• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Mały światek Pana Neya

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#1
Ponieważ nie ma teraz miejsca do prezentacji takich rzeczy, postanowiłem złamać wszelkie reguły i tę wiadomość zamieścić tu.
Ostatnia strona Modelarza z lutego 1967 roku, artykuł Pani Mari Szczepaniak o makiecie wrocławskiego modelarza Pana Neya.
Zamieszczam skan całego artykułu i jego wycinek, świadczący o tym że nie nestor polskiego modelarstwa Pan Lewiński był prekursorem budowy makiet modułowych ale właśnie wspomniany modelarz.
Miłej podróży w przeszłość, ja to czytałem nieomal ze łzami w oczach, miałem wtedy niecałe sześć lat.
Chętnym prześlę artykuł w większej rozdzielczości.

skanowanie0001.jpg


skanowanie0001-crop-crop.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#2
O panu Neyu słyszałem w 1975 roku, jak zapisywałem się do Warszawskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Była to wtedy znana postać w światku modelarskim, moi starsi koledzy z klubu mieli z nim jakiś kontakt, ale ja sam nie miałem okazji go poznać (a przynajmniej tego nie pamiętam). Jest "oczywistą oczywistością", że Leszek Lewiński nie był wynalazcą metody budowy makiety składającej się z łączonych ze sobą segmentów i myślę, że przed panem Neyem byli też inni. Myślę też, że niepotrzebne są te złośliwości pod adresem Leszka. A artykuł fajnie byłoby przeczytać, ale z tego skanu nie bardzo się da. Może dałoby się wrzucić większy obrazek, np. około 1000x700. Wprawdzie wtedy rozmiar pliku będzie większy (już teraz ma ponad 400 kB), ale da się go skompresować - myślę, że taki obrazek byłby bardziej czytelny.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#3
O panu Neyu słyszałem w 1975 roku, jak zapisywałem się do Warszawskiego Klubu Modelarzy Kolejowych. Była to wtedy znana postać w światku modelarskim, moi starsi koledzy z klubu mieli z nim jakiś kontakt, ale ja sam nie miałem okazji go poznać (a przynajmniej tego nie pamiętam). Jest "oczywistą oczywistością", że Leszek Lewiński nie był wynalazcą metody budowy makiety składającej się z łączonych ze sobą segmentów i myślę, że przed panem Neyem byli też inni. Myślę też, że niepotrzebne są te złośliwości pod adresem Leszka. A artykuł fajnie byłoby przeczytać, ale z tego skanu nie bardzo się da. Może dałoby się wrzucić większy obrazek, np. około 1000x700. Wprawdzie wtedy rozmiar pliku będzie większy (już teraz ma ponad 400 kB), ale da się go skompresować - myślę, że taki obrazek byłby bardziej czytelny.
Znajomi LL-a mają jakąś dziwną przypadłość,gdy tylko ktoś o nim wspomni, bronią wspomnianego swoim ciałem jak przedstawiciele pewnej partii swego prezesa, żadnej złośliwości nie było i nie miałem takiego zamiaru,stwierdziłem fakt, którego większość młodych modelarzy może nie znać, wierząc że tenże jest jedynym prekursorem takiego stylu budowania makiet, ale jeśli jakiekolwiek wspomnienie "boskiego" uwłacza jego godności, od dziś zapominam o człowieku.
Teraz starałem się być złośliwy.
Nie potrafię skompresować tego skanu, jestem wykluczony elektronicznie, mogę go przesłać komuś kto to potrafi.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#4
Nostalgia historyczna mnie naszła... hmm... 67my rok - ja jeszcze fajdam w pieluchy tetrowe, Zbyszek Cybulski wpada pod pociąg we Wrocławiu, Stonesi grają w Kongresowej, w FSO montowany jest pierwszy FIAT, Żydzi jeszcze nie muszą uciekać z Polski na Madagaskar, bo Dejmek dopiero robi próby "Dziadów", Władimir Komarow zostaje wysłany w kosmos w niesprawnym statku kosmicznym i ginie przy lądowaniu po awarii spadochronów... A tymczasem gdzieś w gomułkowskiej szarej rzeczywistości rodzą się moduły kolejowe... co ważniejsze rodzi się też moja żona:)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 9
Buduję makietę 282

Podobne wątki