• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 250x150 cm na 5 niezależnych torów

M

MichałWaw

Gość
#1
Witam,
Zaczynam od budowy swojej pierwszej makiety.
Chcąc możliwie jak największą makietę (ograniczony powierzchnią), po długich analizach wycisnąłem 250x150 cm, z opcja na kółkach, nad łóżkiem :)
Na razie wszystko w analogu, nie chce też wchodzić z zagadnienia elektryczne lecz "jazdę".
Dlatego żeby nie było żadnej kolizji wszystkie tory są bez rozjazdów. "Ma się dużo dziać i jeździć " :)
Nie planuje żadnych budynków, za to chcę i dużo fajnych porządnych mostów (wybrałem Hulacki).

Jeśli macie propozycje/uwagi czy da radę wcisnąć jeszcze jeden tor to z chęcią skorzystam z uwag !
 

Załączniki

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
#2
ooo... trzypoziomowy torcik! jakie przewidujesz spadki na torach? Obecnie siedzę i dumam nad swoimi i 5% mnie przeraża...
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
#4
hmm... faktycznie nie masz wznoszenia na 3 poziomach, teraz widzę, że górna ósemka jest tylko dwupoziomowa. Oczywiście 5% to dużo - wręcz karkołomnie. Być może zbiję do 3%
Nie masz wrażenia, że będzie trochę jak na karuzeli?
 
OP
OP
M

MichałWaw

Gość
#5
Założenie było takie żeby nie było nudy i jak najwięcej torów aby na maxa jeździć :)
Gdyby się dało z chęcią wcisnąłbym jeszcze 1 tor :)
Posiedzę jeszcze może mi się uda
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#8
Jeśli macie propozycje/uwagi czy da radę wcisnąć jeszcze jeden tor to z chęcią skorzystam z uwag !
Torty mają swój urok, ale osobiście preferuję w takim przypadku chowanie nawrotek w tunelach. Nadaje to choć odrobinę więcej realizmu niż totalny otwarty tor jak tor wyścigowy dla zabawkowych wyścigówek :) Poniżej przykład w skali N. Oczywiście nie chodzi o skalę tylko o założenie. Ja bym będąc na etapie projektowania jeszcze jednak pomyślał o podobnym rozwiązaniu dla nadania nieco większego uroku całości:

 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
M

MichałWaw

Gość
#9
gdy nie pracuję nad makiętą stół jest max do ściany (nie zabieram przestrzenie pokoju) a jak pracuję do wyjeżdżam stołem na kółkach o ok 70cm
 
OP
OP
M

MichałWaw

Gość
#10
zielony tor z od tyłu mogę całego w tunelu dać, zobaczę na etapie styrodurowym,
natomiast jak dla mnie na filmiku jest mało torów w centralnym punkcie i na szczycie. Jest to zdecydowanie inne założenie wyjściowe
 
OP
OP
M

MichałWaw

Gość
#12
Wizualnie bardzo podobają mi się te mosty Hulackiego (poza tym jest duży wybór w jedenej w jednym spójnym kanonie wykonania).
Zamówiłem dwa najprostsze żeby zobaczyć jakość wykonania.
Przekonuje mnie też do nich że są wykonane ze stali i polska ręczna manufaktura.
Bardzo porządne (tj.wizualnie...) są też mosty Kibri (brałem je pod uwagę) ale nie ma tak dużego wyboru w wymiarach.
Nie planuje żadnych budynków, (ale lubie obiekty inżynierskie jakimi są mosty) dlatego nie chce na nich oszczędzać.

A jakie poleciłbyś mi mosty ?
pozdr.
Michał
 
OP
OP
M

MichałWaw

Gość
#14
o matko, te mosty Inari to istne dzieła sztuki, przepiekne, coś nieprawdopodobnego.... !!!

Ja po zrobieniu rozeznania (w przeciwległej półce cenowej do Inari ) firm:
Faller, Auhagen, Marklin, Kibri, Hulacki,
postawiłem na tą ostatnią, ze względu na b. duży wachlarza mostów które mają do zaoferowania.
Poza tym przekonuje mnie, że to ręcznie spawana stal, a nie wyrób z fabryki w Chinach.
Choć mosty Kibri (w porównanaiu do pozostałych) robią wrążenie odwzorowania rzeczywistości nitów, blach ect
 

Kacper98

Użytkownik
ŁKMK
Reakcje
71 0 0
#17
Pomyśl może jednak żeby umożliwić zmianę torów bo jazda w kółko bez możliwości manewrów czy jakiejkolwiek zmiany toru znudzi Ci się szybciej niż zdążysz skończyć budowę.
 
OP
OP
M

MichałWaw

Gość
#18
Rozbudowałem jeszcze bardziej zielony tor.
Przy 5 analogowych torach-składach nie chce robić rozjazdów bo nie ogarnę takiego natłoku ruchu,a nie chce katastrofy w ruchu lądowym :)
Chce na tyle urozmaicić układ torów aby nie było kółka, elipsy żeby się nie znudziło szybko...

Jak dokończę modyfikacje toru wrzucę do wglądu, ocenisz sam
 

Podobne wątki