• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Małe pytanie o polski tabor

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.096 3 1
#21
A teraz może z innej beczki jeżeli modelarstwo H0 jest tak rozwinięte to co jest powodem że H0e już nie jest takie?
Podaż jest kształtowana przez podaż. Wystarczy zapytać każdego z użytkowników tego forum czy i dlaczego woli tory normalne od wąskich i już ;)
A jeżeli jesteśmy przy sprawach technicznych powiedzcie jeżeli dysponujecie taką wiedzą. Znajdę gdzieś dokładne dane na temat Stacji wąskotorowych? Chodzi mi o schematy ułożenia torów, parametry budynku stacyjnego itp czy w tym wypadku pozostają tylko zdjęcia i wizja w terenie i ewentualne mierzenie? Budynki jeżeli chce zachować oryginały myślałem zrobić z kartonu
W ostatnim czasie ukazało się wiele książek traktujących o kolejach wąskotorowych. W zdecydowanej większości są schematy układów stacyjnych. W większości są też rysunki taboru i budynków, ale tu trzeba pewnego wyczucia co jest odwzorowaniem rzeczywistości a co fantazją autorów
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#23
Kolej w Witaszycach (formalnie Jarocińska Kolej Dojazdowa) miała szerokość 600 mm, czyli potrzebny jest tabor w wielkości H0f, a nie H0e. Ale dostępność taboru PKP w H0f jest w zasadzie zerowa, nie kojarzę też w tej wielkości żadnego modelu nadającego się na przemalowanie na PKP. Jeżeli nie chcesz budować taboru samodzielnie, to odzwierciedlenie tej kolejki będzie w wymagało bardzo dużych kompromisów w zakresie zgodności z oryginałem.
 
OP
OP
KrakusKR

KrakusKR

Nowy użytkownik
Reakcje
32 0 2
#24
Podaż jest kształtowana przez podaż. Wystarczy zapytać każdego z użytkowników tego forum czy i dlaczego woli tory normalne od wąskich i już ;)
To już zauważyłem . Problem sam tkwi tez w samym modelarstwie, ro hobby samo przez się robi się niszowe współczesna młodzież nie jest za bardzo już zainteresowana spędzaniem czasu na dłubaniu sklejaniu itd. Modele kolejowe są też droższe od reszty innych modeli. Np Jeżeli jakiś model kolejki kosztuje koło 1000zł lub więcej czy kilka stówek za mały wagonik to na Polskie realia to sporo no chyba że składamy cały rok na ten jeden zakup . Ilość jaka się sprzedaje musi równoważyć producentowi koszty jakie ponosi na zbudowanie modelu. I mniejsza ilość chętnych tym mniejszy nakład i cena większa to proste. Dlatego też nie dziwią mnie ceny modeli kolegi Piotr66. I to w dużej mierze odstrasza ludzi od tego hobby. Sam zanim wziąłem się za swoją kolejkę zastanawiałem się czy jest sens za to się brać i czy mnie na to stać.

Kolej w Witaszycach (formalnie Jarocińska Kolej Dojazdowa) miała szerokość 600 mm, czyli potrzebny jest tabor w wielkości H0f, a nie H0e. Ale dostępność taboru PKP w H0f jest w zasadzie zerowa, nie kojarzę też w tej wielkości żadnego modelu nadającego się na przemalowanie na PKP. Jeżeli nie chcesz budować taboru samodzielnie, to odzwierciedlenie tej kolejki będzie w wymagało bardzo dużych kompromisów w zakresie zgodności z oryginałem.
Dlatego H0e przyjmuje jako skale uniwersalną dla kolejek wąskotorowych choć i tutaj jest ciężko jeżeli idzie właśnie o mój temat. Liczę się z tym że zbudowanie choć jednego składu oryginalnego na tą chwile wypada nie realnie. A na budowanie nie od zera nie mam możliwości ani warunków :(
plusem jest to że nic mnie nie goni i może z czasem się coś pojawi choć z drugiej strony też czas może powodować znudzenie tematem. Na tą chwile minitrains ma w swojej ofercie parowóz Riesa i jego bym przerobił jak by się dało na Rys albo Las ale to jest temat do przemyślenia jeszcze


Miał by może jakiś Kolega plan stacji Witaszyce Wąskotorowe na początek wystarczy samo torowisko z góry dziękuje za pomoc. A książki zakupie bo temat wąskotorówek zaczyna mnie wciągać :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
KrakusKR

KrakusKR

Nowy użytkownik
Reakcje
32 0 2
#26
Gdzieś widziałem WLs40, tylko nie pamiętam, czy karton, czy druk 3D i czy na sprzedaż, czy nie.
Zgadza się sam widziałem chyba 2 wersje są już jako druk 3D jako statyki, Oczywiście można spróbować rzeźby i coś tam do środka wsadzić ale temat cegielni póki co odpuszczę. Choć na pewno przed Wls jeździły tam jakieś parowozy i to by też nie przeszkadzało :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 108

Podobne wątki