• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 4360x1850 czyli spełnienie marzeń z dzieciństwa

OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.676 11 0
Mam złe doświadczenie ze stosowaniem Vallejo 26230 Still Water. Po wylaniu (nawet bardzo cienkimi warstwami) "woda" mętnieje, robi się mleczna (czasem po kilku godzinach, czasem po kilku dniach), niezależnie od przygotowania podłoża.
Niestety mam ten sam efekt. Na szczęście to staw kopalniany. Mam za to inne pytanie do Kolegi, jaki jest czas utwardzania tej wody. Po 13 godzinach od wylania nadal ma płynną konsystencję.

A jakbyś dno i boki stawu wykleił papierem nasączonym wikolem i zabezpieczył lakierem matowym to może można byłoby użyć żywicy?
Teraz to już za późno na wszystko. Dno uformowane, powklejana roślinność - trawy, trzciny etc.
 

P-PRO

Nowy użytkownik
Reakcje
8 0 0
Po 24 godzinach powierzchnia jest jeszcze miękka, twardnieje po kilku dniach, ale nie jest to stwardnienie "na kość". Kilkukrotnie zrywałem/wycinałem "wodę" i odnawiałem dno bajorka na różne sposoby - bez rezultatu. Pewnie kupię jakiś bezbarwny lakier do drewna i będę testował .
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.676 11 0
To mnie Kolega teraz załamał. Miałem nadzieję, że za taką cenę ile to kosztuje mogę się spodziewać jakości i trwałości.... A tu się okazuje ze to nawet nie stwardnie. Masakra
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.676 11 0
Spróbuj wodę z firmy Busch lub Noch. Modelarze je zachwalają.
To już raczej za późno. Użyłem tej Vallejo i sobie teraz w brodę pluję. Ale nic, poczekamy aż to stwardnie. Gdzieś wyczytałem, że ponoć robi się z tego masa o konsystencji żelu. Jak to wtedy odkurzać?? Tu poszło już 1600ml tego preparatu... Tak to wygląda.

received_637468694988935.jpeg
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
423 0 0
To już raczej za późno. Użyłem tej Vallejo i sobie teraz w brodę pluję. Ale nic, poczekamy aż to stwardnie. Gdzieś wyczytałem, że ponoć robi się z tego masa o konsystencji żelu. Jak to wtedy odkurzać?? Tu poszło już 1600ml tego preparatu... Tak to wygląda.
1. Woda jest naprawdę najtrudniejszą sprawą na makietach. Dlatego każdy chce ją kiedyś zrobić.
2. Polecam zawsze robić próbę na zbędnym kawałku czegoś, można wyciąć sobie z podobnych materiałów małe bajorko i potestować. Ja kiedyś zniszczyłem lakier na modelu z minikita i cieszę się, że kosztował jakieś 30 zł.
3. Tą wodę można wiercić, oznacza to, że można ją też wyrwać. Żywicy raczej się nie da. Także w najgorszym razie Kolega może spróbować ją usunąć (wyciąć) i powinno się udać.
4. Ta woda jest still czyli raczej nie będzie przeźroczysta. Zabarwiłbym ją farbą, aby była burdnawa, wypełnił czymś jezioro (Może styrodurem) i na wierzch dał cienką (4 mm) warstwę wody, może jakoś w ten sposób.
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.261 103 84
Od razu napisze, ze nie probowałem (to idea) ale skoro i tak jest "na straty". Kolega @Przemekk zasugerował 4mm wody a ja bym nalał na to 2-4mm (tyle ile się jeszcze da do lini brzegu) zywicy albo wody innej firmy (Buch lub Noch).

Może się uda i nie trzeba będzie 'pruć' całości.
 
OP
OP
Ty42-89

Ty42-89

Znany użytkownik
Reakcje
1.676 11 0
1. Woda jest naprawdę najtrudniejszą sprawą na makietach.

Właśnie tego doświadczam.


No nie wiem. Wydaje mi się, że jednak ta woda nie stwardnieje "na kość" tylko będzie miała konsystencję dość twardej gumy. Chyba, że to musi wysychać (warstwa) więcej niż 48 godzin.

Ta woda jest still czyli raczej nie będzie przeźroczysta.
"still water" znaczy "nie zmącona woda". Według mnie to ta woda wydaje się być jednak nieco mętna. Zauważyłem jednak, że w miarę wysychania robi się bardziej przeźroczysta.


Może się uda i nie trzeba będzie 'pruć' całości.
Na razie z każdą kolejną nakładaną warstwą robi się coraz lepiej. Mam nadzieję, że jednak nie będzie trzeba tego zrywać bo jak na razie to poszło już ponad 12 butelek po 200ml i wydaje mi się, że to dopiero połowa objętości.

Także jak warstwa 3mm ma po wylaniu to po wyschnięciu ma 1 do 1,5 mm.

Ta woda jest cholernie droga bo jednak butelka 200ml to ponad 50 złotych. Pierwotnie wydawało mi się, że jak kupię 10 takich butelek to jeszcze zostanie a tu się okazuje, że 20 będzie za mało. Ale trudno, byle to się udało i jakoś wyglądało.
 

saaro

Aktywny użytkownik
Reakcje
387 5 0
To nieźle się wykosztowałes z tą wodą :eek: Mam nadzieję że kasa, czas nie pójdą na marne i woda w końcu będzie zadowalająco wyglądać.
 

Podobne wątki