To prawda. Dzwonnicę trzeba pomalować. I zastanawiam się jaką farbę użyć, by uzyskać kolor zaśniedziałej miedzi.

Z pewnością dojdzie jeszcze trochę zieleni na tym module. Budynki też będą lekko patynowane, podobnie jak chodniki, ulice czy inne elementy.

Mógłby ktoś też doradzić jaką farbą najlepiej pomalować sieć trakcyjną? Ona też powinna mieć charakterystyczny, zielony nalot.
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#32
Ja zacznę od tego, że ciężko coś napisać, bo jest bardzo dobrze, wręcz rewelacyjnie.

Co do sugestii, dorzuciłbym jeszcze 5-10 ludzików, widzę parę pasażerów, ale przydałoby się więcej życia, bo to właśnie ludzie tworzą magię scenek rodzajowych.

Autobusów jest za dużo, ale może zostaną rozdysponowane na drugiej części makiety.

Delikatne brudzenie wszystkiego na pewno wyszłoby na dobre. Polecam uwadze Kolegi farby typu: Wash, Panel Liner oraz Verdigris. I koniecznie poćwiczyć na jakimś kawałku plastiku przed malowaniem budynków czy peronów. Z farb typu Verdigris (Miedziana patyna) używałem GW nihilakh oxide, ale nie wiem czy efekt do modeli kolejowych nie będzie zbyt przerysowany. Widziałem, że jeszcze Vallejo ma takie farby i pewnie nie tylko oni ;)
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#34
A docelowo będziesz mógł zrobić kólko? W sensie makieta będzie zamknięta?

Tak, nawet dwa kółka :) Na drugiej części linia zelektryfikowana będzie tworzyć pętlę natomiast jednotorowa niezelektryfikowana będzie mieć jeszcze na górnym poziomie stację z semaforami kształtowymi. Między tym w części za halą wachlarzową będzie kopalnia węgla, natomiast za blokami będzie zwałowisko kamienia kopalnianego. Autobusy stoją na pętli bo nie mam ich gdzie dać.

@Przemekk dzięki za kilka informacji. Z pewnością część elementów będzie spatynowana. Ja używam AK oraz Valejo a także suchych pasteli. Jednak to dopiero jak będzie druga część i makietę będzie się stawiać do pionu. Wtedy też przyjdą ludziki (muszą być w większości wklejone na samym końcu, po wypatynowaniu dróg i chodników).

Obecnie w związku dość dużymi wydatkami na wychodzące obecnie modele muszę wstrzymać się z budową drugiej części. Myślę, że jak już EN57 od PIKO będzie wydany to wtedy na spokojnie będę już mógł skupić się na dalszych pracach nad makietą. To są cholerne koszta a ja to co widać zrobiłem w pół roku :)
 

Krystian

Znany użytkownik
Reakcje
482 2 4
#35
Witam odnośnie malowania sieci trakcyjnej ja swoją malowałem czarną matową tamiya i następnie pierwszą lepszą zieloną . Niestety nr farbek nie pamiętam.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#36
Z powodów oczywistych czyli wypłukania się z kasy na tabor (doszło chyba z 10 loków w pełnej cyfrze i niespełna 100 wagonów - ach ten nałóg) wracam do kontynuowania budowy makiety.

Jednak będzie powieszana do sufitu by choć trochę miejsca pozostało mi do życia. Opracowałem sobie taki oto schemacik jak to zrobić:

Po lewej stronie widok z boku, po prawej widok z góry.

IMG_20220529_132738.jpg


Zatem od strony ściany makieta będzie się wspierać na szafkach a od strony niewielkiej przestrzeni do życia na regulowanych nogach.

Do sufitu przymocuję na kotwach rolki jezdne przez które będzie przechodzić linka (zastanawiam się czy stalowa czy z tworzywa sztucznego, bo wagę docelową makiety szacuję na około 100 kg). Rolek musi być 8 sztuk.

Do ściany przytwierdzę wciągarkę ręczną z korbą i zębatką. Oczywiście musi ona zostać przerobiona tak, by łączyła się z długą rurą osadzoną w łożyskach do której będą przytwierdzone liny wciągające. Mam nadzieję, że to zadziała.

Macie jakieś uwagi, rady etc to piszcie :) Na podjęcie ostatecznych decyzji dałem sobie czas do jutra. Jak tylko otworzą sklepy kupuję co mam kupić i biorę się za robotę :) Nie ma to tamto :)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#37
Mam trochę inną propozycję wykonania wciągarki nie potrzeba niczego przerabiać wystarczy wygiąć i zespawać pięciokątną klamrę z grubego
pręta jak na rysunku poniżej. Nosność lin kolorowych nim.50kg, liny carnej 200kg do zawieszania rolek można użyć kątowników budowlanych
dostępnych w każdym markecie budowlanym. Wyciągarka najlepiej z przekładnia ślimakową. Rolki czy jak kto woli bloczki do lin też można tam kupić.
podwieszenie.jpg
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.667 11 0
#38
Mam trochę inną propozycję wykonania wciągarki....
Dzięki. Wydaje się to nawet lepszym rozwiązaniem. Jutro będę jeździł i kupował wszystko bo już mnie coś trafia, że nie mogę sobie normalnie pojeździć :) Makieta miała być skończona w grudniu ub. roku a mamy raptem prawie czerwiec.
 

Addamah

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#40
"Proszę mi się obchodzić delikatnie z tą makietą"- użyć żywicy czyli chemii do kotwienia, albo przewiercić na wylot do Sąsiada i "zagiąć" - tłumacząc że tak trzeba;).
Bo czekam na finał i filmy z jazdy .
A jest co oglądać.
 

Podobne wątki