• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta ŁKMK

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
... kurcze, szczękę zbieram z dywanu... po prostu szacun za, te modele...
We "Władku" w 90 (mniej więcej...) byłem na koloniach i nieopodal były takie zestawy w akcji (no dobra, jako dzieciak szczegółów nie zapamietałem)...

Pozdrawiam,...
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.477 56 5
Jestem w szoku ,od dawna chcę zrobić makietę górki radarowej ,ale brak właściwego wysokościomierza mnie powstrzymuje . Do Anny czyli P35 najbardziej pasowała by Zocha czwarta ,lub Zocha 3 i 5 . Szkoda ,że nie ma w 1/87 czegoś polskiego ,marzeniem byłby komplet Justyna 1 lub ML lub 2 i do kompletu Bożena . Kiedyś widziałem model Doroty MM i Zochy 4 ,ale to była chyba pojedyncza produkcja. Fajny pomysł ,tylko teren trochę za płaski ,ja myślałem o "Wembley " czyli bunkrze z placem przed nim w osłonie wału ziemnego. Pozdrawiam radiotechnicznie wiosna 88.
 

Jarosław

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
737 4 0
Trochę smaczków z budowy nowej makiety ŁKMK:
Wąska nastawnia osadzona na końcu peronu. Wzorem do wykonania budynku było zdjęcie w książce ,,Kraina Węgla i Stali" Krzysztofa Wiśniewskiego, przedstawiające wąski budynek nastawni w Gliwicach GL21, zapewne już od dawna nie istniejący, bo nie mogłem doszukać się więcej fotek. Dodam tylko nieskromnie, że jest to mój pierwszy projekt i wykonanie budynku całkowicie z kartonu. Pomocną radą służył mi kolega Sławek Okrojek (Hajek). Dojdą jeszcze rynny, latarnia i wyposażenie dla dyżurnego ;). Od tej pory mam wielki szacunek dla ludzi wykonujących modele budynków:eek:
Zwrotnik- majstersztyk w wykonaniu Andrzeja, działający i oświetlony. Niestety nie mogę tutaj dodać filmiku ukazującego jak fajnie to działa:(
 

Załączniki

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Kontynuując wątek wojskowy na makiecie, to pojawiła się potrzeba ogrodzenia terenu.
Z wykorzystaniem siatki trawionej, dostępnej w EFC, jako przęsła długości 12 cm i słupów od płotów betonowych z GPM, zbudowałem około 130 cm ogrodzenia. Powstały dwa elementy, które trzeba było naprędce zabezpieczyć w moim warsztaciku. Dwa gwoździki w zabudowie i całość bezpiecznie sobie zwisa! :cool:
20200228_144648.jpg

Tak się prezentuje pojedyncze przęsło w trybie makro. Druty kolczaste własnej roboty, a tablice ostrzegawcze druk laserowy.
20200228_145040.jpg

W przyszłym tygodniu mam zamiar zamontować gotowe ogrodzenie na makiecie i skupić się na "sadzeniu" zieleni.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Szkoda ,że nie ma w 1/87 czegoś polskiego ,marzeniem byłby komplet Justyna 1 lub ML lub 2 i do kompletu Bożena .
Służyłem w 4brt na warszawskim Bemowie w latach 87-89. Mimo braku dobrych planów bardzo pomału pracuję nad tymi dwoma radarami, które chcę posadowić na Tatrach 148. Dodatkowo chcę zrekonstruować w skali 1/700 całą górkę swojego batalionu.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Nie sądziłem, że to taki "nośny" temat! ;)
Mnie zwyczajnie przyszło do głowy, aby w taki właśnie sposób zagospodarować nieużytki na naszej makiecie.
Inspiracją było zdjęcie znalezione gdzieś w sieci. Widać na nim m.in. oba radary, które zakupiłem ostatnio i tak się zaczęło.
rtz_1.jpg

Oczywiście brak mi fachowej wiedzy, bo nigdy nie miałem nic wspólnego z radiotechniką (po za zainteresowaniem), więc bardzo liczę na opinię i porady Kolegów siedzących w temacie. :cool:
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Poniżej Ewa (zwana Obroną) w całej okazałości. Największy radar jaki widziałem. Pamiętam, że podczas pracy bojowej w nocy w naszym budynku koszarowym oddalonym o ponad kilometr, co minutę rozświetlały się zgaszone jarzeniówki za każdym obrotem gigantycznej anteny.
Wszystkich kolegów chętnych do odwiedzenia bunkrów na górce mojej dawnej jednostki zapraszam do Warszawy. Póki jeszcze prawdziwi wojownicy od strzelania plastikowymi kulkami nie wysprejowali na różowo schronów jest co oglądać:cool:

ewa.jpeg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
Jeszcze chwila i pomyślę że większość dekowała się na tyłach tylko ja byłem na pierwszej linii.
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.477 56 5
Ja miałem po sąsiedzku Dorotę stacjonarną i z jeszcze większą anteną . Nie pamiętam rozpiętości ,ale była większa o parę pól od tej na zdjęciu. Znalazłem fotki z mojej jednostki ,jakość marna ,ale zawsze jakaś pamiątka... za plecami wspomniana Dorota...na zdjęciu 1.
Scan24.jpg
Scan23.jpg
Scan29.jpg
 
Ostatnio edytowane:

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Kontynuując temat radarowy - prawie ukończony model Ził-a 157 z radarem - choć jeszcze bez drugiego pojazdu. Drugim w zespole radaru P-12, jest również Ził, tylko z zabudowaną "budą" z aparaturą. Zresztą Koledzy operujący na tym sprzęcie, mogą powiedzieć coś więcej. ;)
20200304_163124.jpg
20200304_163431.jpg

Zgodnie z założeniami - jak to w wojsku bywa - udało się też ogrodzić połowę terenu. :cool:
20200304_200522.jpg

A tak wygląda całość, w ogólnej perspektywie.
20200304_200542.jpg
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
RE-WE-LA-CJA:love:
Nisko ścięta trawa to znak rozpoznawczy górek radiolokacyjnych - pamiętam, jak tylko jakaś kępa trawy wyrosła za wysoko od razu wojsko zabierało się za koszenie. Betonowe płyty dodają realizmu, a jakość wykonania samego modelu urywa poślady.

Jedna uwaga techniczna. Na górkach cała kablologia była realizowana w oparciu o system rynien (nie znam bardziej fachowej nazwy), przepustów betonowych i skrzynek metalowych. Stacje zajmowały swoje miejsca w zasadzie na stałe, a odległości między nimi były naprawdę spore. By uniknąć zarastania trawą czy jakiegoś nieumyślnego uszkodzenia kabla przez jeżdżące samochody, puszczano kable w owych rynnach zakrytych od góry betonowymi płytami podobnymi do płyt chodnikowych. Przy samej stacji kabel prowadził z rynny wprost do standardowej skrzynki metalowej malowanej w barwy ochronne, do której załoga stacji wpinała swoje "kabelki" i w ten sposób łączyła się z batalionowym SD (stanowisko dowodzenia).

Dodam jeszcze tylko, że trzon batalionu radiotechnicznego Wojsk Ochrony Powietrznej Kraju składał się z czterech kompanii - dowodzenia, łączności, radiolokacji i remontowej (plutonów poszczególnych kompanii już nie będę wymieniał;)). Ponadto w jego skład wchodziły kompanie terenowe, będące rodzajem pomniejszonych jednostek ze swoimi mniejszymi górkami. Na stanie batalionu było ponad 100 pojazdów i przyczep. W zasadzie poza plutonem ochrony, wszyscy żołnierze byli specjalistami po szkółkach wojskowych, a kierowcy po kursach WKK. Dowódca batalionu był w stopniu pułkownika i pobierał żołd taki jak normalny dowódca pułku. Cztery takie bataliony wchodziły w skład Brygady Radiotechnicznej, których mieliśmy wtedy 3 (po jednej na każdy Okręg Wojskowy)...
Cholera, ale się rozpisałem:cool:
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Super temat stacja radarowa na makiecie! Pamiętam taką stację z Pyrzyc umieszczoną na górce w okolicach drogi wylotowej na Stargard (okolice dzisiejszej oczyszczalni ścieków). Była to jednak stacja wojsk radzieckich i obsługiwała lotnisko wojskowe w Kluczewie.
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Armia się grodzi i ściąga na teren bazy kolejne sprzęty, a tymczasem w domowych warsztatach, powstają kolejne budowle na nową stację.
Jarosław pracuje już nad drugą nastawnią. Sławek toczy bój z budynkiem dworca, dopracowując kolejne szczegóły i niebawem zobaczymy efekty Jego działań. W moim zaś, domowym warsztaciku, powstała konstrukcja, której również nie może zabraknąć na naszej, modelowej stacji.
Zestaw do budowy wieży wodnej zakupiliśmy u producenta -Tomka Stangela. Pierwowzór znajdował się na stacji Wrocki i wiele lat temu wykonaliśmy zdjęcia dokumentacyjne, a na ich podstawie Tomek opracował bardzo precyzyjny projekt modelu kartonowego.
20200306_122339.jpg

Zestaw jest dosyć pracochłonny i skierowany raczej, do zaawansowanych "kartoniarzy". Moje umiejętności pozwoliły mi, na w miarę poprawne zbudowanie modelu, ale praca z tym tworzywem, może naprawdę zaowocować spektakularnymi efektami - kwestia praktyki! :cool:
Tak się prezentuje - prawie- gotowy model.
20200306_120805.jpg

Na taki wygląd muru, składa się kilka warstw kolorów "ceglanych" i kilka przynajmniej, odcieni fugi.
Niesłychanie mozolnym jest, zapuszczanie kolejnych warstw w kartonowe cegły, ale efekty -moim zdaniem- są dużo lepsze, niż w przypadku modeli plastikowych. Karton naturalnie oddaje fakturę ceglanego muru i pozwala osiągnąć bardzo satysfakcjonujące efekty! :)
20200306_123607.jpg

Oczywistym jest, iż wewnątrz musi znajdować się zbiornik, coby nie było w oknach widoku "na przestrzał".
20200306_121211.jpg

Pozostały jeszcze "podmalunki" i nałożenie delikatnej patyny, a następnie wyprowadzenie przewodów i instalacja na makiecie, ale o tym - za czas jakiś! ;)
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
Super wyszło ! U mnie w kolejce czeka stacja Słonecznik, ta wieża ciśnień piękna jest. :niepewny:Czy to jest jaka starsza partia bo na stronie producenta nie widnieje taki produkt ?
 

newermind

Łowca cech
Zespół forum
ŁKMK
Reakcje
3.488 45 1
Maciej, w ofercie na stronie Tomka nie ma tego modelu, ale wiem, że z całą pewnością są dostępne. Musisz zadzwonić, lub napisać na maila i dogadać temat.
 

Podobne wątki