• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mały placek po raz pierwszy

OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#21
Przy okazji pytanie, którą z wachlarzowych lokomotywowni Fallera wybrać, żeby była przystająca do polskich realiów III/IV ep. z terenów Pomorza Gdańskiego i czy obrotnice Fleischmana 16,6 można kupić w kraju? Mój placek pt "Gwizdów Pomorski" jest czysto umowny, ale chcę uchwycić klimat tamtych lat. Pozdrawiam
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#22
Moja propozycja jest taka:
1. Niech Pan użyje torów Piko ( akurat się wpasują w powierzchnię 1m/1,5m) a luz niech pan zachowa
2. O obrotnice trzeba by było się popytać w sklepach (moja zwykły Flaischmann też przyjechała z za Odry)
http://parowozik.net/index.php
http://www.modelmania.com.pl/
http://www.makieciarz.pl/
http://www.lokomodel.pl/
http://www.techno-hobby.pl/
3. Parowozownię proponuje zbudować własnoręcznie, przynosi to bardzo wiele radości a materiały są generalnie dostępne ponadto makieta robi się w ten sposób mniej szablonowa co wpływa według mnie na plus ( ja na swojej makiecie wszystkie budynki robię samodzielne)
4. tory jeżeli nie były montowane na makiecie zawsze może Pan sprzedać lub może w dziale giełdy znajdzie się ktoś kto zechce się za coś zamienić
 
OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#23
Dzięki za linki. Propozycje zmiany torów przeanalizuje, jak je wszystkie zobacze w sklepie. Co do fleksów, to już niestety powierciłem otwory pod mocowania, więc pozostaną na jakieś poźniej :). Już bawiłem się w modelarstwo, więc samodzielne budowanie, to dobry pomysł. Proszę mi podpowiedzieć, jakie materiały Pan stosuje? Karton, drewno, plastik i czy można znaleść jakieś techniczne dane czy rysunki? Nie chciałbym przeskalować, bo to podobno nienajlepiej świadczy. Widziałem w sklepach połprodukty, typu sciana z cegiel, okna, dachy czy papa itp. Czy to dobry kierunek? Wiem, że google to skarbnica a i na forach można wiele odkryć. Przepraszam za te pospolite pytania i dziękuje za cierpliwość. Pozdrawiam
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#24
Przede wszystkim dobrze że Pan pyta a nie robi w ciemno.
Do budowania budynków osobiście używam polistyrenu jęśli budynek ma być otynkowany.
http://allegro.pl/polistyren-hips-0-25m ... 25971.html
W przypadku budynków z cegły najlepiej kupić takie płytki:
http://www.modelmania.com.pl/product_in ... ts_id=9242
Pokrycie dachowe np papa to temat trudny bo tu ma każdy swoje zdanie jak wygląda papa na dachu.
moja receptura na starą papę to mokra chusteczka naklejona na wikol i malowana
do efektu dachówki można użyć choćby tekturki falistej z ciastek.
 

Załączniki

  • 33,8 KB Wyświetleń: 819
  • 78,9 KB Wyświetleń: 819
OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#25
Swietnie o wygląda, gratuluje. Bardzo realistyczne. Czy grubość 0,25 jest wystarczająca, czy zamówić grubsze? Po wyliczeniu mi wyszło, że w realu ściana miałaby 21,5 więc jest za cienka. Ale to przecież makieta. Co do parowozowni, to pewnie można podeprzeć się wymiarami ze sprzedawanych? Myśle, że to nie jest piratowanie. Przyszło mi do głowy, czy takiej papy nie można by było zrobić z bardzo drobnego papieru ściernego, pomalowanego na czarno i ze śladami WD40? Muszę to sprawdzić, może to zły pomysł.
 
OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#26
Wpadła mi w oko taka nastawnia i spróbuję ją jakoś rozrysować. Może to na początek trudne wyzwanie, ale do odważnych....
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#27
Z tym polistyrenem to tak tylko pokazałem czego używać. Ja osobiście budynki robię z 1mm
cieńsze są za wiodkie.
On sam nadal jest za cienki w stosunku do oryginału ale nie ma co przesadzać z tym realizmem, bo po wstawieniu do budynku okien i drzwi i tak nie będzie widać tej grubości.

Paier jako papa?
Może to i dobry pomysł ale trzeba by było go pociąć na paski i ułożyć na zakładkę.
To by imitowało raczej nową papae.
Trzeba spróbować.
Nastawnia bardzo fajna jak Pan ją rozrysuje to może i ja bym skorzystam bo nie mam jeszcze planów nastawni.
 
OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#28
Witam, na razie to zgrubny projekt rzutu, sam zarys, bez otworów i wymiarów. Grypa mnie dopadła, więc praca nie skończona.Wszelkie sugestie i pytania mile widziane. Pozdrawiam i nurkuje do łóżka. ps fotka z telefonu, stąd skróty perspektyw.
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#30
Coś czuje, że to będzie Exstra makieta.
Jak Tak dalej będzie się Pan przykładał do realizmu to będzie super
 
OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#33
Dzięki za dobre słowa. Z przerażeniem stwierdzam, że już ręce nie do końca słuchają się moich poleceń, no cóż, pewnie wiek robi swoje. Panie Mateuszu, na chwile wrócę do torów Pico, jakie konkretnie Pan zastosował w projekcie? Co zaś się tyczy tych niewidocznych ścian nastawni, to już będzie niestety licencia poetica, chyba że podrzuci mi Pan jakiś pomysł. Od tej lewej niewidocznej strony wypadało by wstawić 2 okna i ze 2 piwniczne, bo mam wrażenie, że pod głównymi schodami jest zejscie do magazynku technicznego. Natomiast przeciwległa sciana mogłaby mieć 3 okna. Nie wiem, czy dobrze kombinuje? I kolejne pytanie o szuter na tory. Przeczytałem gdzieś, że na tory H0 powinno się sypać ze skali TT. Czy to prawda? Nie wiem też, czy ma duże znaczenie jego kolor? Do naszego placka, jaki Pan sugeruje? Piszę naszego, bo to Pana pomysł, a ja chcę go tylko nie spieprzyć. Pozdrawiam
 
P

Paweł Piotr

Gość
#34
A tak wygląda ta nastawnia z lewej strony (stojąc i patrząc na jej front od strony torów) - mam nadzieję, że się przyda...
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#35
Z szutrem trzeba zachować rozsądek i trafić nie tyle w skale co w dobry wygląd.
Nie wszystko pomniejszone dokładnie o naszą skale dobrze wygląda na makiecie.
Ja na ten przykład preferuje szuter nieco grubszy bo ten w skali TT zanika i nawet nie widać co to jest czy kamyczki czy jakaś szorstka masa.
ja sypię szuter własnej produkcji o granulacji około 0,8mm
Kolor na różnych odcinkach ma różny odcień.
na jednym jest rdzawy; niemal brązowy na innym jasno szary na jeszcze innym ciemno szary
a tam gdzie jest świeżo położony jest mleczny.
Tak więc szuter trzeba dobrać do całokształtu makiety
 
OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#36
Dzięki Pawle Piotrze. Jasne, że się przyda, bo moja fantazja trochę popłynęła i wklepałem w projekcie 2 okna i 2 do piwnicy :oops:. Mogę tylko pofolgować na tej niewidocznej na zdjęciach ścianie, ale pewnie zdubluje frontową . Co do tego szutru/a/?, to oglądam zdjęcia twórczości na makietach i widzę jak go patynują inni. Może wystarczy troszke oprysków z aeografu?
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#37
Podcieniować szuter aerografem można jak najbardziej .
Należy tylko pamiętać by między kamyczkami był ciemniejszy niż same kamyczki
 
OP
OP
olmeck

olmeck

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#38
Panie Mateuszu, jeszcze pytanko o te tory Pico. Jakie mają być, jakiś konkretny typ, żeby wlazły na ten mój placek?
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#40
Tomkowi widzę, że Piko się nie podobają. Ale:
Tilligi nie wejdą
A rokowskie pewnie wejdą nawet te o niższym profilu ale według mnie wcale nie są lepsze od pikowskich o wyższym profilu
Najlepiej by wszedł Pan do sklepu i sam stwierdził które bardziej Panu wizualnie odpowiadają
Poniżej oznaczenia torów piko
Możliwe, że będzie trzeba przedłużyć makietę o te możliwe 5cm żeby pociąg nie jeździł po samym brzegu makiety
 

Załączniki

Podobne wątki