• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Magia kolei według Magica

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
Były wieże ciśnień i miejskie, i kolejowe. Kolejowe zapewniały ciśnienie wody w sieci wodociągów stacji lub parowozowni, także do żurawi wodnych, z których parowozy pobierały wodę, ale nie tylko do żurawi. Budowano je tam, gdzie nie było miejskiej sieci wodociągowej, albo była ona niewystarczająca dla potrzeb kolejowych.
Tak wieża na Olechowie, zaopatrywała w wodę lokomotywownię i osiedle kolejarskie.
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
@Mafo, ten wóz strażacki miał oryginalny emblemat Jelcza na masce, ale stało tam drzewo i ten wojskowo-kolorowy łazik. I przez płot nie miałem jak zrobić foto, ale przyznam, że bardzo ładna, klimatyczna maszyna. Mam jeszcze tyłek tej maszyny z oryginalnym, spłowiałym malowaniem i numerem i stara rejestracją.
Wrzucę jeszcze zdjęcie wózków w wagonie, niefortunnie zrobione bo też przez plot i modne druty kolczaste.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
Lukas wycieczka 01 wrz 2021 7 (1 of 1) 1500.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
14.09.2021. Olsztyn Zachodni.
Ostatnio mało się udzielałem, nie tylko w naszej grupie, dziś też nic mi się nie chciało, wczoraj ET22 z żółtym czołem był ale nie miałem siły iść, więc dziś w sumie też na leniu poszedłem. Niedaleko mam na ten Dworzec Zachodni a na Główny zbyt leniwy byłem (a szkoda bo stała BR285 Lotosu za którymi przepadam, ale stała głęboko w stacji i nie było sensu ani jechać kawał ani włazić tam).
Tak więc sobie siadam na Zachodnim. Pierwsze info:
ET22-094 ze składem beczek GATX na Ostródę. g.16.00
mija chwila a tu kolejne info, tym razem po tej samej trasie ET22-909 tym razem z węglarkami próżnymi.
Wow! Szkoda tylko, że to samo miejsce ale już bym nie dał rady się przenieść. g16.26.
Ku mojemu jeszcze większemu zaskoczeniu kolejne info, tym razem z Ostródy, znowu beczki, w moją stronę. Czekam chwilkę, jakoś g 16.60 jedzie. ET22-871. Znowu to samo miejsce ale co tam.
tak więc po przerwie....
BYCZY DZIEŃ

Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
A te żółte czoła jeszcze złapię, choćby za rok

tory 14 wrz 2021 1 (1 of 1) 1200.jpg
tory 14 wrz 2021 3 (1 of 1) 1200.jpg
tory 14 wrz 2021 4 (1 of 1) 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
15.09.2021. Olsztyn/Dajtki.
Po przerwie przespacerowałem się na szlak, dostałem info, że na składzie IC Ukiel przyjedzie znana wszystkim EP07-442. Niestety coraz trudniejsze warunki oświetleniowe, i często zachmurzone niebo nie ułatwiają dokumentowania jadących szybko pociągów. No ale jakoś trzeba sobie radzić. Wspomniana #442 wychodzi z zakrętu i za moment wjedzie na wiadukt nad ulicą Sielską i popędzi prostymi torami już na Olsztyn Zachodni.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 15 wrz 2021 (1 of 1) 1200 crop.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
19.09.2021. Woj. Warmińsko-Mazurskie.
Dzień zaczynamy od porannej wyprawy na Dworzec Główny w Olsztynie. Oczywiście mój geniusz i chęć bycia nieskrępowanym sprawia, że na wycieczkę z buta (a jest odrobina, podkreślam, odrobina słońca) zakładam swoje ulubione spodenki-bojówki. Pomysł genialny o tyle, że i tak jestem przeziębiony. Dzwoniąc zębami kręcę się po dworcu. A że stoi szynobus Arriva, który robi kursy specjalne dla Turkol-u, wypada mu zrobić jakieś foto, na towarowym za to mamy potężny skład drewna ciągnięty przez ET22-697 (kierunek Iława). Po za tym stoi BR285 Lotos z siedmioma beczkami GATX jednak jest zgaszona, numeru nie szło dostrzec, starty był.
Powrót do domu, rozgrzewające cappuccino, obiadek i czekam na sygnał od kolegi co robimy dalej. W końcu po 15 z minutami ruszamy. Kierunek, wiadukty! Ale wcześniej szybka akcja na Dworcu Głównym i łupem pada BR285-123. Ok jedziemy! Miłakowo-zrujnowany, chyba poniemiecki i Pieniężno, patrząc na szyny wygląda na czynny. W międzyczasie odwiedzamy wszystko co ciekawe po drodze, jakieś stacyjki. Trafia się SM42-2422 Orion Kolej stojąca w Ornecie, razem z wagonem mieszkalnym PPMT i platformami, sztuk 2, plaserem i w oddali bodaj 4 szutrówkami. Kilka szybkich fotek i jedziemy. Ten wiadukt za Miłakowem jest nie dosyć, że w katastrofalnym stanie, to jeszcze zarośnięty tak, że ledwo udaje się zejść pod niego, ale tam ciemno i zdjęcia słabiutko wychodzą. Z drogowego wiaduktu obok trochę lepiej. W Pieniężnie za to całkiem przyjemnie, choć wiadukt ma około 30 metrów i spojrzenie w dół może zakręcić w głowie :)
Generalnie dzień udany, niestety pogoda...nie dosyć, że zimno, (na wycieczkę już długie portki założyłem), to niestety niebo całe w chmurach, brak porządnego światła. Ale wiadomo. co się odwlecze...
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 19 wrz 2021 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 4 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 6 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 8 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 9 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 11 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 27 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 25 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 19 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 21 (1 of 1) 1200.jpg

tory 19 wrz 2021 32 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 36 (1 of 1) 1200.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
Kierunek, wiadukty! .... Miłakowo-zrujnowany, chyba poniemiecki
Czy to ten na trzecim i czwartym zdjęciu od końca? Jeśli tak, to jest to raczej most, nie wiadukt, nad rzeką Pasłęką. Jest on tuż przy drodze 528, bliżej Ornety, niż Miłakowa i faktycznie, jest poniemiecki, o ile wiem nigdy po wojnie nie uruchomiony, na linii z Morąga. Mam bardzo podobne ujęcia (z ubiegłego roku), bo o inne tam raczej trudno. ;) A bliżej Ornety są jeszcze pozostałości (same przyczółki) dwóch wiaduktów, którymi kolej przechodziła nad drogą 528. Jeden był na tej samej linii z Morąga, co most nad Pasłęką, a drugi był na linii idącej od zachodu, od strony Słobit i Elbląga - też dawno rozebranej.
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
@Andrzej Harassek dokładnie tak jak kolega mówi. Zejść bardzo ciężko, choć mam kilka zdjęć i od dołu, ale niezbyt wysokich lotów, jest tam ciekawy motyw bo drzewo przebiło się przez kratownicę(a ma już ze 30 cm średnicy), wydawało mi się, że robiłem zdjęcie, ale coś nie widzę go. Co do przyczółków, faktycznie są dwa. Wygląda to jakby po prawej stronie od drogi kiedyś był rozjazd i tory szły na dwa różne wiadukty, bo przyczółki idą wybitnie w 2 różnych kierunkach i przypuszczalnie pierwszy prowadził do tegoż wiaduktu (kąt ustawienia), a gdzie drugi to pojęcia nie mam. Bardzo ciekaw historia z tym miejscem.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 19 wrz 2021 15 (1 of 1) 1200.jpg
tory 19 wrz 2021 16 (1 of 1) 1200.jpg
wiad mil (1 of 1) 1200.jpg
wiad mil 1 (1 of 1) 1200.jpg
wiad mil 2 (1 of 1) 1200.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.379 463 29
A jednak dało się coś zrobić, nie tylko z szosy. O tych dwóch liniach, przecinających drogę 528 na odcinku między mostem nad Pasłęką a Ornetą napisałem już wyżej, to są wiadomości pewne, bo wynikające z analizy starych map oraz dokładnego przyjrzenia się zdjęciom satelitarnym, choćby w Google Maps czy w geoportalu - widać dokładnie przebieg obu linii. Jedna łączyła Morąg z Ornetą (to na niej jest most ze zdjęć wyżej, ta linia przecinała szosę pod ostrym kątem nieco bardziej na południe od Ornety. Druga linia, przecinająca szosę mniej więcej pod kątem prostym, biegła równoleżnikowo od stacji Słobity (linia Bogaczewo - Braniewo) do Ornety. Linia przechodziła na południe od Ornety, za wiaduktem nad szosą skręcała w lewo na północ i wchodziła w stację Orneta od południa, razem z linią z Morąga. Nie mam pewności, czy tory obu linii łączyły się jeszcze przed stacją na jakimś posterunku odgałęźnym, czy (jak sądzę) wchodziły niezależnie w stację.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Od dłuższego czasu myślę o tym aby odwiedzić stacje i obiekty inżynieryjne na linii Szamotuły - Międzychód. Koledzy Maciek i Marek zainspirowali mnie do tego swoimi pierwszorzędnymi zdjęciami.
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
21.09.2021. Olsztyn Główny.
Zapowiadał się piękny słoneczny dzień, i wschód słońca jeszcze taki był, niestety potem było już tylko gorzej, a co gorsza kompletnie nic się nie działo. Tak więc z rana ST48-010 z nieznanym mi numerem SM42 wyprowadza o wschodzie słońca skład beczek z nawozami Transchem do Dobrego Miasta. Zobaczymy czy po południu coś ciekawego się trafi, dramatu pogodowego może nie ma, ale w pełnym słońcu zawsze lepiej się robi zdjęcia. Dziś niby może być transport paliw do bazy Orlenu. Ale jak na razie brak informacji.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 21 wrz 2021 (1 of 1) 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
22.09.2021. Olsztyn Zachodni, Gutkowo.
Poranna wyprawa na Dworzec Główny w Olsztynie nic specjalnego nie przynosi. Wczoraj i dziś ładne wschody słońca były, więc tym się motywowałem. W stacji poza standardami typu EZT czy EP07 niebieskimi, stoi BR232-281 (błękitna) z węglarkami z kruszywem, oraz SM42 (na numer nie zwróciłem nawet uwagi) Orion Kolej z szutrówkami PPMT i wagonami mieszkalnymi. Nic specjalnego, nie chciało mi się tam szwendać po depocie towarowym. Chwilę wcześniej odjechał skład cystern gdzieś w stronę wschodnią- Łęgajny? Korsze? Już się bałem, że może Dragon Lotosu, ale potem się dowiedziałem, że zwykły ET22 Cargo. Uffff.
Potem dostałem informację o eszelonie z Class66 EWS, który wyjechał z Iławy. Poszedłem więc na Dworzec Zachodni, siedzę bez końca i nic, za to przejechała EP07-356 i ku mojemu zaskoczeniu Traxx HSL z pudernicami. Przepiękny widok, nie dosyć, że lubię Traxxy, to jeszcze ta okleina fantastycznie kontrastuje z otoczeniem. Eszelonu dalej nie było więc wybrałem się do Gutkowa gdzie była dostawa Orlenu i podobno przed Gutkowem albo im się rozprzęgnął skład, albo rozerwał, w każdym razie mieli problemy i ruch wstrzymano na jakiś czas.
Pierwszy raz mi wpada w obiektyw M62-1685, czerwony cały. Robi wrażenie, nie powiem. Zrobiłem trochę zdjęć i wróciłem na Zachodni. Ku zaskoczeniu po raz kolejny nadjechał Traxx HSL, który zabrał pudernice z Olsztyna i pojechał gdzieś na Iławę.
Dalej już mi się nie chciało siedzieć, wróciłem do domu i okazało się, że eszelon był w Olsztynie jakoś w czasie gdy ja siedziałem na dworcu. Dziwne, mnie nie minął, a jak dostałem info to niby opuszczał Iławę. czyli 40+ minut do mnie...Trudno, wszyscy znamy hasło "co się odwlecze..." Także Class66 EWS też wpadnie, kwestia czasu :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 22 wrz 2021-8451 1200.jpg
tory 22 wrz 2021 16-8481 1200.jpg
tory 22 wrz 2021 10-8466 1200.jpg
tory 22 wrz 2021 17-8484 1200.jpg
tory 22 wrz 2021 7-8459 1200.jpg
tory 22 wrz 2021 6-8458 1200.jpg
tory 22 wrz 2021 20-8492 1200.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
23.09.2021. Olsztyn Główny.
Taka oto EU07 mi się trafiła dziś z rana w Olsztynie. Pogoda wybitnie ponura, stąd takie kolory, sine niebo i przed 7 rano to jeszcze półmrok. Niemniej #005 to kawał historii. Rok produkcji 1967, i to chyba najstarsza jaką widziałem. Po za tym nic specjalnego się nie dzieje. Nieco po 7 rano do Dobrego Miasta pojechała ST48-010 i SM42-900 z platformami załadowanymi nawozami. Zabrakło mi 100 metrów, aby jakieś sensowne fotki zrobić. Teraz czekam czy nie pojawi się jakieś interesujące info, i mimo pogody chętnie się przejdę.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 23 wrz 2021 1-8494 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
24.09.2021. Olsztyn Główny/Olsztyn Zachodni.
Poranna wyprawa nic specjalnego nie przynosi, owszem wschód słońca ładny, ale po za tym nic ciekawego, ot stoi uśpiony EuroSprinter #453, ten od Michelina, po za tym w stacji rząd beczek na EU07-1524 (lub 1528, nie pamiętam już), któremu jednak nie robiłem zdjęć, bo nie chciało mi się wchodzić na tory. Stał w kierunki wschodnim czyli pewnie Łęgajny i baza Lotos. Żeby to był Dragon...Wracając zachodzę jeszcze na Zachodni, lecz też nic ciekawego. Dopiero potem dostaję info o M62-1274 Orlenu, który zabrał beczki z Gutkowa i robił oblot na Głównym. Poszedłem więc 2 raz. Wpadło jeszcze info o 111Ed-020 RCP/Lotos z kontenerami bodaj na Litwę. Trochę cierpliwości i mamy oba składy. Dziś już chyba nic się nie trafi choć na Iławę jedzie z drewnem (od strony Torunia) EU07-128 zielona. Niestety drewna to raczej do Olsztyna się nie wozi, więc pewnie Kwidzyn. Mimo wszystko dzień aktywny, spacerek 10+km zaliczony. Zobaczymy co jutro przyniesie.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 24 wrz 2021-8504 1200.jpg
tory 24 wrz 2021 1-8513 1200.jpg
tory 24 wrz 2021 5-8519 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
A dziękuję, w poprzednich wpisach były takie fotki również, w tym jedna urokliwa z trzema semaforami kształtowymi i rzędem beczek przy zachodzie słońca w Gutkowie :)
A tymczasem 26.09.2021. Olsztyn Zachodni.
Dziś szumnie zapowiadano duży ruch na naszej linii 353. Wstałem o 3 ale miałem stan kompletnego lenistwa, na Głównym ponoć stała EU07 Cargo z jakimś składem na wschód, ale jak tam doszedłem to już pusto było, tradycyjny ruch pasażerski i porzucony skład węglarek Cargo, bez lokomotywy. I jeszcze SM42-900 zatankowała się i sennie pojechała gdzieś na tory przy depocie Cargo.
Ponieważ nie lubię siedzieć w miejscu bez sensu, poszedłem w 2 stronę. Razem to od 7 do 8.30 jakieś 8km spacerkiem. A że pogoda całkiem ładna czysta przyjemność pospacerować przy linii.
Na zachodnim dostaję informację, o jadącej Skodzie CD Cargo Poland. Dokładnie w tym samym momencie jak przejechała Olsztyn Zachodni, a to długi skład kontenerów do Rosji, na kolejnym torze jechał ET22 ze składem węglarek z drewnem. Numeru nie znam bo rzecz jasna kontenery zasłoniły wszystko. Tak więc z rana mam tylko Skodę. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie bo pogoda naprawdę ładna i świetne niebo do zdjęć.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 26 wrz 2021 3-8536 1200 A.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
Cały czas 26.09.2021, i cały czas Olsztyn Zachodni.
Niestety popołudnie cudów nie przyniosło, owszem złapałem 3x ET22 o numerach różnych, ale wrzucę dwie fotki, jedna to jeszcze w "ludzkim" świetle wjeżdżająca ET22-1095, od strony Ostródy/Iławy. A druga to całkiem niewiele później, ale już w dosłownie zachodzącym słońcu.
Jutro może coś ciekawszego będzie.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 26 wrz 2021 5-8548 1200.jpg
tory 26 wrz 2021 9-8575 1200 sep.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.640 33 4
28.09.2021. Olsztyn Zachodni.
Wprawdzie polowałem już na tego Classa66 EWS już kilka razy, ale dopiero teraz się udało. Cieszę się tym bardziej bo i kadr całkiem miły, a i pogoda jesienna, ale bez deszczu :) Oby więcej takich dni bo zimą chyba daruję sobie wychodzenie na zdjęcia.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"

tory 28 wrz 2021 2-8616 1200.jpg
 

Podobne wątki