• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Mała [?] makieta w skali N

Gleisbauer

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Dobry, cześć, czołem.

Zabierałem się do tego celu już naprawdę długi czas, ale w końcu, po ostatnim Trodelmarkcie [kto był, ten wie], nabyłem swój pierwszy [używany, bo używany] zestaw kolei w skali N, czym mam zamiar rozpocząć prace nad wymarzoną makietą. Makieta w latach młodocianych nie miała prawa bytu, gdy człowiek nie ma czasu ani pieniędzy. Teraz z czasem równie kiepsko, ale pieniędzy nieco więcej...

Więc, byłoby nie było, warto rozpocząć. Co prawda mój warsztat jest skromny, - od wyprowadzki na swoje minęło niewiele czasu, by to jakkolwiek rozbudować - jednak planowanie oraz przygotowania warto rozpocząć już teraz. Dlaczego N, a nie H0? Ano, jak dla mnie N zawsze było nieco atraktywniejszą alternatywą dla najpopularniejszej H0. Największym plusem jest prawie dwukrotnie mniejsza ilość miejsca, która jest wymagana na budowę czegokolwiek. Przez moje głowy przechodziło wiele planów, lecz w końcu stanęło na jednym, który opracowałem w ostatnich dniach.

Zainspirowałem się jednym z planów z tego tematu, i nieco go przerobiłem.

Oprócz samej serpentyny, dodałem pętlę na górnym poziomie, która dodatkowo miałaby nieco przewyższać poziom głównej stacji.

Zamierzam korzystać z torów Minitrix, tak jak większość z tych, które mam już w tej chwili.

Co do zestawu, który udało mi się zdobyć - za niecałe 70 euro, najwazniejszym elementem w nim [wydaje mi się] jest lokomotywa [niemiecka parowa BR43, w pełni sprawna] oraz transformator. Do tego można dorzucić kilkanaście torów, dwa praktycznie nowe flexy i kilka wagonów, w stanie dość dobrym. Tę makietę chcę zbudować w systemie analogowym, ponieważ nie spodziewam się, by jeździło tam coś więcej, niż jeden pociąg. Poza tym, muszę sporo jeszcze poduczyć się z elektryki, ponieważ jest to jeden z mniej lubianych przeze mnie fachów, lecz niestety nie da się go ominąć.

Chciabym również przypomnieć, że nie jestem profesjonalistą. Co prawda mam za sobą już sporo modeli samolotów i czołgów [dioram tyko dwie], lecz z najbardziej zaawansowanymi technikami modelarstwa nie miałem jeszcze do czynienia, więc wszystko przede mną.

Czekam na wasze opinie, każda się przyda.

PS zapomniałem dodać. Plan ma wymiary 1250x750, w przybliżeniu.
 

Załączniki

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#2
A może coś takiego? Planik zresztą wzorowany chyba na tym samym pierwotnym planie ;) co u Ciebie tylko troszkę inna koncepcja:). Skala N, również dwa obwody z tym, że na dole.Wymiar nieznacznie większy.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Gleisbauer

Gleisbauer

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Twój plan jest rzeczywiście ciekawszy, lecz na początek wolałbym się nie rzucać na tak głębokie wody. Przede wszystkim, chcę uniknąć ślepych torów, oraz ograniczyć materiał kolejowy - makieta ma służyć również jako poligon dla moich umiejętności geodezyjnych, wobec czego chciałbym miec jak najwięcej dostępnego miejsca do rozbudowy.
 

kociol

Aktywny użytkownik
Reakcje
175 4 0
#4
Twój plan jest rzeczywiście ciekawszy, lecz na początek wolałbym się nie rzucać na tak głębokie wody. Przede wszystkim, chcę uniknąć ślepych torów, oraz ograniczyć materiał kolejowy - makieta ma służyć również jako poligon dla moich umiejętności geodezyjnych, wobec czego chciałbym miec jak najwięcej dostępnego miejsca do rozbudowy.
Chyba, że tak :) Co do Twoich założeń to plan zamieszczony przez Ciebie je chyba spełnia więc nie ma na co czekać tylko działać ;)
 

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#5
Witam. Cieszę się, że pojawiła się nowa "N- ka". Będę miał nowego kolegę do "podglądania". Moja makieta będzie trochę większa. Mam plan, dużo zgromadzonego materiału, a teraz trwają przygotowania teoretyczne do rozpoczęcia budowy Trzymam kciuki za Twoją realizację.
Pozdrawiam. Misza
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Gleisbauer

Gleisbauer

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Nki wydają się być towarem deficytowym na wszelkich forach poświęconym modelarstwu w Polsce. W Niemczech jest z tym nieco inaczej, istnieje całkiem sporo sklepów poświęconych tylko tej skali.

Mam już zamówioną płytę i trochę drewna, aby zacząć stół. Doszedłem jednak do pewnego problemu - jakiego kleju mam użyć do budowy makiety? Jak dotąd posługiwałem się tylko klejem modelarskim Revella, lecz ten nie nada się do tworzenia trawy [chcę użyć elektrosadzarki]. Wiem, że wielu używa Wikolu, lecz w moim rejonie nie jest on osiągalny, z wyjątkiem zamówienia z Polski. Wobec tego, czego użyć? Nada się jakikolwiek klej bazowany na wodzie, który zastyga na przezroczysto, czy też warto jednak ściągnąć ten Wikol z Polski?
 
OP
OP
Gleisbauer

Gleisbauer

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Posiedziałem troszkę na internecie, pooglądałem parę stacji w okolicy, i w końcu naszło mnie natchnienie, by dalej myśleć nad makietą.

Co prawda nie mam na niej zbyt dużo miejsca do dyspozycji, jednak wciąż się na niej coś zmieści. Ponieważ nie chcę narzucać tam zbyt dużo torowiska, wydaje mi się, że umieszczenie na niej pewnej ilości domków nie zaszkodzi...



Plan jest dość prosty, przynajmniej tak mi się wydaje. Numerkami oznaczyłem miejsca, które mają mieć pewne znaczenie.
1 - Budynek "stacji" centralnej. Mały, ale zadbany. Jedyny peron stacji ma się znajdować pomiędzy torami. Zastanawiałem się, czy nie warto dodać jeszcze jednego, tuż obok budynka stacji, lecz stwierdziłem, że może mi na to braknąć miejsca.
2 - Te strefy mają być zapełnione zabudową, zapewne wiejską/podmiejską. Mam jednak problem co do tej znajdującej się poniżej stacji. Zastanawiaem się, czy nie dodać tam małego polnego przystanka - czy to nie będzie kuło w oczy, że kilka centymetrów dalej znajduje się głowna stacja?
Budynki w tych strefach chcę rozplanować dopiero wtedy, gdy będę pewien miejsca na makiecie.
3 - Teren zielony. Najpewniej park.
4 - Przejścia kolejowe. Oznakowane, bez szlabanów, najpewniej coś takiego:

5 - W tym miejscu mam również problem. Po ustaleniu ulicy, zostanie tam trochę miejsca. Czy będzie to miało sens, gdy wyląduje tam stary, zardzewiały tor z na stałe zamieszkującym te tereny wagonem [czy też bez wagonu]? Chodzi mi o zarośnięty, zardzewiały tor, coś w tym stylu.



Na makiecie nie będę przykładał większej wagi do epoki, jednak nie zamierzam łączyć pruskiego muru z panelami słonecznymi. Chcę trzymać się epok III-V.
Wiem również, co będzie się po makiecie poruszało. Pierwszy skład to towarowy BR54 z wagonami z węglem/towarowymi [nie jestem tego jeszcze pewien]. Docelowo ma poruszać się po górnej pętli makiety. Drugim składem ma być BR648.1 lub .2, nie jestem jeszcze zdecydowany. Niestety, wobec tego, co zobaczyłem do tej pory, LINT nie jest wyposażony w zaczepy, wobec czego musi poruszać się samotnie.

Jak zawsze, jestem otwarty na opinie i krytykę.

BR54: https://de.wikipedia.org/wiki/Bayerische_G_3/4_H
BR648: https://de.wikipedia.org/wiki/Alstom_Coradia_LINT
 
OP
OP
Gleisbauer

Gleisbauer

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Przewidziałem wszystkie swoje plany i zastanowiłem sie nad nimi, dochodząc do wniosku, że zbyt dużo kombinuję. Na makiecie będzie poruszal się BR54 z trzema wagonami pasażerskimi, wszystkie w epoce III. Nie wprowadzam również żadnych udziwnień typu zardzewaiała bocznica, czy coś w tym stylu - po prostu nie ma na to miejsca, a nie chcę zbytnio przesadzać. Nie mam niestety (jeszcze) wystarczająco dobrego aparatu, by pokazać moje dzisiejsze nabytki, lecz postaram się z czasem zdobyć coś lepszego. Zamówienie na płyty ze sklejki również zostało złożone, pozostaje mi jedynie czekać na ich dostarczenie.
 

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#10
Witam i cieszę się, że powoli idziesz do przodu. U mnie też drgnęło (Relacje - Makieta Miszy - czyli zawsze musi być ten pierwszy raz) i też obracam się w III epoce. Kibicuję koledze, bowiem jedziemy na tym samym wózku. Powodzenia. Misza
 
OP
OP
Gleisbauer

Gleisbauer

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
W dalszym ciągu czekam na zamówione zwrotnice i płyty (chyba nigdy nie dojdą...)

W międzyczasie udało mi się zrobić dwa zdjęcia całego swojego "taboru" :LOL: Zdjęcia jakości kartoflanej, ale cóż. Tło i podstawa też takie sobie... Ale jakoś trzeba zacząć.
 

Załączniki

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
#13
Także ja czekam na efekty prac ;) Za jakiś czas również się pojawię w części forum - coming out kolejnego "N-karza" na horyzoncie :LOL:
 

misza1

Aktywny użytkownik
Reakcje
16 0 0
#14
Fajny zestaw - przydałby się też u mnie.;) Nie martw się - zamówione części dojadą, a wtedy nie będziesz wiedział za co w pierwszej kolejności się zabrać. :p Sorki, że na Twoim wątku - witam kolegę techno i cieszę się, że za chwilę będzie tutaj kolejny N-kowicz.
Powodzenia i pozdrawiam. Misza:)
 

Podobne wątki