• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Budowa Mała obrotnica

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#1
Zdjęcie0460.jpg
Zdjęcie0498.jpg
Zdjęcie0462.jpg
Zdjęcie0463.jpg
Zdjęcie0491.jpg
Budując model wagonu do przewozu transformatora niestety popsułem jeden element który miał być dzwigarem. Postanowiłem wykorzystać ten element do budowy małej obrotnicy. Jest to pole doświadczalne przed przystąpieniem do budowy dużej obrotnicy.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk
Reakcje
1.469 12 6
#3
Zdjęcie0516.jpg
Zdjęcie0521.jpg
Dotarły zamówione odcinki rur z plexi o średnicach 150,180,200,250mm.Po dokładnym przymierzeniu wybrałem rurę o średnicy 180mm na tą obrotnicę. Zdecydowałem też że będzie to obrotnica na tor wąski 1000mm. Z arkusza plexi o gr 4 oraz 5 mm wyciąłem dno oraz górę obrotnicy. Materiały te są już u tokarza i czekam na odebranie wytoczonych już elementów na gotowo.
Zdjęcie0501.jpg
Zdjęcie0506.jpg
Zdjęcie0511.jpg
Zdjęcie0513.jpg
Zdjęcie0514.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#4
Dopiero w dniu wczorajszym
Zdjęcie0209.jpg
Zdjęcie0210.jpg
Zdjęcie0211.jpg
Zdjęcie0214.jpg
zostały obrobione odcinki plexi oraz wytoczony nowy czop środka obrotnicy. Ten czop plastikowy który jest na 1 i 2 zdjęciu niestety się nie sprawdził i został wymieniony na aluminiowy. Zdjęcia robione na masce samochodu, dlatego takie ciemne tło.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#5
Na razie zmieniłem koncepcję i postanowiłem że ta obrotnica będzie na tor normalny, jak mi zostanie materiał czyli kawałek rury to wtedy wykonam obrotnicę na tor 1000mm. Tak to wygląda po złożeniu i przymiarce.
Zdjęcie0231.jpg
Zdjęcie0226.jpg
Zdjęcie0222.jpg
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#7
Odebrałem tę rurę po przycięciu i wygląda to tak. Czekając na przycięcie tej rury wykonywałem prace przygotowawcze do budowy obrotnic z rur o średnicy 250 i 300 mm, są pokazane na zdjęciu. Jakieś sugestie odnośnie dalszych
Zdjęcie0204.jpg
Zdjęcie0205.jpg
Zdjęcie0207.jpg
Zdjęcie0213.jpg
Zdjęcie0223.jpg
Zdjęcie0224.jpg
Zdjęcie0232.jpg
Zdjęcie0235.jpg
Zdjęcie0197.jpg
Zdjęcie0200.jpg
prac oraz pomalowania tej obrotnicy.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#8
Ponieważ obrotnica do wagonów jest gotowa, teraz pracuję nad obrotnicą o średnicy 250mm. Zakupiłem małe łożyska, i zamontowałem je na próbę. Do dna obrotnicy brakuje 7mm, będę musiał podłożyć podkładki. Łożyska kręcą się bardzo lekko. Ponieważ ta obrotnica będzie miała zasilanie szyn, to pytanie do kolegów elektryków, jak takie zasilanie zainstalować?.
Zdjęcie0015.jpg
Zdjęcie0018.jpg
Zdjęcie0019.jpg
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.860 111 7
#9
Odebrałem tę rurę po przycięciu i wygląda to tak. Czekając na przycięcie tej rury wykonywałem prace przygotowawcze do budowy obrotnic z rur o średnicy 250 i 300 mm, są pokazane na zdjęciu. Jakieś sugestie odnośnie dalszych prac oraz pomalowania tej obrotnicy.
Imitacje przytwierdzenia szyn, oraz blokady na koncach torow zapobiegajace obracaniu sie podczas przetaczania taboru.
[DOUBLEPOST=1483813808,1483813124][/DOUBLEPOST]
Ponieważ obrotnica do wagonów jest gotowa, teraz pracuję nad obrotnicą o średnicy 250mm. Zakupiłem małe łożyska, i zamontowałem je na próbę. Do dna obrotnicy brakuje 7mm, będę musiał podłożyć podkładki. Łożyska kręcą się bardzo lekko. Ponieważ ta obrotnica będzie miała zasilanie szyn, to pytanie do kolegów elektryków, jak takie zasilanie zainstalować?. Zobacz załącznik 442666 Zobacz załącznik 442667 Zobacz załącznik 442668
Ja swojej nie skonczylem, ale do pretu obracania uzylem mosiadz w mosieznej rurze. Do tego mialem przylutowac drut, ktory byl by przylutowany do jednej szyny na obrotnicy. Od dolu pod obrotnica myslalem przytwierdzic szyne, tak jak w realu. Na koncach obrotnicy sa zwykle kola na ktorych obrotnica opiera sie od strony zewnetrznej. To wlasnie te kola myslalem uzyc jako przewod do drugiej szyny na obrotnicy.
 
OP
OP
Jan Bednarczyk

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#10
Ta obrotnica do wagonów będzie jeszcze docelowo przykryta deskami, tak że imitacje przytwierdzeń szyn nie będą widoczne nawet gdybym je zamontował. W pozostałych obrotnicach będzie tak samo. Obrotnica do wagonu będzie bez zasilania. Co do podłączenia zasilania do pozostałych obrotnic to skłaniam się ku metodzie przylutowania kabelków do spodu szyny i zrobienie zasilania z blaszek umiejscowionych na dnie obrotnicy. Co do blokady zapobiegającej przesunięciu obrotnicy przy przetaczaniu wagonu to muszę jeszcze nad tym tematem pomyśleć.
Filmik z obrotnicą w Szwajcarii, na której się wzoruję. od 4min. 45 sek.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Urządzenia kolejowe 4

Podobne wątki