• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,9mx1,5m + rozbudowa

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Dzięki @mudol za tą uwagę. Chyba sam się przyczyniłem do nadmiernego wyeksponowania tej struktury
wytłoczonej na kamiennych blokach arkady portalu podkreślając ją białym nalotem.
Zeszlifowanie tego jest dla mnie raczej ryzykowne, ale już to delikatnie przemalowałem i przestało tak się rzucać w oczy.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
W związku z szutrowaniem kolejnego odcinka torów wpadłem na pomysł aby urozmaicić
torowisko słupkami hektometrycznymi. Uznałem, że mogę spróbować zrobić je we własnym zakresie.

Na początek, po ustaleniu wymiarów powycinałem kawałeczki kartonu i wydrukowałem opisy:
20210109_134747.jpg 20210109_144258.jpg
Następnie ponaklejałem opisy na kartoniki, klejenie drugiej strony było trudniejsze,
bo trzeba było sprawdzać czy są takie same :), po sklejeniu poprzycinałem im narożniki :
20210109_150325.jpg 20210109_152754.jpg
Wreszcie całość pomalowałem:
20210109_161639.jpg 20210109_161525.jpg
I mogłem przymierzyć na starym odcinku linii kolejowej:
20210109_162454.jpg
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Tym razem proszę Was o opinię na temat ustawienia nastawni.
Dostałem kiedyś taką nastawnię bramową i teraz zastanawiam się które miejsce na zachodniej głowicy stacji
będzie dla niej najlepsze. Co do zasady to są dwa warianty, z góry:

20210117_111343.jpg 20210117_111248.jpg
i z perspektywy wjazdu na stację:
20210117_111741.jpg 20210117_111710.jpg

Mnie bardziej podoba się chyba ten wariant drugi, ale nie wiem czy stawianie takiej nastawni bezpośrednio
nad rozjazdem jest OK. W pierwszym wariancie lepiej układają się też ewentualne trasy pędniowe.
Będę wdzięczny za opinie i sugestie.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Dawno, dawno temu podjąłem pierwszą próbe "patynowania" nastawni:
http://forum.modelarstwo.info/threads/makieta-2-9mx1-5m-rozbudowa.19109/post-439796

Wyszło, jak wyszło, na tyle mnie było stać. Dzisiaj postanowiłem sprawdzić czy teraz stać mnie na coś więcej.
Na tyle na ile się dało umyłem nastawnię ze starej patyny i przystąpiłem do działania.
Pomalowałem dach, zroiłem fugi i zróżnicowałem cegły, "zardzewiłem" schody i podest, spróbowałem
nadać betonowego charakteru wystającemy fragmentowi stropu, podkreśliłem drewniane elementy ścian.

Teraz nastawnia wygląda tak:
20210120_212907.jpg 20210120_212820.jpg 20210120_212726.jpg

Nie mam pomysłu na te duże ramy okienne - pewnie sa drewniane, ale zastanawiam się czym je "potraktować"?
Jakieś sugestie, pomysły?


20210120_204728.jpg
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
Tym razem proszę Was o opinię na temat ustawienia nastawni.
Wydaje mi się że przy ustawieniu takiej nastawni kluczowe znaczenie ma możliwość dobrej obserwacji okręgu nastawczego - zajetości torów, położenia rozjazdów, semaforów, przejeżdżajacych pociągów. Trzeba wybrać wariant, w którym jest lepsza widoczność. W końcu wzrokowa kontrola tego co się dzieje na stacji była kluczowa dla bezpieczeństwa.

W pierwszym wariancie lepiej układają się też ewentualne trasy pędniowe.
Ta nastawnia jest zupełnie nieprzystosowana do urzedzeń pędniowych. Nie ma komory naprężaczy i nie nawet ma możliwości doprowadzenia pędni do dźwigni sygnałowych.

Taka nastawnia bramowa jest dedykowana do urządzeń elektromechanicznych, gdzie uzależnienia są realizowane podobnie jak w urządzeniach mechanicznych, czyli mechanicznie przez skrzynię zależności. Natomiast napędy zwrotnic, wykolejnic, rygli i sygnalizatorów (pierwotnie kształtowych) są elektryczne. Dlatego zamiast pędni po stacji rozprowadza się kable, nie ma potrzeby stawiania pętrowej nastawni gdzie na parterze pod nastawnicą znajduje się komora naprężaczy, nie ma ograniczeń na techniczne możliwości prowadzenia pędni. Otworzyło to możliwości do stawiania nastawni bramowych.

Nie mam pomysłu na te duże ramy okienne - pewnie sa drewniane, ale zastanawiam się czym je "potraktować"?
Faktycznie powinny być drewniane, myślę że wystarczy je po prostu pomalować matową farbą, byle nie za grubą warstwą.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Tym razem proszę Was o opinię na temat ustawienia nastawni.
Kolega @Mateusz B ma rację, ta nastawnia jest przeznaczona (nie: dedykowana; dedykować można komuś wiersz, książkę, film, albo utwór muzyczny) do urządzeń elektromechanicznych (suwakowych), nie do urządzeń pędniowych. Nie widziałem takiej nastawni w Polsce (choć może gdzieś była/jest), nie potrafię podpowiedzieć, które miejsce byłoby lepsze. Ja w ogóle bym takiej nie stawiał, jeżeli makieta ma odwzorowywać polskie klimaty.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
@Mateusz B dzięki te uwagi o obserwacji okręgu nastawczego - dla mnie to racjonalne i jednoznacznie
wykluczające postawienie tej nastawni nad dwoma rozjazdzami, które będą zupełnie poza zasięgiem wzroku
ludzi pracujących w nastawni.

Co do urządzeń pędniowych to chyba raczej Panowie nie macie racji. Ta nastawnia isnieje w rzeczywistości
(choć już nie w swoim pierwotnym miejscu) i widać wyraźnie, że jest wyposażona w naprężacze i doprowadzone pędnie:
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Bahnhof_Blumberg

No i wreszcie kwestia "polskich klimatów". Trudno sie z tym argumentem nie zgodzić, ale po prostu bardzo mi się podoba
i dlatego postanowiłem ja jednak na makiecie umieścić :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Co do urządzeń pędniowych to chyba raczej Panowie nie macie racji.
No, fakt, nawet tam kiedyś byłem. Nastawnia została przeniesiona z Konstancji nad jeziorem Bodeńskim. Ale czy model jest wyposażony w wyprowadzenia pędni? Teoretycznie można byłoby zastosować zwykłe naprężacze zewnętrzne, umieszczone w ciągu trasy pędniowej, niekoniecznie w konstrukcji nastawni. Ale w ogóle jest to chyba jednostkowa konstrukcja, nie spotkałem się z czymś takim nigdzie indziej.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
W modelu nastawni są uwzględnione naprężacze, jednak samo wyprowadzenie pędni chyba nie.
Jak rozumiem, pędnie wchodziły pod tą stalową podstawę na której stoja naprężacze, jednak w modelu
podstawa wygląda jak jednolita płyta. Poniżej zdjęcie z ustawionymi wstępnie naprężaczami:
20210123_134319.jpg
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Robiąc porządek w szufladzie trafiłem na kawałek taśmy ledowej. Pomyślałem, że to nie może być
przypadek i postanowiłem coś z niej zrobić :)
20210124_163331.jpg 20210124_163640.jpg
Wyciąłem osiem takich diódek i zabrałem się za lutowanie.
Niestety nie jestem dobry w te klocki a na dodatek tak odcięte diody nie miały oznaczenia (A/K),
więc było trochę zabawy, ale ostatecznie udało się całość wkleić pod dach wiaty peronowej:
20210124_191133.jpg 20210124_191247.jpg
Efekt wizualny zupełnie niezły, ale muszę jeszcze przemyśleć jak to ostatecznie poskładać i ukryć druciki.
Budynek dworca czeka jeszcze na swoją kolej - na razie w środku jest po prostu jedno źródło światła.
20210124_161527.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
Jak rozumiem, pędnie wchodziły pod tą stalową podstawę na której stoja naprężacze,
Tak rzeczywiście było. Niżej parę moich fotek z obecnego miejsca tej nastawni, stacji Blumberg na turystycznej kolei Wutachtalbahn. Nastawnia nie pełni już tam swojej roli i pędnie nie są wyprowadzone dalej, ale w oryginalnej lokalizacji, na stacji Konstancja, tak było. Tu linki do kilku stron, gdzie można coś więcej zobaczyć:
https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?17,7857163
http://www.bbbahn.eu/stell.htm
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Stellwerk_Konstanz.jpg

I moje zdjęcia, trochę rozjaśnione:

IMG_7735a.JPG

IMG_7738a.JPG


I zbliżenie naprężączy:

IMG_7738b.JPG


I jeszcze inne ujęcie:

IMG_7745a.JPG
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
Ku mojemu wielkiemu i pozytywnemu zaskoczeniu po wykonaniu czterech kroków z instrukcji,
która jest dostępna na naszym forum napędy zaczęły się pięknie przestawiać :)
Można prosić o link do tej instrukcji? Czego ta instrukcja dotyczy samego dekoderu czy konfiguracji z centralką Roco? Zamierzam się doposażyć w te dekodery również z tymże u mnie planuję je podłączyć do Z21.
 

Rozjazd

Znany użytkownik
Reakcje
1.950 133 7
Jak sobie uświadomiłem ile przy okazji rozbudowy makiety dołożyłem rozjazdów to dotarło
do mnie, że trzeba przemyśleć kwestię zakupu nowych dekoderów. Po przeczytaniu wszystkiego co udało
mi sie znaleźć na ten temat zdecydowałem sie na zakup DR4018.
Zobacz załącznik 772437
Wczoraj przyszła przesyłka więc dzisiaj trochę przestraszony opiniami, że programowanie tego sprzętu
nie jest trywialne, no i moja centralka to nie Digikeijs tylko Roco siadłem do stanowiska testowego:
Zobacz załącznik 772438
Ku mojemu wielkiemu i pozytywnemu zaskoczeniu po wykonaniu czterech kroków z instrukcji,
która jest dostępna na naszym forum napędy zaczęły się pięknie przestawiać :)
Jak widać Kolega nie miał problemów z centralką Roco MM. Co mnie zastanowiło, to w jednym z wątków, Kolega krzycho_2 miał problemy aby połączyć Z21 z Digikeijs DR4018. Link tutaj:
http://forum.modelarstwo.info/threads/digikaijs-dr4018.48639/#post-916747

Ja zamierzam zakupić Z21 wraz z dekoderami Digikeijs DR4018. W instrukcji Digikeijs DR4018 jest pokazana konfiguracja z Z21, zatem założyłem, że kompatibiliność jest. Nie zakładam problemów. Dekodery Digikeijs to fajna opcja, może obsłużyć do 8 rozjazdów i jest w dodatku tańszy niż Lenz LS150.

Czy w zestawieniu Z21 lub centralką MM (jak u Kolegi) programowanie rozjazdów jest z poziomu Z21/MM czy softa dekoderu? Przyznaję jestem nowy w temacie cyfrowego sterowania rozjazdów.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Można prosić o link do tej instrukcji? Czego ta instrukcja dotyczy samego dekoderu czy konfiguracji z centralką Roco? Zamierzam się doposażyć w te dekodery również z tymże u mnie planuję je podłączyć do Z21.
Proszę:
http://forum.modelarstwo.info/resources/instrukcja-polska-dekoder-akcesoriów-dr4018.74/
Trzeba kliknąć w pomarańczowy przycisk "Pobierz".

Instrukcja dotyczy dekodera i sposobu jego konfigurowania w połączeniu z różnymi rodzajami centralek.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Czy w zestawieniu Z21 lub centralką MM (jak u Kolegi) programowanie rozjazdów jest z poziomu Z21/MM czy softa dekoderu? Przyznaję jestem nowy w temacie cyfrowego sterowania rozjazdów.
Nie wiem co masz na myśli pisząc "programowanie rozjazdów".
Zaprogramować trzeba dekoder poprzez nadanie pierwszemu wyjściu założonego numeru urządzenia wyjściowego,
wówczas następne 7 wyjść dostaje kolejne numery.

Programowanie przy pomocy MM odbywa się w ten sposób, że na MM wybierasz numer urządzenia (np. T0001),
na dekoderze naciskasz przycisk "prog" i na MM strzłki < i >. Pierwszy port dostaje adres T0001 a kolejne
T0002-T0008.

Mój "lab" ;) pokazałem w tym poście:
http://forum.modelarstwo.info/threads/makieta-2-9mx1-5m-rozbudowa.19109/post-900170
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.389 0 0
Dzisiejszy wieczór upłynął na trzech podejściach do jednego rozjazdu, ale po kolei :)
Postanowiłem wreszcie osadzić skrzynię napędu, usunąłem tłuczeń, wkleiłem skrzynię, uzupełniłem kamienie:
20210307_184448.jpg
Wtedy rzucił mi się w oczy ten prostokątny element między iglicami. W rozjazdach PIKO służy do maskowania
sprężynki dociskającej, która w przypadku zastosowania napędu podmakietowego w zasadzie staje się zbędna.
Szybki demontaż "przykrywki" i żmudne wycinanie plastikowego elementu między podkładami, szuter i już było lepiej:
20210307_213337.jpg
Po tej operacji jakoś dziwnie zaczął wyglądać ten element na cięgle, który też zdemontowałem:
20210307_215350.jpg
i już byłem zadowolony, gdy na zdjęciu zobaczyłem ten nieszczęsny element do montażu napędu,
ale to już musi poczekać na inny wieczór :)
 

Podobne wątki