• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,9mx1,5m + rozbudowa

OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Mimo wątpliwości postanowiłem ten projekt pociągnąć dalej.
Aktualnie kładka wygląda tak:
20201222_210704.jpg 20201222_210653.jpg 20201222_210641.jpg

Pewnym wyzwaniem był fakt, że balsę miałem tylko w postaci 1mm deseczki i całkiem sporego "klocka",
ale okazało się, że można z tego całkiem zgrabne elementy powycinać:
20201222_211009.jpg
Teraz trzeba to pomalowć, ale to juz zupełnie inna historia ;)
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Pomysł jest taki aby prowadził tamtędy leśny szlak pieszy :)
Czy nad torami powinna być bardziej masywna konstrukcja niż nad samym wąwozem?

Taka przymiarka już pomalowanej podkładem kładki:
20201222_232055.jpg 20201222_232005.jpg
Oczywiście trzeba ją jeszcze minimum centymetr podnieść. Albo zrobię drewniane podejście
albo zmienię jeszcze ukształtowanie terenu.
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
Raczej nad torami powinna być masywniejsza, nikt by nie ryzykował, że taka kładka nagle spadnie i cały tor zablokuje, co innego ścieżka w lesie co innego szlak kolejowy.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Musze przyznać, że jestem trochę zaskoczony.
Spodziewałem się raczej argumentów typu: "przy tej długości przęsła (13m) dwie belki o przekroju 26x17,5 cm to za mało",
czy "pamiętaj aby podeprzeć to w 1/4 długości" itp.
Argument, że kładka jest OK, ale nikt by jej nie postawił nad torami wydaje mi się trochę dziwny.
Albo dany obiekt inżynieryjny spełnia normy albo nie - to czy pod nim biegnie linia kolejowa czy droga nie ma tu chyba
większego znaczenia? Faktycznie są jakieś przepisy, które regulują to w kontekście budowania czegoś nad torami?
 

route

Aktywny użytkownik
Reakcje
407 2 0
Faktycznie są jakieś przepisy, które regulują to w kontekście budowania czegoś nad torami?
Tak na szybko znalezione:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie

Rozdział 1 paragraf 3 Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
przejście – skrzyżowanie w jednym poziomie przeznaczone wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego lub pieszego i rowerowego;
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Jeśli argumentem "za" lub "przeciw" jest to co widzieliśmy a czego nie to można popatrzeć np. tu:
https://www.infranken.de/lk/bad-kissingen/holzsteg-bei-arnshausen-marode-art-3142125

Dlatego spodziewałem sie raczej dyskusji o stronie technicznej a nie formalnej.

@route dzięki za ten link - bardzo ciekawa lektura. Z rodziału 4 wynika dosyć jasno, że taka drewniana
konstrukcja jest OK, pod warunkiem, że zabezpieczymy osoby przez nią przechodzące przed zaniczyszczeniami
generowanymi przez pociągi ;)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
Wpisz w wyszukiwarkę hasła: wytrzymałość belki drewnianej, wytrzymałość konstrukcji drewnianej.Wyskoczy Ci pierdyliard stron, między innymi różnego rodzaju kalkulatory, przepisy itp. Poczytaj, pomyśl, policz, zbuduj.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
Marku, ta kładka z Twojego zdjęcia (z linku) nie jest drewniana. Nie znam się na nazewnictwie fachowym. Ale ma ona murowane przyczółki i stalową "podłogę". To widać na zdjęciu.
Ja też bym tej kładki nad torami nie dał.
Co prawda w USA budowano drewniane mosty kolejowe w głębokich wąwozach, ale na Twojej makiecie tabor jest już bardziej zaawansowany, więc raczej skłaniałbym się do kamiennego mostu lub darował sobie temat.
Sama kładka - Miodzio. :)
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
@marekm strasznie się uparłeś na tą kładkę, ale sam widzisz, nawet nie znalazłeś takiej kładki bo ta co wkleiłeś NIE jest tego typu. A jak masz takie ciśnienie to wykorzystaj te zdjęcie, daj chociażby taki dwuteownik:
https://allegro.pl/oferta/dwuteownik-abs-1-5x2-2x500-8848815979
i możesz dalej działać, tylko nie wiem czy byś nie musiał lekko przerobić tej kładki.
A nad tym przyszłym strumykiem zdecydowanie lepiej ta kładka wygląda.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
Ale ma ona murowane przyczółki i stalową "podłogę".
"Podłoga" czyli nawierzchnia(to po czym się chodzi) jest drewniana ale oparta na dwóch stalowych dwuteownikach, które pewnie też nie dawały rady
(widać jego ugięcie, o ile nie jest to efekt"krzywej"optyki aparatu)więc zostały podparte skośnymi zastrzałami wyglądającymi na drewniane.
Wniosek z tego nasuwa mi się następujący: jeżeli nie dały rady spore kształtowniki stalowe to tym bardziej nie dadzą rady"cieńsze"drewniane beleczki.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Ta kładka jest bardzo fajna ale naprawdę pasuje bardziej jako przerzucona przez rzekę. Jeśli jednak ma zafunkcjonować nad torami to popieram wzmocnienie konstrukcji, oparcie jej na stalowych legarach. Takie rzeczy istnieją w Polsce - wrzuć w Googla kładka nad torami Olesno.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Panowie, bardzo dziękuję za wszystkie uwagi i sugestie.
Kładka będzie zainstalowana w innym miejscu - zdaje się, że udało się przy tej okazji zaplanować
kawałek wody, której mi bardzo na makiecie brakowało.
Będzie okazja do przećwiczenia zupełnie dla mnie nowych technik.

W jej pierwotnie planowanym miejscu spróbuję zbudować mały, kamienny wiadukt.
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Dzisiaj rzut oka pod makietę. Po długich przygotowaniach i gromadzeniu sprzętu
usunąłem stare Conrady i dwa dekodery Rubikusa a na ich miejsce trafiły MP1v2 i DR4018.
Wschodnia głowica stacji i bocznica tartaku w postaci 6 rozjazdów podłączona i działa :)
20201228_212932.jpg
Teraz jeden ze starych dekoderów trzeba przerzucić w okolice stacji górnej i
skompletować wyposażenie na zachodnią głowicę stacji dolnej...
 
OP
OP
marekm

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
Po dwóch dniach spędzonych pod makietą w poszukiwaniu przyczyny problemów z modułem informacji zwrotnej,
wróciłem na powierzchnię i poszutrowałem kilka odcinków torów:
20210103_204533.jpg 20210103_204452.jpg
w tym ten przy którym znajduje się pokazywany wcześniej mur oporowy, który teraz, po zaszutrowaniu
toru został osadzony już na gotowo:
20210103_203918.jpg 20210103_203945.jpg 20210103_204259.jpg
i widok z "dłuższej" perspektywy:
20210103_203828.jpg
Po zagospodarowniu terenu nad murem planuję tam jeszcze jakieś zwisające bluszcze, ale to pewnie nieprędko...
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.024 4 1
Chyba spiłowałbym te dziwne "mazgaje", które są na każdym kamieniu na wlocie (te co tworzą łuk), jakoś dziwnie animowane mi one wyglądają i każdy tak samo. Świetnie za to wygląda ta ściana boczna przed wjazdem i ten gzyms na wlotem
 

Podobne wątki