• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Mała makieta o niskim budżecie

Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

Jestem w trakcie tworzenia makiety ok. 1,25m x 2,5m. Zacząłem dosyć prowizorycznie. Ale teraz wziąłem się już za makietę na serio(przynajmniej taki mam plan).
Mam kilka pytań do forumowiczów, bo aktualnie zatrzymałem się na robieniu peronu. Nie wiem z czego go zrobić. Chodzi mi o jakiś odlew. Myślałem nad gipsem, ale może się łatwo złamać. Do tego grubość musi być 17mm.
Wcześniej napisałem, że zacząłem prowizorycznie. Chodzi mi o to, że napłytę OSB położyłem od razu matę trawiastą, a na to tory. I tak sobie wycinam jak coś robię :p.
Nie będę się tak bardzo rozpisywał, więc przesyłam plan makiety(jeszcze bez zabudowań)
(Jestem nowy na forum i chyba nie umiem wstawiać obrazków :p)

Piszcie co o tym sądzicie i jak byście zrobili peron i wiadukt(drogowy)
makieta.jpg
DSC_1044.JPG
DSC_1040.JPG
DSC_1042.JPG
DSC_1039.JPG
DSC_1043.JPG
DSC_1031.JPG
DSC_1033.JPG
DSC_1034.JPG
DSC_1035.JPG
DSC_1038.JPG
DSC_1032.JPG
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.385 2 0
#2
Fajny układ, prosty ale fajny :) Widać, że ostro działasz, nie najgorzej to wychodzi, jednak czy nie dałoby rady wymienić tej "maty"? Bo to chyba nawet mata modelarska nie jest, tylko sztuczna trawa (n) Niestety, ale psuje to cały efekt :niepewny:(n)

Ale nie poddawaj się i działaj, a jak masz możliwość, to wymień tę zieleń ;)

Co do peronu, to możesz wykonać go z styroduru/styropianu a z wierzchu np: wyroby GPM'u lub kolegi Hugwa :)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
#3
aktualnie zatrzymałem się na robieniu peronu. Nie wiem z czego go zrobić. Chodzi mi o jakiś odlew. Myślałem nad gipsem, ale może się łatwo złamać. Do tego grubość musi być 17mm.
Do tego typu zieleni i budynków to chyba najlepszy będzie peron ze sklejki. Ten się przynajmniej nie złamie, a i obróbka nie jest trudna.:podstepny:
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.412 108 2
#4
Chyba lepiej robić po mału dokładnie i z lepszych materiałów , chyba że będą ją dzieci używały, każdy robi jak uważa, ale jak patrzę na część elektryczną której normalnie nie widać to jest ładniejsza i dokładniejsza niż to co ma cieszyć oczy, można niskim nakładem zrobić wiele ciekawych i ładnych rzeczy , tylko pomału i dokładnie.;)
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#5
Trawę jak najbardziej chcę wymienić, albo usunąć ją do tego stopnia, że będzie jej mniej niż 1/4 powierzchni całej makiety. Dzięki za szybkie posty- to nabrało mi bardziej motywacji. Co do peronu to myślę nad tym, żeby zrobić na początku warstwę z piachu i gipsu (ona będzie niewidoczna), a już na część widoczną masę "poziomującą".
[DOUBLEPOST=1446069900][/DOUBLEPOST]A macie jakieś pomysły jak zrobić wzniesienia? Chciałbym zrobić tunel w rogu i mam pewną koncepcje jak to zrobić. Pianka montażowa i na to gips(jakieś skały i.t.d.), ale nie wiem czy wnętrze też ma być zapełnione? czy puste?
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
#6
Trawę jak najbardziej chcę wymienić, albo usunąć ją do tego stopnia, że będzie jej mniej niż 1/4 powierzchni całej makiety. Dzięki za szybkie posty- to nabrało mi bardziej motywacji. Co do peronu to myślę nad tym, żeby zrobić na początku warstwę z piachu i gipsu (ona będzie niewidoczna), a już na część widoczną masę "poziomującą".
No to na poważnie. Jak chcesz robić w taki bardziej realistyczny sposób, to wywal tą zieloną wycieraczkę, ale w całości. Zainwestuj przynajmniej w matę trawiastą modelarską (tu masz takie firmy jak Faller, Noch, Polak itp). Popraw te papierowe budynki tzn. spatynuj, żeby tak "tekturowo" nie wyglądały i dopiero zacznij robić jakiś peron, chodniki itd. Dodatkowo oczyść tory z gipsu (na przejeździe kolejowym), bo tam mogą Ci się wykolejać lokomotywy i wagony. A tak w ogóle to pooglądaj i poczytaj trochę tematów związanych z tworzeniem makiet dostępnych na tym forum to na pewno Ci trochę zmieni spojrzenie na Twoją dotychczasową pracę. :)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#7
Tunel - jak nie ma być tylko oknem skalnym powinien zapewniać dostęp do torów we wnętrzu. Jak idziesz niskim budżetem rozejrzyjcie się czy nie masz w okolicy agencji reklamowej która wycina przestrzenne litery i tym podobne. Powinni mieć odpady ze styroduru - fajny budulec.
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#8
No to na poważnie. Jak chcesz robić w taki bardziej realistyczny sposób, to wywal tą zieloną wycieraczkę, ale w całości. Zainwestuj przynajmniej w matę trawiastą modelarską (tu masz takie firmy jak Faller, Noch, Polak itp). Popraw te papierowe budynki tzn. spatynuj, żeby tak "tekturowo" nie wyglądały i dopiero zacznij robić jakiś peron, chodniki itd. Dodatkowo oczyść tory z gipsu (na przejeździe kolejowym), bo tam mogą Ci się wykolejać lokomotywy i wagony. A tak w ogóle to pooglądaj i poczytaj trochę tematów związanych z tworzeniem makiet dostępnych na tym forum to na pewno Ci trochę zmieni spojrzenie na Twoją dotychczasową pracę. :)
Dużo czytam o tworzeniu makiet i m.in natknąłem się na to forum. Zacząłem czytać relacje z budowy. I zdałem sobie wtedy sprawę, że u mnie wszystko psuje ta "wycieraczka". Macie jakieś sposoby, żeby nie usuwać całej? Trudno będzie ją oderwać od drogi i po za tym większość torów jest już (nie wiem jak to się pisze) poszutrowana i będzie dosyć ciężko oderwać to od maty i torów
[DOUBLEPOST=1446070893,1446070469][/DOUBLEPOST]
Tunel - jak nie ma być tylko oknem skalnym powinien zapewniać dostęp do torów we wnętrzu. Jak idziesz niskim budżetem rozejrzyjcie się czy nie masz w okolicy agencji reklamowej która wycina przestrzenne litery i tym podobne. Powinni mieć odpady ze styroduru - fajny budulec.
Na jednym zdjęciu jest pokazana a'la góra(obok makiety). Uformowany styropian obklejony gazetami i można by powiedzieć, że pomalowany. styropian łatwo się formuje, ale mam pomysł, żeby zrobić takie strome urwiska ze skał. Fajnie by to emitował gips pomalowany na szaro. Co do styroduru to wydaje mi się, że podobnym budulcem jest po prostu pianka taka żółta co na budowie się ją wykożystuje.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#9
Słuchaj, oddaj moją wycieraczke pod drzwi to odwołam zeznania na policji :D:D:D

A tak na serio, jeśli ona by znikła i dałbys trawe modelarska to duzo wiecej zyskasz, pozatym widzę ze droge masz zrobiona na wycieraczce, obstawiam że w niedługim czasie popęka. Jedyny problem to tory, ale mysle ze warto juz teraz się z nimi uporać niz załować na koncu utworzenia makiety. Droge zrobisz sobie nową i równiejszą, zrobisz sobie tunel który bys chciał i na koncu posadzisz trawe.
Jesli chcesz to mam do sklejania z papieru fajny dworzec Baranowice oraz burde dróznika, oddam tanio bo mi lezy niepotrzebne:

swiat-modeli-12-stacja-baranowice-slaskie.800x600-s.jpg
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#10
Mam pewien pomysł. Ta mata posłużyła by jako podwyższenie torów. Zamiast korka. Wyciął bym wzdłuż torów. I jak robiłem drogę to ona jest na OSB wyciąłem w tym miejscu tą "wycieraczkę". Co do maty, to nie lepiej było by jakąś trawę? trawa elektrostatyczna? Nie znam się nad tym, ale wiem, że chyba to jest droższe rozwiązanie. Można było by też pociąć taki sznurek albo coś. Bardziej zastanawiał bym się nad trawą, nie matą. Co do tego dworca, to podoba mi się, tylko jak go się skleja? On jest 3D z wklęsłościami i.t.p. ? Czy bardziej takie bloczki? I za ile byś sprzedał?
[DOUBLEPOST=1446073440][/DOUBLEPOST]
myślicie, że coś takiego jest dobrym pomysłem?
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.385 2 0
#11
Nie kombinuj nic z pociętym sznurkiem.... Modelarze już wynaleźli to, co najlepiej się nadaje do tworzenia trawy na makiecie. Do wyboru masz:

-Mata trawiasta (szeroki wybór, jednak nie osiągniesz takiego efektu, jak z trawy sadzonej elektrosadzrką), natomiast jest prostsza w umieszczeniu na makiecie
-Trawa elektrostatyczna, jest nieco droższa, jednak efekt jest o niebo lepszy. W dodatku do siania będziesz potrzebował elektrosadzarki (można zrobić z łapki na muchy, lub kupić). Osobiście poleciłbym tą metodę :)


Zawsze możesz te dwa sposoby mieszać :)
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#13
Witam w gronie niskobudżetowych. Szuter też wygląda okey. Elektryka miodzio więc od razu widać, że masz talent do tego czego ja nienawidzę. Co do trawy. Uważam, że w 50 góra 80 złotych nakupisz wystarczającą ilość zieleni niskiej. W najbliższym czasie będę u siebie zasiewał zrobioną z łapki na muchy sadzarką i mam zamiar zainwestować w produkty NOCH (trawki 2mm 3mm w 3 rodzajach kolorów, na alledrogo gdzie 9 zeta za worek) Tobie też polecam bo produkty te sieje się łatwo. Kolory nie są może tak realistyczne jak Polaka ale już wysiałem nimi trzy dioramy i podobało się i mnie i innym :)
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#14
A ile potrzeba gramów takiej trawki na moje wymagania?
[DOUBLEPOST=1446148837,1446148515][/DOUBLEPOST]zastanawiam się nad tym: http://allegro.pl/trawa-elektrostatyczna-makieta-diorama-ho-h0-tt-i5749358307.html pomieszał bym Nr 3 z Nr 1 w proporcjach 4:1. Sprzedający ma też inne ciekawe rzeczy m.in. ławki, ludziki, ogrodzenia. Ile takich torebek musiałbym kupić?
[DOUBLEPOST=1446149297][/DOUBLEPOST]Mam już pomysł na zrobienie własnej trawy. Sztuczna peruka pocięta na małe odcinki i posprayowana. :D :D :D
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#15
Trochę drogo, a trudno ocenić kolory i jakość. Tu masz produkty NOCH (te z opisem fur grass master" Najlepiej jednak jakbyś się wybrał do jakiegoś sklepu i organoleptycznie ocenił jakość traw. Zdjęcia często fałszują i potem się będziesz wkurzał.

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?id=26928&p=4&us_id=13586354

Co do szprejowanej peruki ... osiągniesz efekt podobny do wycieraczki :) Tak jak nie warto kombinować z szutrem bo jest dostępny i tani tak nie warto kombinować na zieleni bo tez jest dostępna i dość tania.
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#16
No dobra, to do podłoża i.d.t. już wiem. Teraz myślę, że przyszła pora na zrobienie peronu ktoś ma jakieś pomysły z czego zrobić? Nie chce gotowego, bo ja mam nie regularny kształt.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.936 386 20
#17
Już kolega @Merlin parę postów wcześniej pisał, że bardzo fajnie wyjdzie peron ze styroduru/styropianu, a na wierzch można położyć np: wyroby GPM'u lub kolegi Hugwa.
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#18
No tak, ale jest taki styrod który ma idealnie 1,7 cm grubości?
[DOUBLEPOST=1446156462,1446155946][/DOUBLEPOST]wolał bym wylać jakąś masę i potem ją pomalować. Znacie może jakiś bezpłatny program do projektowania w skali? najlepiej, żeby działał w 3D. Gdybym np. chciał zaprojektować jakiś domek. Myślałem, żeby jedna z działek na makiecie to była by moja działka z domem, ale potrzebuje jakiego programu do zaprojektowania domu.

Z góry dziękuję.
 
OP
OP
Bartłomiej
Reakcje
0 0 0
#20
Witam po długiej przerwie,

Co do peronu to jeszcze myślę jak go wykonać, ale teraz mam inne pytania. Pierwsze, to: gdzie postawić semafory? Zrobiłem 3 i chciałem, żeby 2 były wyjazdowe od peronu i jeden przed zwrotnicą(na obrazku w załączniku) tylko teraz nie wiem czy przed drogą? (różowy słup), czy za drogą? (czarny słup) i w jakich odstępach od toru? Oraz gdzie postawić na końcu peronu?(tam gdzie jest na torach linijka)
Drugie pytanie: Czy tak chcę zrobić szlabany kolejowe, to wcześniej wylać "fundamenty" z gipsu? Czy jak?

Chciałem też zrobić podwórka z domami. I teraz pytanie, bo nie chcę jednak usuwać tej maty co teraz jest. Wyciąć tą trawę na wielkość podwórka i tam posypać jakąś inną trawę, czy może wyciąć tylko pod dom?

Jestem otwarty na wszelkie pomysły i zbliża się długi weekend więc chcę zacząć ostro działać :D
 

Załączniki

Podobne wątki