• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Magia kolei według Magica

OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
03.02.2022. Olsztyn Główny.
Taka oto niespodzianka czekała na mnie w dzisiejszy poranek. Wprawdzie pogoda mizerna, ale jakoś trzeba było sobie radzić. Widziałem ją jak przytargała wczoraj Ukiel, więc spodziewałem się, ze z rana będzie gdzieś, pytanie było: "gdzie"? No i dostała zaszczytne 1 miejsce od koziołka na żeberku więc mam ją i na prostym szkiełku i na fisheye.

Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 3 lut 22 6 1200.jpg
tory 3 lut 22 1 1200.jpg
tory 3 lut 22 2 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
12.02.2022. Olsztyn Główny, Olsztyn-Gutkowo.
Mija tydzień nudy, może i coś tam się dzieje ale w końcu człowiek ma tez inne zajęcia a nie uznaję po nocy robienia fotek, no chyba, że na długim naświetlaniu ale wtedy nie widać co jedzie. Z poprzedniego weekendu wrzucam jeszcze jedno- 311D-01, generalnie mam więcej jego fotek ale zwyczajnie leniwie nie chciało mi się działać z nimi.
Za to dziś, idę z nadziejami na Dworzec Główny, ale spotyka mnie srogie rozczarowanie. Poza ET22 i SM42 w tandemie niebieskiego przewoźnika państwowego, z długim składem beczek i Eurosprintera #451 do Michelina, nudą wieje aż łzy się cisną.
Więc wracam, pogoda cudna i z nadziejami na lepsze popołudnie, no i przechodzę swoją ulicę a tam w stronę głównego jedzie skład węglarek PROTOR. A byle co ich nie ciąga. No więc w te pędy do domu zasięgnąć informacji. Nikt nic nie wie, więc co tu robić? Z powrotem na dworzec i mam szczęście.
Wygrzewa się M62-3554 i TEM2 075 z owym składem. Porobiłem trochę fotek i na moich oczach ruszyły. Wprawdzie pracownik na dworcu nie wiedział gdzie jadą, ale z pomocą przyszedł kolega. No i rajd z buta przez pół miasta na autobus i 10km poza Olsztyn do Gutkowa. Mam szczęście bo akurat wprowadzili skład na tor i wygasili maszyny.
Efekty poniżej, oceńcie sami.
Z Pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 5 lut 22 1200.jpg
tory 12 lu 22 new 7 1200.jpg
tory 12 lu 22 new 15 1200.jpg
tory 12 lu 22 new 20 1200.jpg
tory 12 lu 22 new 33 1200 tracklife.jpg
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
Mam pytanie do kolegów odnośnie tych dużych lamp w tym M62, wydawało mi się że wszystkie M62 miały dolne małe lampy, czy te spalinowozy też przechodziły modernizację w tym zakresie?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
Podejrzewam, że to jest ex-ST44 PKP. Pewnie nowy właściciel nadał swoje oznaczenia i nie chciał używać oznaczenia i numeru PKP. M62 to fabrycznie oznaczenie typu tej lokomotywy, stosowane także przez koleje radzieckie (SŻD) i węgierskie (MÁV). W Polsce lokomotywy typu M62 otrzymały serię ST44, ale to dokładnie ten sam typ lokomotywy. Zresztą pierwsze kilka sztuk ST44 miało też małe, oryginalne reflektory. Następne maszyny już fabrycznie dostawały duże reflektory typu PKP, a w pierwszych egzemplarzach założono takie podczas napraw. Wszystkie inne zarządy kolejowe stosowały fabryczne reflektory.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
15.02.2022. Olsztyn-Dajtki/ Olsztyn Główny.
Dziś dzień pod znakiem "zero siedem" i wcale nie chodzi o flaszkę o tej pojemności ;) Jako, że chłopaki z Wrocławia przysłali info, że na IC Mamry jedzie EP07-361 pomyślałem, że zrobię co mam zrobić i wyjdę wcześniej z pracy. Tak też uczyniłem. Udałem się na wjazdowy szlak wiodący przez Dajtki. Co tu dużo gadać, kolorowe maszyny to obojętnie czy zima, czy deszcz czy zielono. Zawsze ale to zawsze wyglądają ciekawie. W przeciwieństwie do standardowych malowań do których kolory dobierał chyba ktoś chory na depresję ;) Tak więc #361 ustrzelona na szlaku, choć i tak w tym sezonie będzie jeszcze mnóstwo okazji w innych miejscach i warunkach. A skoro już byłem w terenie udałem się jeszcze na Dworzec Główny. Na miejscu dinozaur EP07-1049 z 1967. Uciąłem sobie świetną pogawędkę z maszynistą, który też był z tego rocznika, na marginesie bardzo, ale to bardzo świetny gość. Potem kilka pstryków statycznej #361 i w sumie to tyle. Na miejscu jeszcze Vectron DB, pod nastawnią OLA, naprzeciw niego pod Starą Nastawnią 15D/A Bartex, i w środku stacji na wysokości depotu Cargo BR232 OXAR. Jednak byłem zmęczony a i wszystkie maszyny mam z różnych stron więc szkoda było fatygi. Tak więc dzień sympatyczny. Powrót na szlaki dopiero w czwartek, choć jutro wieczorem może spacer zrobię bez aparatu zobaczyć co przywiezie skład Michelin. Kolega z Wrocławia narobił mi apetytu bo ustrzelił dziś Vectrona LTE zielonego. A skoro LTE wozi Michelina to...co się odwlecze... :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 15 lu 22 1200.jpg
tory 15 lu 22 3 1200.jpg
tory 15 lu 22 4 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
18.02.2022. Olsztyn Główny.
Weekend, proszę Kolegów i Koleżanek, weekend :)
Po aktywnym tygodniu, zawodowo, nie fotograficznie, wybieram się na szybki spacer na Dworzec Główny. Zachęca mnie pogoda gdyż na następne dni apokalipsa się zapowiada. Wiatr mi straszny nie był, a parę km w nogach i dobre powietrze zawsze się przyda po X godzinach pracy na komputerze.
W stacji bieda, Flirt, kibelki, jakieś szynobusy. W głębi ST44-1204 Cargo, ze składem platform, Na TLK Biebrzę czeka EP07-376. I to w zasadzie wszystko.
Jutro z rana plan na kolejny spacer. Może coś ciekawego się pojawi. Ubolewam nad Michelinem, bo LTE mając we flocie piękne maszyny, w tym bardzo dużo Vectronów w ciekawych okleinach, do Olsztyna wysyłają z uporem maniaka Eurosprintera #451. Może jutro coś się odmieni...
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 18 lu 22 3 1200.jpg
tory 18 lu 22 1200.jpg
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
15.02.2022. Olsztyn-Dajtki/ Olsztyn Główny.
Dziś dzień pod znakiem "zero siedem" i wcale nie chodzi o flaszkę o tej pojemności ;) Jako, że chłopaki z Wrocławia przysłali info, że na IC Mamry jedzie EP07-361 pomyślałem, że zrobię co mam zrobić i wyjdę wcześniej z pracy. Tak też uczyniłem. Udałem się na wjazdowy szlak wiodący przez Dajtki. Co tu dużo gadać, kolorowe maszyny to obojętnie czy zima, czy deszcz czy zielono. Zawsze ale to zawsze wyglądają ciekawie. W przeciwieństwie do standardowych malowań do których kolory dobierał chyba ktoś chory na depresję ;) Tak więc #361 ustrzelona na szlaku, choć i tak w tym sezonie będzie jeszcze mnóstwo okazji w innych miejscach i warunkach. A skoro już byłem w terenie udałem się jeszcze na Dworzec Główny. Na miejscu dinozaur EP07-1049 z 1967. Uciąłem sobie świetną pogawędkę z maszynistą, który też był z tego rocznika, na marginesie bardzo, ale to bardzo świetny gość. Potem kilka pstryków statycznej #361 i w sumie to tyle. Na miejscu jeszcze Vectron DB, pod nastawnią OLA, naprzeciw niego pod Starą Nastawnią 15D/A Bartex, i w środku stacji na wysokości depotu Cargo BR232 OXAR. Jednak byłem zmęczony a i wszystkie maszyny mam z różnych stron więc szkoda było fatygi. Tak więc dzień sympatyczny. Powrót na szlaki dopiero w czwartek, choć jutro wieczorem może spacer zrobię bez aparatu zobaczyć co przywiezie skład Michelin. Kolega z Wrocławia narobił mi apetytu bo ustrzelił dziś Vectrona LTE zielonego. A skoro LTE wozi Michelina to...co się odwlecze... :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
Zobacz załącznik 876535 Zobacz załącznik 876536 Zobacz załącznik 876537
Przy okazji pięknych jak zwykle zdjęć kol. Maćka, zapytam o modernizację elektrowozu EP07-1049, z uwagi na jego typ 4E. Wiem, że kilka elektrowozów tej serii, choć nie wiem czy obu typów 4E i 303E, było zmodernizowanych w Rumunii. Może to jeden z nich?
Dodam jeszcze Maćku, że dzięki Twoim zdjęciom współczesna kolej, nazywana czasem korpo-koleją, zaczęła być mi miła dla oka.
 
Reakcje
3.313 16 0
zapytam o modernizację elektrowozu EP07-1049, z uwagi na jego typ 4E. Wiem, że kilka elektrowozów tej serii, choć nie wiem czy obu typów 4E i 303E, było zmodernizowanych w Rumunii. Może to jeden z nich?
Poniżej jedna z tabel, jakie kiedyś (bodajże w 2009 r.) zrobiłem, w związku z typem 303E-FPS (seria EP07-1xxx) czyli EP07 ówczesnych PKP Przewozów Regionalnych. Wynika z niej, że w Rumunii były przebudowane EU07-024 i EU07-231 na EP07-1065 i EP07-1066.

EP07 PKP PR typ 303E-FPS (seria EP07-1xxx).jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
19.02.2022. Olsztyn Główny/Olsztyn Zachodni.
Kolejny spacer przynosi całkiem ciekawe efekty. Pogoda niezbyt sprzyjająca, z rampy przy dworcu ledwo zszedłem w ogóle. Wiało tak, że zgięty w pół szedłem bardziej do tyłu niż do przodu. Pojawiła się śliczna SM42-7924 Energetyki PKP. Jak dla mnie wskoczyła w hierarchii na top 5. Dlaczego tak? Poza żywym kolorem ma wizualnie przewagę ponad całą resztą. Dlaczego? Bo jest MATOWA! Czyli mówiąc krótko nie świeci się jak pewnym czworonogom elementy anatomiczne ;) I to jest to! Oliwka na przykład pomalowana na błysk, tak samo EP07 kolorowe, SU46 i wiele innych. Dzięki idiotycznym zabiegom tych co dobierają lakiery 90% zdjęć jest beznadziejna. 100 refleksów na metrze kwadratowym. Jestem zdecydowanie na NIE dla takiego sposobu malowania. Dzięki matowej malaturze, widać o wiele więcej detali. A o to chodzi w mojej fotografii.
Więc rzeczona SM42 najpierw wpadła mi w oko przy starej myjni, potem wycofali ją do bazy Energetyki. Jednak "co się odwlecze to..." działa bez pudła, bo po odstawieniu jakiegoś wagonika ustawiła się przy peronie 4 czołem na Iławę, gdzie ponoć stacjonuje. Zrobiłem kilkanaście zdjęć i ku mojemu zaskoczeniu w tym momencie wtoczył się Class66196 EWS z SM42-618 i ze składem węglarek Natrix. Oczywiście i ten skład otrzymał kilka fotek. Po powrocie do domu jeszcze dostałem info o jadącym do mnie ET22-836 czyli "żółtym ryjku". W te pędy poszedłem na Dworzec Zachodni. Wiatr był taki, że miałem wrażenie, że mi odkręci obiektyw z korpusu (a miałem założony teleobiektyw 200mm). Siekało we mnie deszczem, śniegiem, ale cierpliwość popłaciła.
Całkiem nieźle wyszło foto przy wjeździe ET22 na perony. Teraz jeszcze czekam, czy ktoś nie napisze co przywiozło Michelina. Oczywiście jak będzie co innego niż ES #451 to spakuje majdan i ruszę znowu na Główny. A tymczasem zapraszam do oglądania prac z dzisiejszego poranka.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
Tory 19 lu 22 3 1200.jpg
Tory 19 lu 22 8 6000 b 1200.jpg
Tory 19 lu 22 13 1200.jpg
Tory 19 lu 22 BYK 1200.jpg
Tory 19 lu 22 BYK 4 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
20.02.2022. Olsztyn/Likusy.
Warto czasem zmarznąć na kość, zrobić z buta 15 km wzdłuż trasy, dla takich oto widoczków. Spóźniony skład IC Rybak mija osiedle Likusy kierując się na Gutkowo i dalej na Gdynię.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 20 lu 22 4 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
25.02.2022. Olsztyn Główny.
Zanim się rozgadam, powrócę do zdjęcia powyżej z #361. Nie wrzucam tych zdjęć dla poklasku, generalnie już na tym forum usłyszałem bardzo dużo na temat "ch...wych zdjęć kolejowych" w swoim wykonaniu. No, ale mamy jeszcze media typu FB gdzie zasiadają wybitni eksperci od wszystkiego. Tak więc powyższe foto wywołało lawinę płaczu na jednej z grup, że słupy ucięte i w ogóle dramat. Przyznam się, że z tych lamentów mam większą frajdę niż z komplementów. Nie ma to jak wkur...ć gówniarzy :) Najbardziej mnie rozbawia zawsze fakt, że człowiek robi sobie serię zdjęć, ale nie chce mi się spamować różnych miejsc i wpychać się z tym wszystkim, wybieram sobie jedno, dwa i to właśnie powoduje lamenty bo "coś tam". No naprawdę miód na me serce :)
Już miałem tutaj sytuację na grupie z mojego miasta, gdzie poirytowało mnie wrzucanie fotek kompletnie bez sensu. Byle by były. Tak więc jakieś krzaczory za którymi kilometr dalej jest jakiś widoczek... Z racji tego, że mam cięty i złośliwy humor do takich akcji, zacząłem robić i wrzucać fotki w trakcie swoich spacerów na tory. Tak więc znaki drogowe zasłaniające 95% przykładowo Katedry, znak Parkingu zasłaniający w zasadzie cały ratusz :) O dziwo, mam wrażenie, że się opamiętali. Ale ale, nie do końca, po deszczu czasami taki tam fotograf lepszy robi odbicia różnych obiektów w kałużach. No i oczywiście każdy kto z komórką czy innym kalkulatorem chodzi po mieście robi chyba ten "prawilny przykuc" w kałuży i trzaska tak samo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, żeby nie target takich zdjęć, ot środek nocy, budyneczek w sumie normalny, centralnie przez środek budynku znak parkingu (!), ale już wisienką na torcie było właśnie odbicie w kałuży. Ale w jakiej, litości, przez tą kałużę przed zdjęciem musiał przejechać i umyć opony traktor, i to po robotach w polu. Kompletne błoto aż sine i w takim oto bajorku dumne odbicie zarówno budynku jak i znaku "P" :D Majestrzyk. Przyznam się, że na taki pomysł bym nie wpadł :)
Ale dajmy swobodę twórczości użytkownikom urządzeń rejestrujących obraz.
Piątek, weekendu początek. Pracowity dzień, gdyż przygotowuję w naszym studio sprzęt do sitodruku, ot taki nowy zakup do firmy. Roboty z tym co niemiara, bo brak kompletnego osprzętu, z biegiem czasu się pojawi. Ale dla mnie, zabawa przednia, zważywszy, że kilka lat byłem zawodowo związany z sitodrukiem. No ale znajomi nie zawodzą czasami. Dostaję info o odpoczywającej na Dworcu Głównym BR285 121 Lotos. A że uwielbiam te maszyny, wszelakie w malowaniu Lotos, popędziłem robić swoje. Wprawdzie pogoda pochmurna, ale nie ma co narzekać, Lotos zawsze się pięknie prezentuje. Tak więc początek weekendu całkiem przyjemny, jutro w planach wschód słońca na Głównym, a niedziela zapowiada się z dobrą pogodą więc liczę na uzupełnienie kolekcji.
A tymczasem rzeczony Lotos.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 25 lu 22 5 1200.jpg
tory 25 lu 22 9 1200.jpg
tory 25 lu 22 14 1200.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
26.02.2022. Olsztyn Główny.
Dziś apetyt był większy, ale nie udało się złapać ciekawszych maszyn. W Olsztynie festiwal niebieskich EP07. Ponoć była jedna kolorowa, bodaj #376, ale ja byłem nieco później. Trafił mi się ET22-1045 ze składem Innofreight, oraz sympatyczna Skoda 181-138 9 w barwach Cargounit. Dawno nie widziałem tego przewoźnika na żywo, tak więc nie mogę uznać dnia za stracony. Próbowałem jeszcze po południu, bo od rana nie było składu Michelin. Niestety, na szlaku nie udało się spotkać kompletnie nic towarowego. Wymarzłem, nietęgo się czuję, więc dziś książka jakaś, i w domowych pieleszach. Jutro też jest dzień i zapowiada się lepsza pogoda, także "co się odwlecze..." :D
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 26 lu 22 1200.jpg
tory 26 lu 22 9 1200.jpg
tory 26 lu 22 5 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
27.02.2022. Olsztyn Główny.
Dziś nadszedł sądny dzień dla olsztyńskich SU46...Ale po kolei. Z rana brak info, ale postanowiłem się wybrać z ciekawości, zobaczyć wschód słońca. Z racji tego ze niebo w zasadzie nieskazitelnie czyste nie do końca to dawało efekt o jakim myślałem(fotki nie wrzucam). Mróz był poniżej 0C, zmarzłem i wróciłem do domu. Śniadanko i takie tam, pojawiło się info o jadącej S200-2111 z SM42-7763 i szutrówkami. Jako, że info było z 8 rano i z okolic Ełku, na spokojnie wybrałem się na godzinę 11. Generalnie jak to niedziela, "kible" do znudzenia i jakieś Flirty. Z towarów tylko ET22-1086 z gazówkami, gdzieś na wschód. Naczekałem się całkiem sporo, a że kręcił się ktoś jeszcze z aparatem zaczęliśmy rozmowę. Okazało się, że kolega z aż Olecka przyjechał. Połączyliśmy siły fotograficzne i w kilku miejscach złapaliśmy S200 ze składem. Okazało się, że S200 ma robotę do wykonania, mianowicie....zabrała wszystkie nieczynne SU46: 004, 017, 022. dopięła je do swojego składu i pewnie zabrała na złom. Pisze pewnie gdyż nie czekałem do końca. Przyznam, że widok smutny, a na dworcu poza paroma węglarkami już w zasadzie nic nie ma. Niewesoło się zrobiło, jakoś nieswojo. Nadmienię, że budowa dworca znowu napotyka przeszkody, gdyż jakieś stowarzyszenie historyczne chce uznania schronów pod dworcem za zabytek, a wtedy wielka niewiadoma co z remontem.
Tak więc z dnia dzisiejszego fotki poniżej, w trasie około 6 godzin i 15+ kilometrów z buta. Na słoneczku mimo mrozu to jednak świetna sprawa.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 27 lu 22 3 1200.jpg
tory 27 lu 22 14 1200.jpg
tory 27 lu 22 24 1200.jpg
tory 27 lu 22 20 1200.jpg
tory 27 lu 22 25 1200 TRACK.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.447 31 4
28.02.2022. Olsztyn Główny.
Piękny słoneczny dzień, mimo natłoku spraw udaje mi się wyskoczyć na dworzec. Na miejscu SU46-035 (koledzy zwrócą uwagę jak słabo wygląda jej powłoka malarska i generalnie buda) manewruje w kierunku kolejowej stacji paliw. Na żeberku koło starej nastawni Class 66189 DB, przy peronie 4 niezdzieralny EuroSprinter #451 czeka wygaszony aż mu sformują skład Michelin. I to generalnie tyle. Z informacji od kolegów wiem tyle, że po raz kolejny ST43-115 i "Trumna" SKPL stoją w Gutkowie. Jechała jeszcze BR285 z beczkami, zapewne ta co jest na zdjęciach wyżej, do Łęgajn. Liczę na to, że uda się trafić wkrótce Dragona lub Traxxa 3. Dragony jeździły co jakiś czas, a Traxx chyba raz był, kolega zrobił zdjęcie z miejsca pracy, telefonem i z 500 metrów ciężko było rozpoznać który to Traxx :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
Ps. Koledze @sledz dziękuję za dobre słowo! (y)

tory 28 lu 22 1 1200.jpg
tory 28 lu 22 5 1200.jpg
 

Podobne wątki