• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta 2,25x1,2m

OP
OP
krzycho94

krzycho94

Nowy użytkownik
Reakcje
18 0 0
#21
Dziękuję ponownie za wszystkie uwagi i sugestie.

chociaż dzieci placu mieć do zabawy nie będą :)
Ale miejsce na kolpsztanga się znajdzie ;)

Myślę, że umieszczenie familoków to doskonały pomysł.

Kris, przejeżdżając ostatnio przez Richter w Siemianowicach zauważyłem, że familoki, kopalnia i linia kolejowa są zbudowane bardzo blisko siebie. Nie widzę przeszkód, aby mój rozbudowany plan torowiska ozdobić taką właśnie ciasną zabudową.

Johny, dzięki wielkie za poprawki w planie. Przekonstruowałem nieco mój plan i częściowo zastosowałem się do twoich propozycji. Dworzec PKP będzie doczepiany od boku lub zastosuję fototapetę z zabudową dworca.

Przekam, jak tylko poczta doniesie mi paczkę z kilkoma brakującymi torami, rozłożę je próbnie idąc za radą Krisa, a także przeprowadzę szereg testów zachodzenia wagonów przy skrętach z najdłuższymi wagonami jakie posiadam, jeśli łuk R1 będzie zbyt wąski po prawej stronie makiety, można pomyśleć o zastąpieniu go łukiem R2.
 

Załączniki

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#29
Wracając do meritum (Przepraszam za podwójny post), czyli do planu:

poprawki1.jpg


Obszar zielony: Nie wiem czemu ma służyć ten krótki tor przy stacji, tam gdzie są rozjazdy do obrotnicy. Spróbuj wydłużyć go z prawej strony, a rozjazd dać na łuku (pokombinuj z rozjazdem łukowym, zlikwiduj prostą na wewnętrznym po prawej stronie.

Obszar czerwony:

Sprawdź skrajnię taboru, odległości są mniejsze niż w typowym ustawieniu. Co nie znaczy że się nie da.

Ostatni punkt: Jak mniej więcej zamierzasz wykorzystać bocznice? Jakiś zakład, fabryka, czy tylko tory odstawcze?

poprawki2.jpg
 
Reakcje
0 0 0
#30
...przejeżdżając ostatnio przez Richter w Siemianowicach zauważyłem, że familoki, kopalnia i linia kolejowa są zbudowane bardzo blisko siebie. Nie widzę przeszkód, aby mój rozbudowany plan torowiska ozdobić taką właśnie ciasną zabudową.
U nas masz mnóstwo podobnych przypadków, chociażby pobliska KWK Barbara
https://www.google.pl/maps/@50.3179...ata=!3m4!1e1!3m2!1s7I8uEqgtSjZBWXl9HiYOog!2e0

Tu masz wpasowaną wieże wyciągową, nadszybie, kilka innych budynków kopalnii, bocznicę, dworzec osobowy, familoki, obok osiedla robotnicze.
Kawałek dalej kolejny ciąg przemysłowy - EC Chorzów, Huta Kościuszko, w drugą stronę Zakłady Azotowe - w naszym rejonie to dość typowe ;)
 
OP
OP
krzycho94

krzycho94

Nowy użytkownik
Reakcje
18 0 0
#31
Przymierzyłem torowisko na makiecie, na razie tylko 3 kółka. Pętle zewnętrzna i środkowa są wykonane w 100% z planem. Pętla wewnętrzna została poddana zabiegom kosmetycznym mającym na celu dostosowanie jej do zwrotnic ROCO starszego typu, których nie ma w Scarmie (albo ja ich nie zauważyłem) oraz poprawę łuku po prawej stronie, gdzie wagony miały problem z mijanką. Szlaki komunikacyjne zostały sprawdzone, 3 składy bez problemu mijają się w każdym miejscu, nawet z najdłuższymi wagonami.

Obszar zielony: Nie wiem czemu ma służyć ten krótki tor przy stacji, tam gdzie są rozjazdy do obrotnicy.
Pozwoliłem sobie zapożyczyć ten pomysł z tej makiety:
http://www.poznan.pl/mim/turystyka/galleries.html?id=3938&co=print&parent=52157&instance=1121
...jednak trochę go uprościłem, tak aby przypasować go do mojej makiety.

Obszar czerwony:

Sprawdź skrajnię taboru, odległości są mniejsze niż w typowym ustawieniu. Co nie znaczy że się nie da.

Ostatni punkt: Jak mniej więcej zamierzasz wykorzystać bocznice? Jakiś zakład, fabryka, czy tylko tory odstawcze?
W tym miejscu moim zdaniem muszę się zdecydować na jeden zakład przemysłowy, najprawdopodobniej na 99% będzie to kopalnia, ze względu na pewną ilość posiadanych przeze mnie węglarek i kilku talbotów, dużą dostępność tego typu taboru, oraz na relatywnie niskie ceny taboru kolejowego związanego z węglem.

Najchętniej wstawiłbym na makietę nieistniejącą już kopalnie Katowice lub Andaluzję, Azoty, hutę Kościuszko i terminal przeładunkowy kontenerów, jednak trzeba się ograniczyć i na jedną rzecz się zdecydować ;)

Wracając do tematu.
Budowę planuję podzielić na 3 części:
-pętle
-część przemysłową (rozstaw torów, przesunięcia względem planu będą zależeć od budynków, które wypełnią tą przestrzeń [np. jeżeli producent stanowiska do załadunku węgla powie że pod stanowiskiem mają iść 3 tory i odległości między osiami torów mają wynosić np. 45mm zastosuję się do zaleceń producenta i odpowiednio przekonfiguruję plan, zachowując jednak mniej więcej układ zaprojektowany pierwotnie])
-część lokomotywowni (tutaj także układ torów może ulec zmianie pod wpływem danych znamionowych obrotnicy i lokomotywowni)

PS. W najbliższym czasie dokończę waloryzację elementów torowiska wchodzących w skład 1 części planu.
 

Załączniki

  • 154,2 KB Wyświetleń: 537
  • 157,6 KB Wyświetleń: 541

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#33
Dokładnie jak walter pisze.

BTW nie mogę zrozumieć czemu zrezygnowano z pomysłu produkcji ręcznych rozjazdów z wajchą i latarnią. Piko takie produkowało, a na dziś to sobie można dokupić co najwyżej dekoracyjny zwrotnik... najbardziej żałuję że wywaliłem kilka takich rozjazdów odwróconego U do sprzedaży a z chęcią bym pokombinował adaptację ich do nowych mechanizmów podmakietowych. Jak na złość na rynku znalazłem tylko jedną do kupienia i to w cenie modelowej...
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#35
Eleganckie ... i czemu z tego zrezygnowano...mechanizm tam działający był bardzo prosty. Przed sprzedażą (o ja durny) naprawiłem takich pieć. Można też go bez problemu połączyć z podmakietowym napędem.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#37
Faktycznie :)



Tu akurat brak latarni. W sumie to jej ruch jest najtrudniej wymodelować. Zwrotniki PIKO miały to fajnie rozwiązane. Tylko że już na 90% planuję zmienić skalę na TT więc te dostępne jeszcze na rynku mi się na nic nie zdadzą.

@krzycho94 przepraszam za offtopy w Twoim wątku. Już uciekam :)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#40
Ręczny mechanizm, choć bez widocznych elementów, jest w zwrotnicach Peco, a nawet Piko. Zwrotnice trzeba przestawiać przesuwając palcami iglice, ale jest sprężyna utrzymująca je w końcowym położeniu.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
B
Planuję 14
Planuję 64
Planuję 117
Planuję 272
Planuję 31

Podobne wątki