• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,9mx1,5m + rozbudowa

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
W nastawni pracują kolejarze, więc praktycznie rzecz biorąc, tylko oni mają do niej wstęp.
Co za tym idzie, kolejarze mają również możliwość przechodzić przez tory - tak o - czego nie mogą "zwykli śmiertelnicy".
Jeśli nastawnia jest pomiędzy torami (tak jest np w Gliwicach, czy Kędzierzynie-Koźlu), to kolejarze po prostu przechodzą przez tory.
Nie ma żadnej kładki, czy specjalnego przejścia dla nich.

Tyle, jeśli chodzi o moją wiedzę i obserwacje. Może koledzy podejdą do tematu bardziej fachowo, bazując na przepisach. :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Nie ma żadnej kładki, czy specjalnego przejścia dla nich.

Tyle, jeśli chodzi o moją wiedzę i obserwacje.
Niestety, ta wiedza i obserwacje są bardzo niepełne. Do każdego stanowiska pracy musi być wyznaczone bezpieczne dojście. Oczywiście kolega @Kris ma rację, że kolejarze mogą chodzić tam, gdzie zwykłym śmiertelnikom wejść nie wolno i warunki bezpieczeństwa przejść służbowych są łagodniejsze, niż w wypadku przejść publicznych, ale to nie znaczy, że kolejarze mogą łazić wszędzie i jak chcą. W razie wypadku, gdy zostanie udowodnione, że kolejarz nie korzystał z wyznaczonego dojścia do posterunku, odpowiedzialność pracodawcy za wypadek i jego skutki mogą być ograniczone. Tak więc również do nastawni powinna być wyznaczona droga dojścia, często z wykorzystaniem labiryntów przy przejściu przez tory. A jak jest w praktyce z tymi przejściami i z korzystaniem z nich, to już zupełnie inna sprawa.

A wracając do makiety, to trzeba byłoby zobaczyć większy fragment, żeby stwierdzić, jak powinno wyglądać dojście do tej nastawni.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Postanowiłem jednak zapenić kolejarzom wygoniejsze przejście przez tory.
Troche zapałek, podkład, farba, wash, jaśniejsza suchym pędzlem, troszkę suchej pasteli
i na kartce wygląda to tak:
20210529_133334.jpg

a tak wstępnie położone na torach:
20210529_133659.jpg
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Poszczególne elementy podszlifowane i spasowane do wysokości główek szyn i ostatecznie przyklejone.
Ścieżka z nastawni wydeptana, no i chyba nadchodzi jakaś kontrola...
20210531_223953.jpg

20210531_224028.jpg
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Moich poszukiwań w obszarze zieleni średniej ciąg dalszy.
Już parę lat temu kupiłem produkt firmy Heki o nazwie Mech zielony.
Położyłem i makiecie i uznałem, że to chyba jednak nie jest fajna imitacja krzaków.
Ostatnio nabyłem drobną posypkę i właśnie mnie olśniło, że ten mech to tylko półprodukt.

Kolejny rodzaj krzczorów wjechał na makietę, tym razem w okolicy wschodniej nastawni.
20210606_181457.jpg


20210606_181558.jpg
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
No cóż, trudno się nie zgodzić z tą uwagą odnośnie przejścia - spróbuję to wykończyć belkami również od zewnętrznej strony.
Temat krzaków nadal otwarty - muszę poszukać tej komosy i przetestować kolejne rozwiązanie.

Póki co postanowiłem wrócić do portalu tunelu, który OSTATNIO niestety nie wyszedł tak jakbym sobie tego życzył.
Technika taka sama jak poprzednio ale wyciągnąłem kilka wniosków i dzisiaj efekt jest taki:
20210613_212252.jpg 20210613_212220.jpg
A tak wygląda to przymierzone w miejscu docelowym:
20210613_214620.jpg
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Jakiś czas temu moja elektrosadzarka odmówiła współpracy. Skutecznie zniechęcało mnie to do dalszych dziań,
ale wczoraj postanowiłem coś z tym fantem zrobić. Po rozkręceniu okazało się, że problemem są dwa zużyte akumulatorki.
Szybka wymiana i można się było zająć osadzeniem portalu i zazielenieniem okolicy:
20210725_211813.jpg 20210725_211746.jpg
Przy okazji powstała kolejna wersja krzaczków:
20210725_211909.jpg


Nad tym okopceniem muszę jeszcze pomyśleć ;)
 

Podobne wątki