• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Mały "ekspozytor" wagonów, dla wprawy.

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#1
Długo się kręciłem wokół tematu zrobienia jakiejś dioramy kolejowej w H0, jakieś plany i rysunki sobie czyniłem, ale nic z tego nie wychodziło. Dzisiaj na jednej z fejsbukowych grup trafiłem na takie zdjęcie

I myślę sobie - o mam gdzieś taką resztkę cysterny. Zdjęcie pokazałem też mojej dziewczynie i dodaję, że porobiłbym coś takiego, ale mam inne biżuteryjne projekty do zrobienia. W odpowiedzi dostałem że jak zrobię ładniejsze niż na zdjęciu to mogę się brać od razu. Spróbować nie zaszkodzi ;)

Na razie nie ma wiele do pokazania, siadłem może na półtorej godzinki wieczorem.
Podstawa do usztywnienia to pienione PVC z odzysku. Baza to zwykły styropian, też odzyskowy. Na czarno zaznaczyłem z grubsza jak będą biegły tory (jeden "przelotowy", jeden zakończony kozłem oporowym) i zacząłem wstępnie modelować teren między nimi. Do cięcia użyłem prostej OLFY z wysuwanym ostrzem. Styropian ponacinałem w kratkę od góry, a następnie wycinałem teren starając się trzymać maksymalnie wysunięte ostrze jak najbardziej płasko. Metodę podpatrzyłem chyba jeszcze na kozaku, u Szymona "Pado". Dodaję zdjęcie poglądowe jak wygląda "rzeźbienie". Pod tory dałem kolejny "przydaśiowy" materiał, piankę pod panele. Łatwo się tnie, na dioramę na której nie będzie się odbywał ruch idealnie się nadaje.
Z przodu załapał się kawałeczek rowu melioracyjnego. Z tyłu, co widać na ostatnim zdjęciu będzie betonowy mur oporowy, i odrobinka terenu z jakimiś krzakami. Znajdzie się miejsce na jakąś walącą się budę z drzewna i składowisko rupieci.
Na ostatnim zdjęciu widać ogólny zarys, z dostawionymi modelami dla wyłapania wielkości.

Boki będą oklejone drewnem, mając cały kształt dotnę tory idealnie na wymiar.

Całość ma powstać dla wprawy. Chcę poćwiczyć takie rzeczy jak barwienie szutru, malowanie drewna. Trzeba też wyłapać skalę w drobnej roślinności czy szpejach.

Teraz czeka mnie szybka wycieczka do sklepu po supergluta i wikol i będzie można działać dalej z terenem ;)

DSC_0674.JPG DSC_0675.JPG DSC_0676.JPG DSC_0677.JPG DSC_0678.JPG DSC_0679.JPG
 
OP
OP
Sklejacz

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#2
Jutro wyjazd na weekend więc niekoniecznie było dużo czasu na modelarstwo, ale coś tam podziałałem.

Murek zrobiony z pienionego PVC, HIPSu i szpachli Tamiya. Oczywiście dolna krawędź będzie wpuszczona w teren.
DSC_0683.JPG
DSC_0684.JPG DSC_0685.JPG
 
OP
OP
Sklejacz

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#3
Poniedziałek nie był zbyt spektakularny jak chodzi o prace na dioramką, ale coś tam udało się dłubnąć.

Murek wstępnie podbarwiony.
DSC_0748.JPG

I jakieś zbliżenia
] DSC_0750.JPG DSC_0749.JPG
Ostateczne kolory zostaną nadane już po wklejeniu w teren, ale to będą już tylko drobne korekty. Całość pomalowana zwykłymi Humbrolami, jedną farbą olejną dla plastyków i nieco przyprószona startą suchą pastelą. Jak na pierwsze podejście do betonu chyba nie jest całkiem źle.
DSC_0751.JPG
Wyciągnąłem też z szuflady kukiełki, pozbawiłem szwów po formie i zagruntowałem. Ludziki jako, że będzie ich więcej dostaną pewnie osobny wątek w innym dziale.
DSC_0745.JPG DSC_0746.JPG
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#4
mur rewelacja
- zacieki -ich miejsce z ktorego biora poczatek bez sensu- no chyba ze tam pod czapa jest ukryta hydro-rura i ktora zaczela przeciekac w dwoch miejscach i stad sie one pojawily- bo tak -to jak ?
 
OP
OP
Sklejacz

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#5
- zacieki -ich miejsce z ktorego biora poczatek bez sensu
Jest ubytek w "górnym biegu"muru, dość głęboki. Tam gdzie zaciek jest mocniejszy jest mocno wygryzione, przy tym drugim jest fragment, który za niedługo odpadnie. Jako że jest to mur oporowy to teren za nim będzie wysoko, z niego woda spływa właśnie tymi ubytkami.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#6
- okej - to moze wpierw zrob i pokaz to ostatecznie ~~piszesz o jakims murze oporowym - co to takiego ?- bo tak to bedziemy jak we mgle..ale zeby nie wiem co to i tak monstrualnego zacieku z tak malej powierzchni (z wylamanym kawalkiem czapy) - nie pojmuje- deszcz pada w rozne pory roku - powierzcnia malutka betonowa moze dac jakis tam slad ledwo dostrzegalny - nawet przy mocno zaczadzonym otoczeniu ale nie taki - bo to nie zaciek a wyciek, takie efekty sa tam gdzie czasto jest wlasnie wyciek a nie splywanie czystej cieczy z atmosfery po betonowej czystej powierzchni podczas naturalnych opadow
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#7
Daj spokój panie Hoart, przecież takie mury maja stalowe zbrojenie, jak cement odpada to pręty się pokazują, rdzewieją i powodują takie kolory. To nic nadzwyczajnego.

 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#8
-tak jak pokazal Kolega 4Rings moze byc w przypadku tego mniejszego drugiego zacieku - dostrzeglem waska szczeline w czapie dochodzaca do muru i tu jest okej , deszczowka ścieka przez ta szczeline , splywa po odslonietym zbrojeniu w murze i stad ten zaciek - perfekcyjnie!
-natomiast w pierwszym przypadku jest jeszcze inaczej, poniewaz wyraznie widac na czapie , ze kapie cos zielonego z "gory" w to miejsce i to tlumaczy powod tak sporego zacieku plus oczywiscie wystajacy goly pret zbrojenia , ktory rdzawi ,dodajac kolorytu temu zaciekowi
- jestem usatysfakcjonowany
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#9
winien jestem pewnego sprostowania , mianowicie w koncu rozgryzlem ,co to jest mur oporowy na Twojej dioramie, bo to co pokazales na swoich fotkach to ja kojarzylem ze zwyklym murem dzielacym ,a nie z murem oporowym- teraz juz wiem ,ze Ty pokazales fragment budowanego muru oporowego wzorujac sie na dioramie nieznanego autora,
-czapa na murze mnie zmylila i przeliczeniowa wysokosc konstrukcji, u Ciebie wydaje mi sie ,ze ten mur oporowy ma wysokosc 2-2,50 metra a wiec jak dla mnie odpory tego muru powinny rozszerzac sie ku dolowi w przod przy takiej technologi - no ale to juz nie moja sprawa,

Powodzenia
 
OP
OP
Sklejacz

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
#10
Ostatnio zajmowałem się głównie ludzikami, a ten projekt zszedł na boczny tor (nomen omen). Okleiłem boczki balsą i teraz muszę ją dociąć pod rzeźbę terenu. Wyciągnąłem jednak z piwnicy karton z materiałami budowlanymi i porobiłem jakieś przymiarki do zieleni. Drzewko (circa 5cm wysokości) jeszcze będzie wymagało lekkiego zagęszczenia, a krzaczki powielenia ;) Na razie same "szkielety" Wam mogę zaprezentować, potem malowanie i oklejanie... czymś, nie wiem jeszcze czego użyję.
DSC_0823.JPG

DSC_0825.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 7
Buduję makietę 282

Podobne wątki