• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Mała stacja

OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#41
Nie wiem do czego ten pulpit jest analogiczny, ale na pewno nie do prawdziwego. ;)
To już chyba zasługa słownika. Miało być: analogowy.

Panowie... Nic się przed Wami nie ukryje.
Kolory na semaforach... Są. Na semaforze wjazdowym faktycznie jest błąd - zamiast zielonej powinna być pomarańczowa komora. Natomiast na semaforze wyjazdowym biała komora jest... Nieczynna.
Docelowo w miejscach kolorów na semaforach na pulpicie mają znaleźć się diody o odpowiedniej barwie świecenia, ale to pieśń przyszłości, bo póki co nie wiem, jak to wykonać.

P.S. póki co, moje skrzynki nie obejmują semafora wjazdowego, a całe 3 kostki z semaforem wjazdowym, powtarzaczem i tarczą są na jednym wielkim zakręcie - dlatego są.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#42
Zaprezentowana propozycja semaforów bez światła białego lub z nieczynną komorą światła białego była stosowana podczas dawnych "modernizacji" niektórych stacji z Polski B (Augustów i Suwałki) i wtedy zwrotnice są przestawiane przy gruncie (Augustów) lub mechanizmem pędniowym (Suwałki). Na 90% (dopiero muszę to eksplorować) "nowoczesne modernizacje" na linii Siedlce-Czeremcha również (mimo przystacyjnych bocznic i sterowania z LCS) nie przewidują jazd manewrowych i mają semafory z komorą dla białego światła ale tylko na potrzeby sygnału zastępczego. Napędy zwrotnic na tych stacjach (to wiem na pewno) są elektryczne. Nawiązując więc do schematu, trzeba - tak jak pisali Koledzy - zadbać o to aby była komora dla światła białego przy wszystkich semaforach ale nie trzeba tego światła wyświetlać. Zamiast tego potrzebna będzie chorągiewka i gwizdawka (też fajna zabawa). Najbardziej stacja jest podobna do tej suwalskiej. Kolega @red_tomato uchwycił idealnie to, o czym piszę na zdjęciu z Gagarinem z wątku poniżej.
(4) Relacja - Fotorelacja z wycieczki. Warszawa Centralna-Suwałki-Warszawa Centralna | Modelarstwo.info
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#43
Zaprezentowana propozycja semaforów bez światła białego lub z nieczynną komorą światła białego była stosowana podczas dawnych "modernizacji" niektórych stacji z Polski B (Augustów i Suwałki) i wtedy zwrotnice są przestawiane przy gruncie (Augustów) lub mechanizmem pędniowym (Suwałki)
Fajna ciekawostka. Podziwiam. Na czym polegały takie modernizację? Zwrotnice faktycznie przekładane są ręcznie. Tylko nie jest to Polska wschodnia (raczej południowa).
Kolega Kris już zauważył, na czy m się wzoruję:
Prawie jak Wisła Głębce ;);)
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#44
Taki krótki wpis, co by się pochwalić.
Generalnie jak coś się robi i to działa, to jest to budujące i aż się chce robić dalej.
Dziś mam właśnie taki dzień.
Uruchomiłem serwomechanizm do wykolejnicy, którym da się sterować z pulpitu :)
Warto dodać, że sterownik do obsługi serwa jest z oferty AVT i został przeze mnie zlutowany (jakby któś nie kojarzył, nie mam pojęcia o elektronice).
11.jpeg
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#46
Ech.. I znowu to samo.. Coś jest tylko testowane, nie skończone a już znów jakieś zwarcia i zabijanie prądem ;)
Spokojnie, wszystko będzie zaizolowane.
I wolę wszystko mieć polutowane, wykluczam tym możliwość nie kontaktowania czegoś przez jakieś wtyczki.
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#48
W pierwszej wersji miały być wtyczki, ale się zmieniło i piny zostały. No i mam wyjście na kable równolegle do płytki a nie sterczące 'w gore' - wygodniej ułożyć.
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#50
Dla mnie najbardziej niesamowite jest to, jak można znaleźć problem tam, gdzie go nie ma. Na prawdę? Te gniazda są tak niesamowicie istotne, że są? Rozumiem, że ktoś widzi niezaizolowanie, że prąd, że lata luzem.. Ale pisać dwa posty o niczym?
 
Reakcje
2.464 79 2
#53
To nie skrajność, jak coś pokazujesz, tym bardziej tutaj to się liczysz z opiniami jakie by nie były. Nawet jeśli się powielają. Nie masz życzenia tego czytać pokaż już gotowy wyrób i po sprawie. Wszyscy nie będą Ci tu przytakiwać i punktować. Kijem Wisły nie zawrócisz.
 
Ostatnio edytowane:

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#54
Dla mnie najbardziej niesamowite jest to, jak można znaleźć problem tam, gdzie go nie ma.
Ale to chyba właśnie Ty szukasz jakiegoś problemu, wstawiłeś fotki, więc nasza ciekawość przerodziła się w pytania. Chyba na tym polega forum? Ja zapytałem, Ty odpowiedziałeś i tyle. Tylko focha przez to nie strzelaj.

W pierwszej wersji miały być wtyczki, ale się zmieniło i piny zostały. No i mam wyjście na kable równolegle do płytki a nie sterczące 'w gore' - wygodniej ułożyć.
I mi to wystarczy. skoro działa to niech działa
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#55
Nie wiem, może nie wyraźnie piszę...
Wytłumaczę; jak widzę komentarz, że coś jest nie zaizolowane i że może prąd kopnąć - spoko, jestem za. Może coś pominę, o czym zapomnę, może coś da się łatwiej zrobić. I może na przykład po to tu to pokazuje?
Natomiast wpisy kolegi stare tory.. nie bardzo wnoszą cokolwiek. Źle, że zlutowalem sterownik z pinami, czyli użyłem wszystkich części, źle ,że kabelki są do pinów przylutowane, a nie do płytki, bo tak też się da, i w sumie łatwiej do pinów przygotować, niż do płytki. Nie ma tu ŻADNEJ argumentacji.
Mam troszkę więcej, niż 8 lat i nie będę się na nikogo obrażał
I może na tym zakończmy, wracając do sedna tematu ;)
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#56
Jeśli chodzi o 230V, to użyłeś materiału niezgodnie z jego przeznaczeniem, a to już jest poważne zagrożenie. Obecnie powstaje pulpit dla teściowej, to tak humorystycznie, jak to krzesło:

krzeslo-elektryczne-tesciowej.jpg
 

Radek3k

Nowy użytkownik
Reakcje
4 1 0
#57
ten sterownik pracuje na 5V właśnie skończyłem budowę swojego pulpitu na takich samych sterownikach i tak samo kabelki polutowałem do pinów tak jest pewniej. Z oferty AVT wystarczy kupić płytkę i zaprogramowany scalak resztę dokupujesz sam wychodzi dużo taniej
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.844 386 20
#58
Natomiast wpisy kolegi stare tory.. nie bardzo wnoszą cokolwiek. Źle, że zlutowalem sterownik z pinami, czyli użyłem wszystkich części, źle ,że kabelki są do pinów przylutowane, a nie do płytki, bo tak też się da, i w sumie łatwiej do pinów przygotować, niż do płytki. Nie ma tu ŻADNEJ argumentacji.
Popieram... Kolega Stare Tory ma taką przypadłość, że jego zdanie musi być na wierzchu i wydaje mu się, że wie wszystko najlepiej. Proponuję nie czytać tych wpisów, albo przeczytać i zapomnieć.
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#59
Jeśli chodzi o 230V, to użyłeś materiału niezgodnie z jego przeznaczeniem (...)
Ale jakiego materiału? Gniazdo nie może być osadzone w drewnie? Czy o co chodzi? Bo chyba nie o to, że drewno prąd przewodzi. Nie wiem. I najważniejsze - gdzie wcześniej jest napisane, że gniazdo nie może siedzieć w drewnie - jeżeli o to chodzi. Warto również zauważyć, że w tym wpisie również nie ma ŻADNEJ argumentacji...

... Z oferty AVT wystarczy kupić płytkę i zaprogramowany scalak resztę dokupujesz sam wychodzi dużo taniej
Ja akurat mam jedno serwo, do wykolejnicy, napędy rozjazdów są na MP1 od MTB. Jakbym miał więcej serw, pewnie bym kombinował, ale i tak jest dobrze -!pełny zestaw i tak jest tańszy niż gotowe sterowniki, a zabawa z lutowaniem tego była przyjemna.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#60
Kolega Stare Tory ma taką przypadłość, że jego zdanie musi być na wierzchu i wydaje mu się, że wie wszystko najlepiej.
Moje zdanie nie musi być na wierzchu, co zresztą miałem na myśli pisząc"nie mój cyrk ....", ani nie wiem wszystkiego najlepiej, a to co napisałem
jest podpowiedzią zgodną z moją najlepszą wiedzą. Jak ktoś, niekoniecznie główny bohater wątku, dojdzie do wniosku, że warto, niech stosuje,
jak nie to nie. Maćku Ty zwracasz uwagę na brak tablic rejestracyjnych, też można by powiedzieć, że Twoje musi być na wierzchu,
ja na"kombinowanie"w elektryce.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 94
Buduję makietę 36
Buduję makietę 51
Buduję makietę 5
Buduję makietę 18

Podobne wątki