• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Magia kolei według Magica

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#1
Szanowni koledzy.
Za namową paru użytkowników tworzę ten wątek, aby wyseparować swoje prace fotograficzne z innego tematu na naszym forum. Wycieczki kolejowe realizuję w moim mieście, Olsztynie, choć w miarę możliwości pojawią się zapewne i bardziej odległe miejsca. Generalnie lubię tworzyć specyficzne ujęcia, chociażby poprzez stosowanie obiektywu "fisheye". Jednocześnie jako grafik komputerowy staram się testować różne sposoby tworzenia światła, wyostrzania obrazu, usuwania szumów i tym podobnych efektów przez co zdjęcia są takie a nie inne. Oczywiście są setki zdjęć w "tradycyjnej" formie, jednak wybieram to co ma według mnie polot i dynamikę.
Tak więc tyle tytułem wstępu. Mam nadzieje, że wątek mimo zupełnie innego podejścia do fotografii kolejowej przypadnie paru osobom do gustu.
W razie pytań zapraszam do kontaktu czy to poprzez wątek, czy poprzez PW. Zapraszam też do komentowania, a i krytyka może być przydatna, byle z umiarem :cool:
Pozdrawiam.
Maciek "Magic"
Olsztyn

Na początek Olsztyn Główny. Manewry ET22-753 przy peronie 1. Generalnie w Olsztynie nudy ostatnio. Do Michelin ciągle czarny EuroSprinter MRCE przyjeżdża z numerem 806. W kółko "uświniony" od 2 miesięcy. Z balkonu widuję ciekawe loki, ale z balkonu foty nie zrobię, nawet teleobiektywem, 200 mm to wciąż za mało. Tak więc smętnie spaceruję, ale trafiam na przeciętne maszyny.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
BYK 10 czerwca-6448_tonemapped 1200.jpg
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#2
Po raz kolejny zawitało do Olsztyna żółte czoło. EP07-442. 12.06.2020. Olsztyn Główny. Po za tym przegapiłem wczoraj ET41 Cargo, numer nieznany, bo wychodziłem własnie z przejścia podziemnego na dworcu Olsztyn Zachodni, a lokomotywa wręcz pędziła ze składem pustych węglarek w stronę dworca Olsztyn Główny. Nie zdążyłem nawet telefonu wyjąć :( . A dziś przegapiłem prawdopodobnie Skodę ze składem beczek. Kolega mówi, że ją złapał pod Olsztynem, ale foto jeszcze nie widziałem.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
ep09 12 czerwca-6729_tonemapped 1200.jpg
EP 12 czerwca 4-6625 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#3
Jak koczownik poluję na dworcu Olsztyn Główny na jakieś ciekawsze loki. Dziś, tj. 14.06.2020 przyjechał z kierunku zachodniego M62-1769 z wagonem socjalnym i składem pełnych szutrówek. Odpięli go i pojechał po paliwo, czyli naprzeciw dworca. Udało mi się zrobić kilka fotek.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory 14 czerwca2-6849_tonemapped 1200C.jpg
tory 14 czerwca4-6836_tonemapped 1200.jpg
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#4
18.06.2020 Olsztyn Główny. W centrum stacji stoi EuroSprinter 453 ze składem na oko 20 węglarek. Przy peronie 2 EP07-338, potem podjeżdża zamienić się z Gamą 001 na składzie do Wrocławia. Manewruje SM42-433 PR, przez stację przetacza się w stronę zachodnią ET41-045. Po za tym jak poprzednio i 2 dni wcześniej "Adolfik" manewruje z węglarkami (zdjęcie z 16.06.2020 dziś mi uciekł). Planuję jeszcze raz wyjść złapać Freightlinera, który to ponoć czeka na rozładowanie składu.
tory 18 cz2-7103_tonemapped 1200clear.jpg
tory 18 cz4-7148_tonemapped 1200.jpg
tory 18 cz3-7253_tonemapped 1200.jpg
tory 18 cz5-7297_tonemapped 1200.jpg
tory 18 cz6-7215_tonemapped 1200.jpg
tory 15 czerwca2-7011 1200.jpg

Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 
Ostatnio edytowane:

Speedway

Znany użytkownik
Reakcje
8.734 17 0
#5
Gratuluję odwagi przy tworzeniu oddzielnego wątku. Sądzę, że była to decyzja potrzebna, gdyż Twój sposób spojrzenia na kolej poprzez pryzmat obiektywu "rybieoko" jest nad wyraz niestandardowy. Końcowy efekt, wsparty fachową obróbką komputerową, dosyć wyraźnie odbiega od "tradycyjnego klimatu kolei" i nie zawsze jest odbierany zgodnie z zamysłem autora. Reasumując - będę tu zaglądał. Powodzenia.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#6
@Speedway, e tam, każdy lubi co innego. Także we własnym wątku mam swobodę działania. A wszystkim dogodzić się nie da ;)
18.06.2020 udałem się na spacer na Olsztyn Główny jeszcze raz gdyż rano przegapiłem Class66 015. Cały skład wyładowywał się przy starych rampach. Trzeba dodać, że tabor bardzo zadbany, w zasadzie jak nowy.
tory 18 cz 66B-7389_tonemapped 1200 clear.jpg
tory 18 cz 66C.jpg


20.06.2020. g.10.30-12. Poinformowany przez kolegę ruszyłem na dworzec Olsztyn Główny celem złapania BR232 Cargounit o numerze mi nieznanym, a który z rana parkował przy starej nastawni. Niestety spóźniłem się, bo już nic tam nie stało. Za to stał EuroSprinter z innym numerem niż ostatnio - 459, ST48-036 odjechała spięta z SM42-923 w stronę zachodnią. Po za tym poranek bez rewelacji. Manewry SM42-368 IC, odjazd nurka do Białegostoku (015-6).
tory 20 cz4-7517_tonemapped 1200.jpg
tory 20 cz1-7457 1200.jpg

Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 

barman_2000

Aktywny użytkownik
Reakcje
160 6 0
#7
Mnie się osobiście fotografie bardzo podobają. Dużo bardziej doceniam to niż hurtowe wstawianie fotek typu EU07-005 stoi na peronie. Pozdrawiam i czekam na kolejne zdjęcia.
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#8
Popieram przedmówcę. Niecodzienne spojrzenie na kolej zasługuje na swój wątek. Może rodzinnie bliżej mi do Korsz, a nie do Olsztyna to będę zaglądał tu co jakiś czas :D
M
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#10
Witajcie koledzy. Dziękuję za słowa otuchy. Zawsze miło wiedzieć, że komuś się podobają zdjęcia i warto robić te setki kilometrów, aby zbierać dokumentację kolejową. A dziś wybrałem się w zupełnie inne miejsce, choć dworzec był po drodze.
22.06.2020, Olsztyn Główny i okolice.
Zachęcony informacją od kolegi, że pojawiła się ponownie BR232-500-9 Cargounit, mimo pochmurnego nieba, zaryzykowałem wyprawę fotograficzną. I warto było. Zrobiłem parę fotek z daleka i stwierdziłem, że nie mam nic do stracenia, porozmawiałem z SOK i dostałem pozwolenie zejść tam, gdzie owa Ludmiła parkowała, czyli koło starej nastawni. Na samym dworcu wiele się nie działo, tyle tylko, że przyjechał "nurek" 046-1, którego to numeru chyba jeszcze nie widziałem. Po zrobieniu dokumentacji poszedłem dalej w stronę ul. Zientary-Malewskiej. Przyznam się, że serce mnie zabolało widząc 3xSU46 w starych malowaniach. Przepiękne maszyny. Niestety, pewnie ich dni są raczej policzone
Zajdę tam jeszcze któregoś dnia i poproszę, aby ktoś pomógł pochodzić dookoła na "legalu".
tory 22 cz 4-7937_tonemapped 1200 blur X.jpg
tory 22 cz 2-7916_tonemapped 1200.jpg
tory 22 cz-7892_tonemapped 1200.jpg
tory 22 cz 7-7969_tonemapped 1200.jpg
tory 22 cz 6-7961_tonemapped 1200.jpg

Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic".
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#12
Kolejne odsłona wątku to 25.06.2020. Poranny spacer na dworzec Olsztyn Główny przynosi pozytywne zaskoczenie. Przyjeżdża skład węglarek ciągnięty przez EU07E-083 firny Majkoltrans, dociera również spalinówka 6Dg-182, po modernizacji w 2019. M62-1705 PPMT zabiera wagon socjalny i skład szutrówek w stronę zachodnią. Przemalowany "Adolfik" manewruje z węglarkami, Gama 001 wtacza się z Białegostoku gdzie po zmianie składów ruszą w drogę powrotną.
tory 25 cz4A-8278 1200.jpg
tory 25 cz M62-8271 1200.jpg
tory 25 cz8-8189 1200.jpg
tory 25 cz5-8271 1200.jpg
Z Pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#13
Olsztyn 13.07.2020.
Witajcie koledzy! Po przerwie w robieniu fotek wreszcie się wybrałem na Dworzec Główny w Olsztynie. Pogoda taka sobie czyli niebo w chmurach, wiec światło takie sobie, ale co tam, coś wpadło. Pojawił się 111Ed 006 Pol-Miedź Trans ze składem rozładowanych w Olsztynie węglarek, chwile potem nadjechał długi skład kontenerów z Cargounit EU07-242 na czele. Ledwo odjechały, w zasadzie jeden po drugim, nadjechał jeszcze jeden skład kontenerów tym razem ciągnięty przez EU07-1521 PKP Cargo. Wpadło trochę fotek ale preferuję zdjęcia w lepszym świetle.
Jakby nie było dzień owocny. W okolicach Olsztyna pojawiają się ostatnio ciekawsze rzeczy, i trzeba będzie trzeba nad tym popracować :cool:
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
tory lipiec13 XXX-8469 XXX.jpg

tory lipiec13 2-8485 1200 z.jpg
tory lipiec13 3-8523 3.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#14
Pogoda nie rozpieszcza, kompletnie w kratkę, aktualnie leje, więc na razie nici z wyjścia na zdjęcia, a szkoda, bo dziś przyjedzie coś z południa Polski ze składem węglarek, Był już Class66, potem Gama Pol-Miedź Transu, a dziś? Po za tym czekamy na cotygodniową dostawę do Michelina, ja już 3 miesiące poluję na lokomotywę w malowaniu "Vincent van Gogh", która bywała wcześniej, na razie bez rezultatu, a w fisheye taka malatura to by było dzieło sztuki.
Tymczasem mały powrót do przeszłości. "Katastroficzna" wizja artystyczna z nurkiem w roli głównej. "The Sepian Vision"
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
NUREK 13 czerwca-6781_tonemapped 1200 sepia kopia.jpg
 

Tatul

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#15
Magic proszę o więcej:)tak sobie siadam i patrzę, uwielbiam to Twoje podejście do fotografii. Efekty, czemu z nich nie korzystać a umiejętne z nich korzystanie to już sztuka... No to przejrzę zdjęcia jeszcze raz...:D
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#16
@Tatul a dziękuję za słowa uznania. Cieszę się jeśli komuś się moje fotki podobają. Mam sporo różnych, ale rozsypanych po komputerze. Z racji tego, że obiektyw fisheye to szeroki kąt (10mm), aby fajne ujęcia złapać muszę być blisko lokomotywy, ciężko uwierzyć, ale niektóre zdjęcia były robione z około 70cm taki rozrzut ma ten obiektyw. Niemniej bardzo go cenię, nie zawsze ale czasami można niezwykle nadać dynamiki nawet stojącej lokomotywie. Oczywiście mam normalnych fotek setki bo robię na kilka obiektywów i jeszcze telefon czasami.
Ponieważ "nurek" to moja ulubiona chyba lokomotywa z tych co się pojawiają w Olsztynie, często był tematem zdjęć. Niestety wycofali je gdzieś na Pomorze podobno (Hel?) i na razie jeździ u nas nudna Gama i do znudzenia nudne EP07 IC. Niemniej w miarę okazji staram się łapać co ciekawsze motywy. Poluję teraz na TEM2, która to bierze udział w transporcie sprzętu do prac torowych. Mam ją w standardowym obiektywie dlatego bo wpięta była z obu stron między wagony.
Z pozdrowieniami.
Maciek "Magic"
Nurek 7 czerwca3-6412_tonemapped 1200.jpg
nurek czerwiec (1 of 1)_tonemapped 1500 czyste SPEED MAX.jpg
tory 26 cz4-8371 1200.jpg
DSC_1544_tonemapped wiadukty.jpg
 

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.078 129 15
#17
Mój imienniku - takie pytanko do Ciebie. Jak to ruch towarowy wygląda w Olsztynie? Przez dwa tygodnie będę przebywał w Korszach i planuje wycieczki... :)
M
 
OP
OP
Magic

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.647 33 4
#18
@ZNTK WWO Z tego co ja wiem, we środy i soboty są dostawy do Michelina, przywozi je zazwyczaj EuroSprinter, mamy teraz zamkniętą linie na Gdańsk (odcinek Olsztyn Zachodni - Gutkowo) A własnie w Gutkowie jest baza Orlenu, tam ponoć ciekawe lokomotywy się pojawiają. Podobnie jest w Łęgajnach (nigdy nie byłem). Z obserwacji wynika, że składy puszczają wieczorem po przejściu większości osobowych, około g.20 z Głównego na zachód, wczoraj widziałem z balkonu bardzo długi skład kontenerów z zachodu na Główny około 13, ale generalnie za dnia rzadko bardzo widzę towarowe. Wczoraj puste węglarki poleciały na zachód około g.11 z Głównego(foto).
Wczoraj całkiem przypadkiem złapałem BR 285 121 Lotosu na Zachodnim o 22.30(foto, sorry za jakość, zaskoczenie totalne).
Kolega mi taką rozpiskę przygotował:

Pn, śr, pt Łęgajny - ale jadą często z rana przez Olsztyn
Wt-nie ma reguły
Śr, sob - dostawy do Michelin (odbiera je stonka SM42 2285)
Czw - w zasadzie co tydzień jest dostawa do rozładunku koło myjni (dziś stoi Class66 015, tydzień temu Gama Pol-Miedź Transu)
Plus Gutkowo, z reguły w poniedziałki można trafić coś z Orlenu.

Z Pozdrowieniami.
Maciek "Magic"

tory 15 lipiec-8531.jpg
class66-134400751 1500.jpg
tory 15 lipiec X-8591 1200.jpg
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#19
Piękne są Twoje fotki i mi się podobają. Można kopiować i ewentualnie udostępnić z Twoim znakiem wodnym oraz informacją o autorze?
 

Podobne wątki