• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Magia kolei według Magica

OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
Przepraszam Was koledzy, ale jeśli mi pozwolicie, to będę wrzucał zdjęcia nie tylko swoje, ale i wygrzebane w otchłani Internetu. Jak wspominałem zawsze mnie fascynowały skomplikowane struktury torowe, czy generalnie kolejowe. Na tej mojej grupie (FB którego nie każdy używa) trafiają się zdjęcia którymi po prostu trzeba się dzielić. Dużo dałbym za zwiedzanie takich miejsc. Wybaczcie, ale ja się zakochałem już lata temu w takich fotkach. I jeszcze jedno, że to się kupy trzymało jak Union Pacific tam puszczał potężne składy towarowe to już w ogóle szczacunek.
Wkleję oryginalny opis, ale majestrzyk konstruktorski w tamtych latach był:

Dale Creek Crossing, at 650-foot (200 m) was the longest bridge on the Union Pacific Railroad at the time of its completion, reaching 150 feet (46 m) above Dale Creek, two miles (3.2 km) west of Sherman, Wyoming. Originally built of wood, the trestle swayed in the wind as the first train crossed on April 23, 1868.
The original bridge was replaced in 1876 by an iron bridge. Engineers installed guy wires on both the wooden bridge and its iron replacement in an attempt to stabilize the structures. Frankly, the iron bridge did not look like an improvement over the original.
236141441_3052732328275935_1768466939645478505_n.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
Witajcie. 17.08.2021. Olsztyn.
4 rano, a po 5 chcę się przejść, teraz wschody słońca później są więc...
Mam pytanie do @Kempol lub @Andrzej Harassek lub @Mafo
Czy na forum, może się zdążyć sytuacja, żeby w starych wpisach ginęły (nie mam pojęcia jak to nazwać) zdjęcia? Szukałem teraz, aby na amerykańską grupę wrzucić i łatwiej tutaj znaleźć niż na PC w setce folderów. No i się zastanawiam bo rok temu dokładnie 20 września zrobiłem kilka w gęstej niesamowicie mgle, i teraz szukam i nie ma w całym wątku. Jest jedno i w sumie najsłabsze. I się zastanawiam jak to możliwe? Zdarzało się coś takiego? Jakoś ciężko mi uwierzyć, abym najlepszych nie dał.
Jedno mogłem dać w "kolejowe klimaty", ale nie z tej serii a tych 2 tu nie mam.
Będę wdzięczny za odpowiedź, i jeszcze bym zapytał czy jest opcja odnalezienie nie tyle swoich wpisów ale multimediów które mogłem wrzucić poprzez profil?
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
O te mi chodzi, w sumie jeśli nie było to teraz się dzielę, ale niezrozumiałe dla mnie trochę. Skołowało mnie to ;)
tory 20 wrzes 11-3634 1200.jpg
tory 20 wrzes 16-3650 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
17.08.2021. Olsztyn Główny.
Miałem nadzieję na wschód słońca, i ogólnie pozytywnie nastawiony. Niebo szarobure, do tego zaczęło całkiem zdrowo padać. Na miejscu tradycyjnie EP07 niebieskie ale i też Szpinak EP07-174. Ale gwiazdą dnia został M62-1096, do którego bezczelnie podszedłem i zrobiłem kilka fotek. Na marginesie stał czołem gdzieś na Gutkowo albo Ostródę, ale koledzy co oznaczają 2 czerwone światłą na dole? Stał ze składem beczek, ale pogoda skutecznie mnie zniechęciła do siedzenia tam. Uznałem, że starczy to co zrobiłem. Oczywiście jest więcej ujęć. Nie miałem tylko odwagi włazić przed niego z fisheye. Znamy to, co się.... :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 17 sier 2021 FINAL  1200.jpg
tory 17 sier 2021 FINAL 4 1200.jpg
tory 17 sier 2021 FINAL 2 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
19.08.2021. Olsztyn Główny.
Duże się nie dzieje, okropna pogoda, deszcz i zimny, silny wiatr, fatalne światło do fotek. Ale skoro na TLK Kormoran na odjazd oczekiwał popularny "Trapez" EP07-338, to nie było opcji się nie wybrać. W stacji jeszcze jakiś "Kiosk" Cargo na manewrowych światłach ze składem wagonów chyba ze zbożem, też Cargo. Na stronę zachodnią ale gdzie to nie mam pojęcia, może Dobre Miasto? Ale nie wiem czy tam jakiś elewator jest. Po za tym normalny ruch pasażerski. Żeby nie #338 nie warto nosa wyściubić z domu. Najlepiej było wczoraj. Wprawdzie Eurosprintera #802, który ostatnio wozi do Olsztyna składy Michelin to ja już mam kilkaset fotek, ale koło 12 miał przyjechać, było jakoś przed 10 rano, więc kombinuję sobie po śniadaniu, że sobie drzemkę utnę, no z godzinkę chociaż. Z przeciwka od strony Korsz jeszcze jechał eszelon Bundeswehry na Czerwonym Class66 DB. Skończyło się na tym że ta niewinna godzinka "nieco" się przedłużyła i...wstałem o 19 ;) Zmęczenie z ostatnich dni bezsenności, a było takich 5 z rzędu wzięło górę :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 19 sie 2021 1-8021 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
@michal.guminiak właśnie nie, pozostałe "kolorowe" tak, ale #338 od wypadku była może ze 4 razy, ja mam jej więcej zdjęć z tamtego roku, ale dziś pogoda pod psem, a maszynista też jakiś taki niezbyt, więc nie właziłem mu przed lokomotywę, tym bardziej, że nieopodal SOK się czaił. Co się odwlecze... :cool:
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
Czy na forum, może się zdążyć sytuacja, żeby w starych wpisach ginęły (nie mam pojęcia jak to nazwać) zdjęcia?
Nie ma takiej możliwości, aby zdjęcia zniknęły same, chyba że są na zewnętrznych serwerach, ale ten przypadek nie dotyczy Ciebie.
Będę wdzięczny za odpowiedź, i jeszcze bym zapytał czy jest opcja odnalezienie nie tyle swoich wpisów ale multimediów które mogłem wrzucić poprzez profil?
Tak, jest taka opcja, ale ograniczona czasowo i w tym przypadku już nie zadziała.
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
Kol. Maćku - wyjątkowo piękne zdjęcia porannych pociągów z 17 sierpnia. W czeskim czasopiśmie "Draha" (http://draha.logout.cz/draha.php), na przedostatniej stronie zamieszczane były (i chyba są do dzisiaj) zdjęcia z cyklu "Od vyhodu do zapadu". Klimat idealnie pasuje do Twoich artystycznych ujęć i jest tam dużo zdjęć z Polski. Na górze strony zdjęcie pociągu wczesnym rankiem, a na pod nim zdjęcie wieczorne.
Mam kilkanaście numerów tego czasopisma licząc od 1994 do 2008 roku. Mógłbyś tam nadesłać swoje znakomite prace - tak mi dzisiaj wpadło do głowy i przypomniałem sobie ten cykl artystyczny.
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
19.08.2021. Olsztyn Zachodni.
Koledzy, dziś wiekopomna chwila! Pierwszy raz w życiu spotkałem w Olsztynie ET26-004 czyli popularnego Dragona w malowaniu....CARGO. Dzięki temu, że nasz kolega wrócił z urlopów, a pracuje na nastawni jakieś 30km przed Olsztynem, można uzyskać sensowniejsze i dokładniejsze info. Ale nie przypominam sobie abym widział zdjęcie rzeczonego czy aby ktokolwiek mówił wcześniej, że był w Olsztynie. Także zdobycz tym bardziej cieszy. Miejsce nudne, co ja poradzę, na szlaku mógłbym przegapić, zresztą ile ja szczęścia nie miałem z nim to szkoda gadać. Ale po kolei. Siedzę sobie w domu i odpoczywam po porannej wyprawie, a tu pada info na jednej z naszych grup, że jedzie ET26-004. Ja jakoś zakręcony odczytałem ET22-004 i myślę sobie, uuu co za niski numer. I wpisuję w google, a tu mi Dragon wyskakuje? O co chodzi? Patrzę, a tam jest 26 a nie 22, w te pędy rzucam pytaniami co i jak i kiedy. Bo stał jakieś 20km przed Olsztynem. Kolega z nastawni był na tyle łaskawy, że szybciutko odpisał i jeszcze dodał informację, że jakieś 10km przed Olsztynem stoi skład Pol-Miedzi. W te pędy poszedłem, a w zasadzie pobiegłem na Zachodni i czekam. Czekam i tu kibel, Flirt, znowu Flirt, znowu kibel, i nagle szok, w stronę Gutkowa M62-1096, ta sama co parę dni temu o poranku łapałem, Ale o co tu chodzi? Myślałem, że dostawy sa pon/śr/pt. A dziś czwartek? Ja stałem na 1 peronie, M62 jechał przy 3, ale obiektywem 50mm całkiem nieźle go się udało ściągnąć. Buzia się uśmiecha, pozostaje czekać na resztę, w końcu w oddali widać światła, jedzie Pol-Miedź, przyznam, że z daleka myślałem, że jest w tych nowych barwach firmowych, to byłby show dopiero. Jednak to biało/czerwona 111Ed-004, choć mimo w miarę pochmurnego nieba w dziennym świetle fajnie nawet wyglądała. I w końcu wisienka na torcie. ENTER THE DRAGON :) Wejście smoka. Przyznam bez bicia, że to jedyna lokomotywa dobrze wyglądająca w barwach Cargo ;) U mnie to taka rzadkość, wyglądała oszałamiająco. Coś pięknego. Na Głównym z tego co wiem postała kilka minut i pojechała na Korsze, miała na haku skład beczek Transchem, jechała bardzo wolno i...miałem nieludzkie szczęście, że mam jej zdjęcia. Powód, prozaiczny...z przeciwka jechał "kibel", zatrzymał się na stacji i ludzie wsiadali, a Dragon był z 70m dalej wlekł się. Dosłownie modliłem się w tej chwili, aby pasażerowie wsiadali godzinę. Ale gdzie tam, minuta i załadowany, zrobiłem te zdjęcia i jak robiłem ostatnie "kibel" był 5m ode mnie, 5 sekund potem by mi zasłonił Dragona. Ufff udało się! Ileż nerwów w takich sytuacjach...Potem miała jechać solo jeszcze BR285 Lotosu z którymi przepadam, ale byłem tak podekscytowany, ze stwierdziłem, że czekanie nie wiadomo ile nie kalkuluje mi się. Tak więc wróciłem do domu i siedzę nad zdjęciami. Z tego co się orientuję, jest szansa, że Dragon będzie wracał dziś też przez Olsztyn, kto wie, może jeszcze coś się uda. Trzymam kciuki za siebie, i koledzy również mogą. Co się odwlecze...:cool:
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 19 sie 2021 7-8041 1200.jpg
tory 19 sie 2021 10-8048 1200.jpg
tory 19 sie 2021 16-8057 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
19.08.2021. Olsztyn Zachodni.
Na pożegnanie dnia udaje mi się złapać BR285 127 ze składem beczek. Niestety, dosłownie 15 minut wcześniej słońce jeszcze padało w te miejsce i oświetlało na różowo całą panoramę miasta. Teraz zachód słońca to moment, na kłopotliwych dla mnie ustawieniach aparatu wyszło to co wyszło, nie ma to jak zdjęcia w pełnym słońcu, które nie dosyć, że wyjdą ostre to jeszcze słońce odkryje masę detali np. w wózkach. Jest jak, jest, cieszę się. Po za tym co się odwlecze... :)
Jutro wyprawa do Gutkowa, mam misję do zrobienia. A potem się zobaczy, mam nadzieję na lepsza pogodę.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
EDIT: Czy któryś z kolegów ma doświadczenia w nocnym robieniu zdjęć obiektów w ruchu, aby zachowały one jakąś ostrość? Statycznie z tripodem to nie problem, ale w ruchu? Z kim nie rozmawiam to mówi, że bardzo trudne do wykonania, może na topowym sprzęcie. Mi zdjęcia wyjdą nie dosyć, że rozmyte to jeszcze w paski (wysokie ISO).
tory 19 sie 2021 19-8077 1200.jpg
 
Ostatnio edytowane:

radek_m

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 3 0
Tu nie ma cudu. Wymagany jest w miarę krótki czas, żeby obiekt w ruchu nie był rozmyty. A więc wysokie ISO + jasny obiektyw stałoogniskowy (światło 1.4 lub mniej i koniecznie ostry od pełnej dziury ) + jakieś oświetlone miejsce co by choć trochę światła mieć.

Jak to mówią, wyżej d..y nie podskoczysz.
Wysokie ISO to zawsze szumy. Ustaw najwyżej co jest akceptowalne na twoim sprzęcie + zdjęcie czarne, dla odszukiwana w wywoływarce.
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
21.08.2021. Olsztyn Zachodni.
Nic nie wskazuje, aby dzień był ciekawy, tradycyjnie spodziewamy się składu do Michelina i równie tradycyjnie przywozi go EuroSprinter #802. Mogliby się wysilić w końcu i dać coś nowego. Tak więc nawet nie szedłem na Główny. O informacje u nas to doprosić się nie da. Więc muszę polegać na kolegach z...centralnej Polski. Zwłaszcza jeden z nich który sam robi świetne fotki szlakowe często podsyła wartościowe info. I tak siedzę sobie znudzony, aż właśnie od tegoż kolegi dostaję info, że na Toruń, a potem Olsztyn, docelowo do Korsz, zmierza "Sputnik" 3E/1-56 należący do ECCO Rail. Jak na Olsztyn to nie byle co, bo nie przypominam sobie, aby na grupach ktokolwiek pokazywał Sputnika u nas. Tak więc zapowiada się ciekawie. W międzyczasie inny kolega filmuje na trasie i podsyła info o Skodzie 181 085-2 ze składem pudernic jadącej na Olsztyn, kolega był jakieś 30km przed Olsztynem, tak więc poszedłem na Dworzec Zachodni i po paru minutach udało mi się ją złapać. Z racji dnia lenia nie chciało mi się tam siedzieć, więc wróciłem do domu i przygotowałem Skodę do publikacji, i znowu kolega pisze, że tym razem 3E go minęła, także znowu poszedłem na Zachodni i znowu po krótkim czasie nadjechała ze składem pustych platform. Ciężko zrobić dużo ujęć jak pociąg jest w biegu, także wybrałem to co najbardziej lubię choć szkoda, że światło odbiło się tak mocno na budzie. Ale frajda niemała. Tor z którego robiłem jest wyłączony z ruchu bo normalnie to po nim wszystko wjeżdża do miasta. Także można było na spokojnie popstrykać z zachowaniem BHP ;) Cieszę się bardzo bo sputniki mimo wieku wciąż ciekawie się prezentują. Dziś już mi się nic nie chce, zjadłem obiad i zaraz walnę się na wyrko coś poczytać :cool:
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 21 sie 2021-8084 6000 POPRAWKI BEZ CROPA 1200.jpg
tory 21 sie 2021 6-8089 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
22.08.2021. Olsztyn Zachodni.
Poranne info od kolegi ze strony zachodniej mówi, że w Samborowie stoi E6ACTad-026 NATRIX. Cóż było robić, pogoda wspaniała, cieplutki poranek i bezchmurne w zasadzie niebo, w końcu! Po tylu dniach deszczowych "mi się po prostu należało" :cool: Szybki prysznic i marsz na Dworzec Zachodni. Niestety trochę się przeliczyłem, a i Dragon był na sporej prędkości, uparłem się aby go zrobić jak najbliżej, niestety przestrzeliłem tą fotkę nawet na 17mm. Generalnie kadry mi nie weszły jak chciałem, ale i tak się cieszę bo cudne słońce na niego padało i kolory wybitnie żywe. Dzień jeszcze się nie skończył. Chwilę wcześniej na IC Rybak wyjechała z Olsztyna EP07-356, mam jakieś zdjęcia, ale już tyle wrzucałem 07, że chyba nie ma sensu kolejnego. Czekam teraz na jakieś dalsze info, może coś jeszcze się wydarzy. Oby, pogoda zachęcająca!
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 22 sie 2021 2-8094 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
23/24/25.08 2021 Olsztyn i okolice.
A więc koledzy, tak się złożyło, ze staram się wyskoczyć ciut dalej niż tylko dworce w Olsztynie, w miarę moich możliwości, do Gutkowa mam sentyment od zawsze, tak samo jak i dalej malutkie stacyjki na trasie do Morąga...
Zazwyczaj odprowadzam z rana kolegę do pracy i przy okazji robię fotki, choć może odwrotnie i najpierw fotki a potem odprowadzam :) Kolega pracuje zaraz przy depocie Cargo, i jak coś zauważę to wiadomo, że aparat musi iść w ruch. Dziś (25 Sierpnia) ET22-898, ze składem gazówek (?) gdzieś na Łęgajny/Korsze? Potem przesiadam się w autobus, 106 czyli całe miasto i chyba najdłuższa trasa z możliwych z Dworca na Gutkowo. A tam piękny M62-1109. Przespałem cały dzień, ale z tego co wiem nic specjalnego nie jechało. Wyszedłem na wieczór, a tu deszcz. Jesień...
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 25 sie 2021 5 (1 of 1) 1200.jpg
tory 25 sie 2021 6 (1 of 1) 1200.jpg
tory 25 sie 2021 XXX 2 (1 of 1)_tonemapped 1200.jpg
tory 25 sie 2021 XXX 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.585 33 4
01/02. 09 2021. Pasym, niedaleko Olsztyna.
Razem z zaprzyjaźnionym fotografem ruszamy niby na grzyby, scyzoryk w kieszeni, siateczka w plecaku. A tymczasem zwiedzamy malutki Pasym, dalej, na Szczytno już nie jedziemy, dni coraz krótsze. Miło spędzony dzień choć ja za dużo fotek nie zrobiłem, kolega, owszem. Zaraz przy przejeździe kolejowym stoi dosyć ciekawy wagon, a za nim chyba "szczupak", ale już z zaspawanymi oknami i dachem z blachodachówki? Czy co to tam jest. niestety w oba miejsca nie ma jak wejść, jak to mówi @Kpt. Nemo w swoich relacjach "verboten", niemniej kolegom z regionu i nie tylko polecam odwiedzić, piękna wieża ciśnień choć nie przy dworcu, obok niej przepiękny strażacki Jelcz, niestety i przez płot wszystko. Wrzucam zwykłe zdjęcia z telefonu, co to za wagon tam stoi? @Mafo tego Jelcza może za tydzień wrócę jeszcze raz zrobić z bliska. Wszystko zależy czy kolega (kierowca ciężarówek) wróci do domu i będzie miał siły :)
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
Gwoli ścisłości, Telefonem przez płot i modny ostatnio drut kolczasty :)
Wieża moja,
Wagon ze zdjęcia kolegi, mi telefon zawalił jakość, ale mam zdjęcia np. wózków jedne koła pełne a jedne szprychowe, jak zgram z telefonu to moze coś z nich będzie :)
IMG_20210901_154628418 1500 Jelcz.jpg
Lukas wycieczka 01 wrz 2021 3 (1 of 1) 1200.jpg
lukas wagon 1200.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
dosyć ciekawy wagon, a za nim chyba "szczupak"
Czy to ten pierwszy na ostatnim zdjęciu? To moim zdaniem amerykański wagon kryty z dostaw sprzed II wojny światowej.
piękna wieża ciśnień choć nie przy dworcu, obok niej przepiękny strażacki Jelcz
Ta wieża to chyba miejska, nie kolejowa, a samochód strażacki na zdjęciu wygląda na Stara, nie Jelcza. Chyba, że czegoś nie wiem i np. zakłady w Jelczu robiły zabudowy strażackie na podwoziu Stara i całość firmowały swoją marką - czy ktoś ze specjalistów od motoryzacji może to wyjaśnić?
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
samochód strażacki na zdjęciu wygląda na Stara, nie Jelcza. Chyba, że czegoś nie wiem i np. zakłady w Jelczu robiły zabudowy strażackie na podwoziu Stara i całość firmowały swoją marką - czy ktoś ze specjalistów od motoryzacji może to wyjaśnić?
Tak Andrzeju. Samochód strażacki z kabiną od Stara 25 miał nazwę Jelcz.

Tak to wygląda na zdjęciach, co prawda tu odrestaurowany samochód, ale w oryginale był to Jelcz.
1171734887-12184019_965890460124280_8011742299767387599_o-1200x797.jpg
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.101 153 19
A co ma za znaczenie, czy wieża jest miejska, czy kolejowa?
Wieże ciśnień były chyba właśnie miejskie, natomiast kolejowe dostarczały wody do parowozów w miarę możliwości szybko i w odpowiedniej ilości.
A Jelcz, no piękny jest.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
A co ma za znaczenie, czy wieża jest miejska, czy kolejowa?
Widzę, że kolega @robertmuszka znowu szuka zaczepki. I po co?
Wieże ciśnień były chyba właśnie miejskie, natomiast kolejowe dostarczały wody do parowozów
Były wieże ciśnień i miejskie, i kolejowe. Kolejowe zapewniały ciśnienie wody w sieci wodociągów stacji lub parowozowni, także do żurawi wodnych, z których parowozy pobierały wodę, ale nie tylko do żurawi. Budowano je tam, gdzie nie było miejskiej sieci wodociągowej, albo była ona niewystarczająca dla potrzeb kolejowych.
 

Podobne wątki