• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mała diorama pustynia

mariuszo

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
90 0 0
#1
Tworze dioramke w klimacie pustyni, coś w rodzaju pustynnej części Kaliforni, wpiszcie sobie w google maps Salton Sea i tam jest szlak kolejowy nad jeziorkiem. Będzie bardzo surowa, jak to pustynia ;) Szlak dwutorowy, domek dróżnika Noch 14640, dwie latarnie kratownicowe Viessman, bramownica z semaforami (tak sie to nazywa?) wszystko otoczone piaskiem. Chyba oryginalnie nie ma na takim szlaku budek, i latarnie sa pewnie inne, choć trochę podobne. Jednak nie wiem gdzie tego szukać i ściągac z US, więc będzie troche Europy. Tory już przykleiłem ale jestem otwarty na sugestie.
 

Załączniki

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#4
Zaczyna to wyglądać naprawdę zgrabnie i moim zdaniem to jest moment kiedy trzeba dokładnie zastanowić się co gdzie umieścić.

1. Czy mógłby kolega rozwinąć co ma na myśli pisząc plac?

2. Podobne pytanie nasuwa się w kwestii budynku. Nastawnia wydaje się rozsądnym pomysłem, ale można też zaryzykować ręczną zwrotnicę i przyjąć, że boczny tor prowadzi do jakiegoś małego zakładziku przemysłowego poza makietą, zabezpieczonego żeberkiem ochronnym (chociaż to żeberko jest trochę długawe). A może w zamyśle to połówka trapezu na którym pociągi mogą się wyprzedzać?
 
OP
OP
M

mariuszo

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
90 0 0
#5
Pytania zadane przez Kolegę dotykają istoty problemu nad która już myślałem ze 2 tygodnie ale wciąż jestem chwiejny. :)
No to po kolei. Zaczęło się bardzo niewinnie od tego zdjęcia

W sumie to nic specjalnego tu nie ma, tyle ze pustynia i bramka sygnałowa, a w sumie dwie. Jednak tak mi się to zdjęcie
spodobało że postanowiłem zrobić taką dioramę. Wiedziałem ze takiego układu to nie zrobie bo nie mam miejsca na drugą makietę. Postanowiłem więc że będą dwa tory. I teraz problem bo w jakiej konfiguracji.
Tor głowny i żeberko czy może dwutorowa linia. Ja nie jestem specjalistą od kolei, staram się czytać o tym ale niezabardzo to
ogarniam. W końcu zdecydowałem się na linie dwutorową ale myślałem czy na takiej linii może być przejazd z jednego kierunku na drugi, sumie
to wydaje się bez sensu i potencjalnie niebezpieczne. No ale na tej pierwszej fotce są dwie głowice na bramie czyli tak jakby był rozjazd
a i z naszego podwórka znalazłem coś takiego

Ze względu na makietę też dobrze byłoby żeby tory były połączone, bo więcej możliwości przejazdu.
W końcu zdecydowałem się na dwa tory główne połączone zwrotnicą, zabezpieczone bramką syganałową (jedną bo na dwie mnie nie stać :) ).
Z boku plac, ale ponieważ to nie jest bocznica to może jakiś magazyn na kontenery np.
Z budką dróznika to tak sobie mysle że ma byc jakas kańciapa do tego magazynu a nie budka dróznika.
Dlatego napisałem o sugestiach bo nie byłem do końca przekonany. Teraz to już trudno zmienić bo jedyny element który bedzie tu amerykański
to ta bramka właśnie, już ją zamówiłem za oceanem (http://www.customsignalsystems.com/) i będzie wyglądała tak, tylko że dolny sygnał z prawej też będzie trzykolorowy :
N Scale 2-Track Signal Bridge.png

Cytat z maila od tego gościa
"The bridge shows 2 signal heads on the right side. This means that you have 2 routes up ahead on that track. As there is only one route available on the left, there is only one signal head there. If you are simulating just a passing siding, then a yellow/red signal on the bottom would be appropriate for the right set of signals. If the secondary track on the left is considered a main line track, you could use a 3-light signal for the bottom, creating a 3-over-3. If you notice in one of your photos a bridge with 2 3-over-3 signals, that means there are 2 crossovers up ahead where each track approaching the bridge can cross over to the other..."

Czyli jak rozumiem to pasuje na żeberko i na dwa główne tory też pasuje. Tylko czegoś tu nie rozumiem bo jak żeberko to przed nim nie dwa tory tylko jeden i by wystarczył zwykły sygnał na słupie. Ale się rozpisałem :)
 

Przemekk

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
422 0 0
#6
W temacie sygnalizacji to ktoś bardziej doświadczony ode mnie powinien się wypowiedzieć, ale do tego etapu trochę czasu jeszcze masz. Amerykańska bramka wydaje się w każdym razie trafnym wyborem.

Ważna informacja którą podałeś to dwa tory główne, czyli jak dla mnie to modelujesz coś jak połówka trapezu (Trapezy ogólnie służą do wyprzedzania się pociągów na liniach dwutorowych) i coś takiego jak najbardziej istnieje.

Proponuję drugi kolor zieleni żeby przełamać monotnię krzaków, patynę szutru i torów (włącznie z malowaniem) i w tym czasie przemyśleć co zrobić z tym pustym placem ;)
 
OP
OP
M

mariuszo

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
90 0 0
#7
Proponuję drugi kolor zieleni żeby przełamać monotnię krzaków, patynę szutru i torów (włącznie z malowaniem) i w tym czasie przemyśleć co zrobić z tym pustym placem ;)
O właśnie, dzięki, zamiast niepotrzebnej posypki piaskowej zamówie w Modelmanii inny kolor zieleni. Rdzawą farbę mam i w miarę wolnego czasu do przodu. Ale dobrze że nie zrobiłem pustyni, teraz przynajmniej polski tabor tez można postawić. :)

20210904_190643_resize.jpg
 

Podobne wątki