• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Mała stacja

OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#22
Z obu stron zamontowałeś coś takiego?
Nie, to jest jeden element w jednym miejscu.

06.jpeg 08.jpeg

Jak widać - skrzynka pomalowana, z zamontowanym wiekiem. Jeszcze tylko wydruk pulpitu i można będzie składać :)
Sam schemat z przełącznikami będz\ie po lewej stronie, natomiast po prawej będzie miejsce na manipulatory (to muszę jeszcze dorobić).
07.jpeg 05.jpeg
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
173 35 1
#24
A do czego ma służyć? Podłączy do tego przewody pobierające prąd o napięciu 230 V, który do skrzynki doprowadzi wspomnianym już kablem komputerowym.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#27
Czy 230V na tym odsłoniętym łączu jest bezpieczne? Z góry przepraszam jeśli takie pytanie jest głupie, ale ja laik jestem w takich instalacjach.
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
173 35 1
#28
Czy 230V na tym odsłoniętym łączu jest bezpieczne? Z góry przepraszam jeśli takie pytanie jest głupie, ale ja laik jestem w takich instalacjach.
Nie jest. Może nawet zabić. Oczywiście mówimy tu o jakimś grzebaniu w skrzynce podczas gdy napięcie będzie podłączone.
Pytanie tylko czy takie to odsłonięte pozostanie czy jednak będzie jakoś zaizolowane. Warto pomyśleć o bardzo dokładnej izolacji, bo znając życie, dość często będzie w tej skrzynce się coś robić.
Dlatego wcześniej koledzy zwracali uwagę, żeby wszystko co ma coś wspólnego z 230 V było poza pulpitem w osobnym, fabrycznym, nieotwieranym zasilaczu.
 

Butcher2150

Użytkownik
Reakcje
18 0 0
#29
Chyba minimum rozsądku to termokurczki na tych bolcach od gniazdka, i zasłonięcie tej części np. osobną zdejmowalną w razie potrzeby osłoną (żeby czegoś nie dotknąć przypadkiem). Tak jak zasilacz w komputerze- jest zamknięty i nie da się tam przypadkiem siebie/ domownika/ zwierzaka "podłączyć".
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#30
Panowie, spokojnie. W tej chwili jest tam tylko gniazdko w ściance skrzynki, a wnioski daleko posunięte.
Dla uspokojenia - wiem co to jest 230V, wiem, jak działa, co się może wydarzyć i jak tego uniknąć - ale po kolei...
 
OP
OP
DziDzia

DziDzia

Mistrz tłuczniowania
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
854 3 0
#31
Trwają prace przy pulpicie. Strasznie to czasochłonne. Dużo kabelków, ale taki urok analogicznego pulpitu.
Tak się prezentuje z góry:
10.jpeg
A do połączenia ze skrzynkami:
09.jpeg

Środka na razie nie pokaże, bo jest nieskończony. I znowu będzie, że chce się zabić prądem ;)
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
173 35 1
#33
I znowu będzie, że chce się zabić prądem ;)
I tak będzie. Już my Ci pokażemy. ;)
Żartuję, oczywiście.

A dlaczego tylko pierwszy od dołu semafor ma białą komorę?
Generalnie układ komór na tych semaforach jest niestety, zły. Zakładając oczywiście, że autor chciał umownie na pulpicie odwzorować układ taki jak jest w terenie, a nie tak jak w rzeczywistości na pulpitach, czyli tylko czerwone, zielone i białe.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#35
Generalnie układ komór na tych semaforach jest niestety, zły.
Zgadza się.
Powinny być (tak myślę ;))
Pierwszy od dołu, komory biała, pomarańczowa, czerwona, zielona - sygnały S1, S10, Sz i Ms2.
Drugi, komory: j.w.
Trzeci, komory: biała, zielona, czerwona - sygnały S1, S2, Sz i Ms2
Czwarty, taki sam jak pierwszy i drugi.
Zakładając oczywiście, że autor chciał umownie na pulpicie odwzorować układ taki jak jest w terenie,
To jest prawdopodobne.
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#36
Co do wjazdowego, nie mam pewności ale prawdopodobnie z czterema komorami: biała, pomarańczowa, czerwona i pomarańczowa.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#37
Semafor wjazdowy: 4-komorowy (biały, pomarańczowy, czerwony, pomarańczowy), sygnały S 1, S 5, S 13, Zależnie od miejscowych warunków, na semaforze wjazdowym może nie być podawany sygnał S 5, a jedynie S 1 i S 13. W takim wypadku, na sygnalizatorze powtarzającym (jeżeli w ogóle jest potrzebny) będą komory (od dołu): biały, zielony, pomarańczowy (Sp 1, Sp 2, Sp 4), lub biały, pusta (odstęp między dolną a górną), pomarańczowy (Sp 1, Sp 4). I wreszcie tarcza ostrzegawcza, znowu zależnie od tego, czy na semaforze będzie podawany sygnał S 5, To będzie 2-komorowa (pomarańczowe, zielone, Os 1, Os 2, Os 4), lub 1-komorowa (pomarańczowe, Os 1, Os 4).
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
173 35 1
#38
Marqus - dobrze myślisz. Andrzej Harassek zresztą też. Oczywiście oprócz tego można też podać na wszystkich semaforach sygnał zastępczy, ale to wiadomo.
Tak sobie myślę też, że jeśli na tych semaforach wyjazdowych mają być też podawane sygnały zezwalające na manewry to fajnie by było dodać przed pierwszym rozjazdem z lewej (od strony wjazdu na stację) tarczę manewrową. Albo między pierwszym rozjazdem, a drugim - sumie to nawet o tyle korzystna opcja, że jest tam akurat wolna kostka.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 94
Buduję makietę 36
Buduję makietę 51
Buduję makietę 5
Buduję makietę 18

Podobne wątki