• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Małoseryjne modele lokomotyw serii ET40

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
zinq jeśli masz już model w AutoCad to może chociaż jakiś screen?
Witam,

Używam Solid Edge 2D, jest darmowy prosty i sprawdzony, w sumie co chwilę coś zmieniam dodaje usuwam, ogólny bałagan do tego dochodzi podział na różne materiały ale podsumowując doszedłem do wniosku że użyję tylko trzech-czterech grubości.
Na obrazku widać część bałaganu, między innymi po lewej stronie ramę, część żeberek dachu oraz profili czoła ( skreślone w innym pliku są poprawione ), po prawej widać elementy żaluzji umiejscowionych na dachu a raczej ich obudowa, maskownice i trochę żeberek. ( załącznik nr1 pet)

Pokazałem kawałek na szybko co miałem w ostatnio otwartych dokumentach tak aby sobie nie mieszać.
Ogólnie gotowe elementy przenoszę do pliku który przedstawia odpowiedni materiał i jego grubość. Tak aby łatwiej było rozpocząć wycinanie :) ( załącznik nr2 ).

Wszystko w 2D, pierwsze efekty pracy dzisiaj już zaczęły się pojawiać ale co chwile jest coś do poprawki przez co kosz się zapełnia szybciej niż mi się wydawała, ale człowiek uczy się całe życie :).

Ostbahn - koła od Ciebie jeszcze nie zamontowane :).

bez tytułu.JPG
pet.JPG

Niestety nie wyrobiłem się z ukończeniem budy ponieważ zostało mi parę pierdołek na które zabrakło mi czasu dzisiaj, a materiał dotarł dosyć późno. Mimo wszystko jest więcej niż mniej o czym możecie przekonać się sami na poniższych zdjęciach które wykonałem dosyć późno telefonem jak już kończyłem prace w sumie miałem ich nie wykonywać ale jak dzisiaj ma być koniec świata ( a w moim mieście ziemia się już osuwa ) to co mi tam :). Tak więc jakość zdjęć jest do niczego, jak będzie tylko jakiś efekt prac to na pewno będą zrobione ładne zdjęcia :).

Na zdjęciach przedstawiam wam wersje testową, to właśnie na niej nałożonych jest najwięcej poprawek oraz jest jeszcze dużo do poprawy, w sumie duża większość błędów została już naprawiona ale przy następnej obudowie będzie dopiero widać efekty.

Po za obudową jest również obudowa wózka a raczej boczne maskownice, jest to wersja z małym błędem który został poprawiony i następna obudowa będzie już poprawiona.

20121221_007.jpg
20121221_008.jpg
20121221_009.jpg
20121221_010.jpg

Poniżej zamieszczam spis błędów które zostaną poprawione przy następnej obudowie członu B

1. Zbyt mały element.
2. Nie właściwy dobór materiału ( za gruby )
3. Zaczepy są za szeroko rozstawione
4. Górna podstawka pod pantograf powinna być szersza od bocznych ścianek
5. Zamontowany pantograf zupełnie nie pasuje do tego modelu i został zamocowany tymczasowo.
6. Brak zbiornika, ( nie przymocowałem, ale jest już pasujący )
7. Brak maskownic

błędydp.JPG

W obecnym członie zamontowałem podesty na dachu z metalu, ale w członie B prawdopodobnie będą wygrawerowane - czy ładniejsze ? to zobaczymy ale na pewno prostsze w wykonaniu.
Rama na której opierają się wózki oraz mieści silnik jest już zrobiona w 80%, wszystko ładnie do siebie pasuje pozostało przymocować parę pierdołek :)

W reflektorach są zamontowane diody ciepło-białe oraz czerwone.
Przednie okna będą posiadać ramki x2 reflektory również.

Pewnie czegoś nie dopisałem ale to przez zbliżające się święta i obowiązki. Do prac wrócę po świętach i obiecuje znacznie szybsze tempo prac.

Mam nadzieje że zamieszczone zdjęcia przekonają was że projekt nie umarł :).

Głównymi materiałami są hips i pmma.

Pozdrawiam, czekam na pytania.
Wesołych świąt :)
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#2
No i na wawet ciekawie to wygląda. Już się zachciewa mieć takie coś w kolekcji. ;-)
Nadal trzymam kciuki. Powodzenia!

Czy przewidujesz wnętrza kabin?
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
No i na wawet ciekawie to wygląda. Już się zachciewa mieć takie coś w kolekcji. ;-)
Nadal trzymam kciuki. Powodzenia!

Czy przewidujesz wnętrza kabin?
Cieszę się, mam nadzieje że człon B będzie lepiej wykonany i na pewno szybciej, w nim zastosuje inne techniki które przyspieszą prace/polepszą lub pogorszą jakość tego nie wiem.
Czy będzie kabina hmm:rolleyes: chciał bym ale dużo miejsca zajmują reflektory, zastosowałem ciekawy patent który pozwala na uzyskanie małego światła czerwonego które nie rozchodzi się na boki tylko świeci jak malutka żarówka :), minus taki że zajmuje dużo miejsca. Tak więc zaczyna się kompromis albo fajne światła albo kabina. Być może dojdę do wprawy i będzie jedno i drugie ale nie w pierwszej wersji ponieważ chciał bym zrobić pierwszą lokomotywę jak najszybciej.
Przyznam się że z zamontowanymi wózkami wygląda o niebo lepiej aż się dostaje sił by ciągnąć dalej projekt.
Wpadłem na pomysł aby całą elektronikę zamontować w członie B a układ jezdny w A dzięki czemu można pomieścić dekodery oraz kabelki a przyznam że dekoder oświetlenia nie jest taki mały :oops:.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#4
Kolego zinq ja mam takie pytanie:
Jak zrobiłeś ścianę czołową tej lokomotywy? Z czego jest zrobiona góra kabiny ?(tam gdzie górny reflektor)
Czy to zaokrąglenie jest robione po podgrzaniu plexi? Zdradź tą technologię jak możesz:)
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Kolego zinq ja mam takie pytanie:
Jak zrobiłeś ścianę czołową tej lokomotywy? Z czego jest zrobiona góra kabiny ?(tam gdzie górny reflektor)
Czy to zaokrąglenie jest robione po podgrzaniu plexi? Zdradź tą technologię jak możesz:)
Mogę zdradzić, czemu nie :)

Ścianka czołowa składa się ze szkieletu oraz poszycia. Szkieletem są zaokrąglone elementy formujące ściankę ( materiał akryl czy jak wolisz plexi ). Oczywiście góra jest lekko pochylona więc nie obyło się bez odpowiednich wcięć które niwelują naprężenia poszycia. Tak więc szkielet to odpowiednio uformowane wzmocnienia. Materiał zewnętrzny to najzwyklejszy hips, przyklejam do szkieletu, sklejam wycięcia pod pochyłą która się zaczyna zaraz nad barierką i tyle :). Najlepiej wzorować się na oryginalnej konstrukcji ponieważ jest to sprawdzony sposób.

Jest jeszcze jeden sposób który jest bardziej czasochłonny i który wymieniłeś. Można nagrzać materiał i stopniowo formować, ta metoda jest dobra przy grubszych materiałach.
Polistyren ma to do siebie że pod wpływem ciepła lubi się deformować tak więc wszystko musi być z umiarem

Pozdrawiam
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#6
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ,pytałem ponieważ sam chcę zrobić model ,który ma zaokrągloną ścianę przednią i nie wiedziałem jak się za to zabrać;)
A mogę jeszcze prosić Ciebie o fotkę o spodu modelu jak te wzmocnienia wyglądają na modelu?:)
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ,pytałem ponieważ sam chcę zrobić model ,który ma zaokrągloną ścianę przednią i nie wiedziałem jak się za to zabrać;)
A mogę jeszcze prosić Ciebie o fotkę o spodu modelu jak te wzmocnienia wyglądają na modelu?:)
Niema problemu, w poniedziałek zrobię fotkę to wstawię. Nie wiem czy coś będzie na niej widać ale postaram się coś pokazać. Najlepiej by było taki element wydrukować na drukarce 3D albo zrobić formę w drewnie na frezarce CNC a po tym odlew żywiczny. Ja jednak nie narzekam na brak materiału a ploter leży obok tak więc po licznych niezmordowanych próbach dopasowałem wszystko do siebie tak jak powinno być.
podglad.JPG
Powyżej zamieściłem obrazek na szybko narysowany nr 1 to dolny element nr 2 to typowy wyprofilowany element.

Pozdrawiam
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ,pytałem ponieważ sam chcę zrobić model ,który ma zaokrągloną ścianę przednią i nie wiedziałem jak się za to zabrać;)
A mogę jeszcze prosić Ciebie o fotkę o spodu modelu jak te wzmocnienia wyglądają na modelu?:)
Załączam zdjęcie które dzisiaj zrobiłem, akurat miałem "golasa" pod ręką tak więc nic nie zasłaniało. Numeracja podobna jak powyżej.
opis.JPG
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Witam wszystkich po długiej przerwie.

Dzisiaj postanowiłem pokazać wam co nieco, czyli model nr 1 nr 2 oraz nr 3 który nie posiada większych wad.
Nr 1 jest prototypowy i na nim sprawdzam różne modyfikacje itp.
20130212_013.jpg
Dzisiaj sprawdzałem bufory, jak widać pasują to znaczy że będą pasować do reszty ;).

Nr 2 został nie w pełni pomalowany ale dokończony zostanie pod koniec tego tygodnia, niestety jedna z taśm maskujących nie zdała egzaminu co widać na zdjęciach. Sam model nie został wykonany za efektownie ale jest pierwszym modelem który wykonałem bez większych poprawek, ma trochę błędów w makro je widać wyraźnie. Poniżej oba człony, nie miałem zbytnio jak zrobić zdjęcia ponieważ jest trochę długi... Niebawem zostanie ukończony. Na zdjęciach widać również wózki, z nich jestem najbardziej zadowolonym wózki zostały wyposażone w koła szprychowe. Gdy wszystkie prace zostaną ukończone, wstawię szybki, ramki tam gdzie trzeba ;), przewody hamulcowe, pantografy, bufory "harmonijkę" itd itd.
20130212_015.jpg 20130212_018.jpg 20130212_019.jpg 20130212_003.jpg 20130212_004.jpg 20130212_006.jpg 20130212_010.jpg 20130212_011.jpg 20130212_012.jpg

Nr 3
Jest to już model który ma zakończyć testy i rozpocząć "produkcję", złożenie nie trwa długo - parę dni, ale dopracowanie aby wszystko do siebie pasowało parę miesięcy.
Poniżej golasek z łagodnym daszkiem, i pokryciem bez skaz.
20130212_014.jpg

Obowiązków przybywa, jeżeli dobrze nie rozporządzę czasu sam nie wiem jak się potoczą losy produkcji.



Pozdrawiam wszystkich ;)


PS. Chyba nie jest to dobry dział na prezentacje modelu, tak więc jak będzie coś więcej utworzę go w innym miejscu.
 

Rafał G.

Znany użytkownik
Reakcje
3 1 0
#10
zdjęcia
 

Załączniki

Rafał G.

Znany użytkownik
Reakcje
3 1 0
#12
Model na żywo prezentuje się bardzo udanie, trzeba pamiętać że to nie odlew więc ściany są proste, otwory okienne idealne, wiele detali 3D a ma być jeszcze więcej gdyż Kolega obiecał coś jeszcze podoklejać. Model ma koła szprychowe RP25 i od podstaw wykonane wózki jezdne. Nie radzi sobie z najciasniejszymi łukami PIKO. Model posiada dekoder i zmienne oświetlenie biało / czerwone. Ja jestem zadowolony i model mogę śmiało polecić.
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Model na żywo prezentuje się bardzo udanie, trzeba pamiętać że to nie odlew więc ściany są proste, otwory okienne idealne, wiele detali 3D a ma być jeszcze więcej gdyż Kolega obiecał coś jeszcze podoklejać. Model ma koła szprychowe RP25 i od podstaw wykonane wózki jezdne. Nie radzi sobie z najciasniejszymi łukami PIKO. Model posiada dekoder i zmienne oświetlenie biało / czerwone. Ja jestem zadowolony i model mogę śmiało polecić.
Dziękuje Rafale za recenzje, tak jak parę dni temu napisałem że posiadam już barierki na przód, jak odwiedzę twoje strony to się spotkamy.
Oświetlenia biało/czerwonego nie ma, jest jedynie zmienne, co do łuków R2 to wykonałem jeden model który poradzi sobie z tym łukiem i to jest wyjątek , każdy model z pierwszej serii ma jakąś innowacje, większość z tych innowacji jest pracochłonna.
Ostatnia sztuka jest na allegro ponieważ nikomu nie odpowiadał numer lokomotywy, póki co 38 osób obserwuje, zainteresowanie jest większe niż myślałem.
Wykonam jeszcze 3 sztuki ( kiedy - nieprędko, brak czasu - w tym roku ślub ) osobą które podtrzymują deklarację zakupu. Międzyczasie trwa realizacja następnego modelu elektrowozu tym razem będzie to odlew.
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Po długim czasie, powracam do projektu ET40, nie mam pojęcia czy trafi do jakiejkolwiek sprzedaży. Na ten moment posiadam już 80% ukończonego modelu pod druk 3d, nie jest może wyposażony w imponującą ilość detali jak to się ma w wielkich firmach które się prześcigają ale jest możliwie dokładnie odzwierciedlony ( podziwiam ich za taki detal ), nowy model postanowiłem wyposażyć w dwie metalowe ramy oraz dwa silniki ( na każdy człon po jednym ). Dzięki czemu model będzie miał lepsze właściwości jezdne, co nie pozwoli nadal pokonać łuków R2-R3 w sposób zadowalający a to ze względu na schowane częściowo wózki w poszycie ( przy wydruku grubość ścianek będzie większa od poprzedniej techniki ).
Gdyby coś się zmieniło w związku z zrealizowaniem obiecanych lokomotyw pierw powiadomię chętnych którym obiecałem poszczególne lokomotywy, istniała by również możliwość zamiany poprzedniej wersji na nową dla obecnych właścicieli a to ze względów osobistych.
Chciał bym ukończyć projekt ET40 w miarę szybko ale druga lokomotywa jest projektowana równocześnie i jest na podobnym poziomie co ET40.
Zima się zbliża więc chciał bym w tą zimną porę posiedzieć przy budowie makiety i ukończyć projekty lokomotyw a to ze względu na wygospodarowane miejsce :).

Pozdrawiam:)
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Witam wszystkich ponownie, pozwoliłem sobie zrobić wizualizację v-ray jest to demo ale widać to co potrzeba.
Pomyślałem zamiast barierek dać uproszczenie w postaci widocznej na obrazku.
Co o tym można pomyśleć ? Uproszczenie typu z serii piko hobby ale czy to takie złe ?
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Kolejna część prac wykonana, jeszcze małe poprawki dachu. Miło by było gdyby ktoś mógł odszukać błędy wiem że za dużo nie widać, postaram się pozmieniać kolory
Model jak wspomniałem będzie wyposażony w ramę z metalu która to niestety ale będzie zasłaniać całkowicie cztery okna
Do wykonania pozostały mi maskownice ( jeszcze ok 70% prac ) oraz podwozie.
1. Czoło wersja finalna.
et40ok1.jpg



2. Tył oraz widoczny bok
. et40ok2.jpg



3. Dach do kosmetyki w okolicach anteny, po za tym widać uchwyty na blachy fototrawione oraz poręcze.
et40ok3.jpg



4. Widok bocznej strony, jak widać zasłonięte są 4 okna przez ramę.
et40ok4.jpg

5. Poprawka z ostatniej chwili.
poprawka.jpg
Ps. Fajnie by był edytować posty to nie zaśmiecał bym wątku kolejnymi postami.

Pozdrawiam :)
 
Ostatnio edytowane:

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#19
Nie obraź się, ale póki co to buda jest "etepodobna" jedynie i nie oddaje bryły oryginału. Może te zrzuty ekranu tylko oszukują, ale przykładowo: ściana czołowa powinna łagodnie przechodzić w boczną, ramki okien czołowych powinny być szersze i mają skomplikowany kształt, gdyż zewnętrzne górne i dolne krawędzie są wyoblone do kształtu ściany czołowej, a wewnętrzne krawędzie są płaskie tak jak szyby czołowej, po zewnętrznych bokach okien czołowych powinny być jakieś elementy wywietrzników czy czegoś takiego, jakich u Ciebie nie ma wcale a nawet i miejsca już na to nie ma, itd.
Oczywiście super że chcesz zrobić lokomotywę jeżdżącą po naszych torach i to się chwali, ale lepiej by była bardziej dopracowana. Wszystko widać na fotkach oryginałów.
 
OP
OP
zinq

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
CoCu dzięki za obejrzenie modelu, okna czoła mają dwie ramki jedną którą widać i drugą usztywniającą i trzymającą szybę, ta druga dla lepszego efektu będzie wytrawiona lub wycięta laserem i dopero na nią osadzona szyba. Wywietrzniki do wentylacji na czole również będą wytrawione lub wycięte i grawerowane laserem a następnie wklejone na przygotowane miejsce.
et40ok6.jpg
Jak widać powyżej zaokrąglenie jest, chociaż może wydawać się zbyt małe chciałem trochę zostawić na ewentualne poprawki po wydruku ale muszę sprawdzić jeszcze raz wszystko bo może faktycznie jest większe. Ciężko cokolwiek napisać na temat tego zagadnienia patrząc tylko na wizualizacje według projektu jest ok ale sam się nad tym długo zastanawiałem.

Patrząc na powyższe zdjęcie widać granice w której zaczyna się prosta blacha a kończy czoło, ale nie pamiętam jak to wygląda na żywo.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/003/737/3737060_800.0.jpg/et40-43.jpg

Na projekcie widać parę braków w dolnej partii, one również przygotowane są pod elementy fototrawione.
 

Podobne wątki