• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mały tort począkującego.

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#1
Witajcie.

Pragnę na pocztątek zbudować małego torta 2,80 x 1,20 bo nic innego nie wejdzie mi w bloku. Max. szerokość to 1,50m.
Przewiduję 4 składy, max 3 na raz z czego jeden szybki ICE, IC i jeden wolny cargo/regio.

Proszę o opinie i uwagi.
tort001.jpg
 

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#2
Tory zielone trochę niepraktyczne, ciężko na nie wepchnac cokolwiek, szczególnie na tory magazynowe. Trzeba by po jednym wagoniku wpychac i wyciągać. Więc trzeba by przenieść trochę rozjazdy dla tych torów, albo je obrócić.
 

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Rozjazd na wysokości peronu jest mocno niepraktyczny. Jak staniesz składem przy peronie to nie wyjedziesz z parowozowni. Poza tym wyjazd z torów magazynowych odbywać się będzie przez lokomotywownie. Poza tym całkiem spoko układzik :) Te tory magazynowe i lokomotywownie wpasowałbym w środek makiety, żeby tam nie było takiej puchy. Zerknij sobie na http://forum.modelarstwo.info/threads/tort-bizona.15561/ jak tam jest parowozownia i magazyny. Na tor odstawczy też będziesz musiał przetaczać wagony pojedynczo, co wynika z użytych rozjazdów..parę poprawek jest do zrobienia.
 
Ostatnio edytowane:

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#5
Ja chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. W miejscach przeze mnie zaznaczonych powinieneś chyba umieścić inne tory.
upload_2013-9-22_11-37-31.png


Zgodnie z poradnikami powinny to być łuki R9. Zwróć uwagę, że odległość między torami białym i brązowym, różowymi i żółtymi jest mniejsza niż np. białym i niebieskim czy niebieskim i żółtym. Dodatkowo na dolnej części jest mała odległość między torem białym i niebieskim. Wciśniesz tam peron?

Zerknij tu http://www.modelmania.com.pl/poradniki.php?subject=01.

Darek
 

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Jeśli chodzi o te tory na górze to proponowałbym Ci coś takiego jak w załączniku "góra" - oczywiście to tylko poglądowy rysunek. Musisz sobie to dopasować do swojego planu.
A jak chodzi o dół to najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze :) patrz załącznik "parowozownia" I tak jak Ci Hajo napisał. W zaznaczonych miejscach wstaw łuki R9 i przeczytaj ten poradnik.
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
126 3 0
#7
Ja mogę zaproponować Ci coś takiego:

Przechwytywanie.JPG


Ilość rozjazdów ograniczona jest do niezbędnego minimum. Tory odstawcze na stacji towarowej maksymalnie wydłużone, zamiast w linii poziomej można dać je po skosie, wówczas da się (chyba) jeszcze je wydłużyć. Ten zabieg jest już kosztem przestrzeni wewnątrz. Wówczas mało tam zrobi się miejsca. Tory wyciągarkowe po jednym na każdą bocznicę. Te na górze można jeszcze przekombinować aby go wydłużyć. Tutaj zapomniałem dać jedną modyfikację. Między DKW a WL na dole należy wsadzić np. G107. Wówczas peron tam umieszczony będzie miał sensowną szerokość a nie jak na Twoim i moim schemacie ok. 40mm. Układ ma zachowane proporcje w porównaniu z Twoim i zostały zawarte ilościowo wszystkie tory dla bocznic i lokomotywowni
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
przemek tabisz

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#8
Ale kolego paziu1000000 na Twoim układzie nie mam szlaku dwu torowego, za pozostałe uwagi dziękuję.
Popracuję jeszcze nad układem torowiska, aby w praniu nie wyszło...
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
303 1 0
#9
Mnie zastanawia operatywność zaznaczonego fragmentu:
tabisz1.jpg

W tym wypadku, żeby wjechać na wewnętrzny tor trzeba wielokrotnie zmieniać kierunek, zajmując przy okazji wszystkie tory tej stacji/bocznicy.

Propozycja: zmienić położenie tych bocznic:

tabisz2.jpg

To tylko przykład, położenie i ilość torów nie jest narzucona.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.285 41 5
#12
Witaj. Góra już lepiej, ale na dole przekombinowałeś :)
Taki układ, jak zaproponował Johny TRS byłby optymalny dla Ciebie.

Przy budowie makiet trzeba zastosować 2 podstawowe zasady :
1. Mniej znaczy więcej.
2. Lepiej planować 2 lata, niż spie.....lić przed 2 godziny.

Powodzenia :) Idziesz w dobrym kierunku (y)
 

Załączniki

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Z tymi zielonymi torami to faktycznie przekombinowałeś. Tak jak Kris napisał..nie zawsze dużo torów na makiecie daje ładny i przejrzysty efekt. Z tego ślepego toru Stacyjnego, na Twoim miejscu bym zrezygnował. A to z prostego powodu..oparty jest na łukach R1 dłuższe wagony będą na nim wyglądać komicznie.
 
OP
OP
przemek tabisz

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
875 60 10
#16
Czyli taki układ torowiska jest dla mnie optymalny?

tort004.jpg


Taraz kolej na następną pomoc, chodzi o układ semaforów świetlnych.
W których miejscach ustawić nastawnie dworca i "towarową?
 

statom

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
:) semafory ustawia się na samym końcu. Ja się przyczepię jeszcze do tych żółtych torów..ten jeden wolny który nie wchodzi do parowozowni zrób równolegle do budynku i będzie git.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dla początkujących 12
Dla początkujących 27

Podobne wątki