• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Majowo Pomorskie 2

puszo

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 3 3
#1
Witam. Jakiś czas temu zamieściłem zdjęcia z mojej makiety pokojowej Majowo Pomorskie. Mnogość błędów i niedoróbek jakie popełniłem skłoniły mnie do "rozebrania" całej makiety i rozpoczęcia prac od projektu. Wiem wiem lepiej planować rok niż ... :) Taki już mam charakter, że jak coś mam robić to od razu :) Tory odzyskałem w 99% więc pozostaje przy systemie Piko A-Glais . Zrobiłem wstępny projekt całości oraz rozłożyłem tory według projektu na podłodze.
Majowo Pomorskie z oznaczeniami JPEG.jpg

Co sądzicie o takim układzie ? Podstawowa zabawa to manewry w rejonie lokomotywowni oraz formowanie i przyjmowanie małych składów towarowych w górnej części makiety. Stacja będzie posiadała dwa niezależne perony po obu stronach torowiska.

Pozdrawiam Grześ
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.587 104 12
#4
A może zbuduje..poczekamy, zobaczymy. Majowo Pomoroskie wersja pierwsza wyglądała obiecująco. Działaj i pokazuj. Nawet jak dla ortodoksów będzie blee to pamiętaj że budujesz dla siebie a nie dla nich. A oni zawsze mogą dodać temat "do ignorowanych":gwizd:
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#5
Ja (miałem napisać na podstawie doświadczenia, ale to by było zbyt pyszne) na podstawie swoich błędów (tak lepiej) powiem tyle że bardzo ponuro wygląda ten układ torów 2,3,5,6 po krótce: wjedź tam, żeby wjechać tu, wycofaj tu żeby wjechać tam, a tam stoi skład, tu za krótko tu nie ma jak wyjechać. No weź wstaw coś na 5 przy zajętym 3, co by to nie było.
:)
 
OP
OP
puszo

puszo

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 3 3
#6
Dziękuje kolego @mikl . Człowiek uczy się na błędach czasem cudzych czasem swoich :) Na pewno nowa makieta będzie dużo lepiej wykonana niż poprzednia. Faktycznie @Piotr M. masz racje, słabo to wygląda połączenie toru 3 i 5. Usunąłem bocznice nr 5. Niestety dysponuje taką przestrzenią a nie inną i kompromisy nie będą mi obce ale jakoś dam radę :)
Majowo Pomorskie z oznaczeniami forum 2.jpg
 

Piotr M.

Znany użytkownik
Reakcje
1.216 86 30
#7
Zastanawiam się czemu zawsze wszyscy myślimy tak schematycznie, że tort to zawsze musi być kółko i na dole czy górze stacja, itd. Czy nie można torów stacyjnych zacząć powoli wyprowadzać już z łuku rozjazdami BWL? A może pójść w stronę ósemki? I te paskudne łuki z karykaturalnie wyglądającym taborem ukryć w lesie, tunelu etc?
Osobiście dla mnie majstersztykiem wśród tortów była makieta Archico, trzeba przyznać Konrad ma łeb do projektowania, niby tort, ale jak zrobiony.
Wyjdźmy z myśleniem i projektowaniem poza schematy:)
 
OP
OP
puszo

puszo

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 3 3
#8
Z założenia chciałbym aby układ torowy był w miarę prosty. Buduję makietę aby w wolnej chwili spędzić miło czas relaksując się zabawą w maszynistę :) Próbowałem ósemkę ale musiałbym zwiększyć szerokość makiety co nie wchodzi w grę, dlatego pozostaję przy takim "Standardowym" projekcie . Zmodyfikowałem trochę układ stacyjny i bocznicę i wydaje mi się, że powinno być ok. Skład towarowy mógłby być przetaczany z toru 2 bezpośrednio na bocznicę C lub D
Musiałem usunąć część z lokomotywownią ponieważ nie mogłem więcej dodać torów w Scarmie .

Pozdrawiam Grześ

Majowo Pomorskie z oznaczeniami bez lokomotywowni nowe bocznice.jpg
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#10
Można jeszcze rozważyć taką propozycję -
puszo.jpg
Zamieniłem też rozjazdy na dojeździe do rampy.
Uprości to manewry w przypadku przejazdu z toru C na tor E.
 
OP
OP
puszo

puszo

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 3 3
#11
@old_jawa- Jeśli chodzi o składy osobowe np: SU45 plus Bipa lub dwie bonanzy, natomiast towarowe to składy zdawcze powiedzmy 6-8 wagonowe, które można byłoby podzielić część na tor C i D. @Marqus rozważę to rozwiązanie stacyjne . Faktycznie jest to lepsze rozwiązanie na wydłużenie peronów . Dziękuje za propozycje, na pewno je rozważę.