• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój projekt makiety i napotkane problemy

janiszt

Nowy użytkownik
Witam wszystkich.

Postanowiłem zrealizować swoje marzenia z dzieciństwa, zebrałem się i zacząłem projektować swoją prawdziwą makietę.

Zaprojektowałem, stół już jest (2x3m) i do dzieła. No i pierwszy napotkany problem, choć może nie, już sam nie wiem. I tu chciałbym o jakąś opinie.

Tory mam PIKO A-Gleis. Próbuję zrobić połączenie dwóch zwrotnic BWL (R2/R3) jak w linku : http://piko.de/geo14.jpg

i nic nie wychodzi, tzn mechanizm od zwrotnic po prostu sobie przeszkadzają. Czy jest jakies rozwiązanie, by jednak coś wyszło jak w linku powyżej, czy to tylko futurystyczny pomysł firmy piko ?

Załączniki

OP
OP
J

janiszt

Nowy użytkownik
No zamierzam mieć sterowanie cyfrowe.

Dlaczego zwarcie, jeśli wolno prosić o bliższe info. Trochę mnie to zdziwiło, że coś może być nie tak i z czego to wynika.

I jeśli tak, to co powinienem zrobić.

Mam sterowanie ROCO MultiMouse

Pozdrawiam

Bo prawa szyna (załóżmy "+") łączy się z lewą (jeśli w prwej szynie jest "+" to w lewej jest biegun przeciwny "-"). Jak "+" połączysz z "-" to masz zwarcie. Będziesz musiał zamontować moduły separujące albo przebudować torowisko.

OP
OP
J

janiszt

Nowy użytkownik
No i tu chyba masz rację. A mieszać się nawet trzeba (poproszę)

W końcu jeśli coś jest ważnego i z sensem to trzeba skomentować. Poza tym pewnie bym nie umieszczał moich wypocin na forum i brnął w nieznane :)

Ale jeśli ktoś ma jakieś przykłady innych osób z FORUM to gorąca prośba o wsparcie w pomysłach.

Na koniec Was rozbawię pewnie, że do tego mojego nietrafionego projektu mam już wszystkie tory :) I teraz się zastanawiam, co mam zrobić ? Albo przerobić, albo zastosować te moduły separujące, ale to nie wiem o co biega :(

Podoba mi się prosty układ użytkownika tomek25poznan choć osobiście przydał by mi się jeszcze jakiś most nad innymi torami. Bo stół 2x3m daje więcej możliwości

Dzięki za wszystkie komentarze

janiszt napisał(a):
albo zastosować te moduły separujące, ale to nie wiem o co biega
Oj wybacz mi mistrzu, chodziło mi o moduły pętli. Spieszyłem się trochę i stąd mój błąd :oops: Zasada działania jest ta, którą opisałem. Bez modułu pętli nie możesz zrobiś pętli nawrotnej.

OP
OP
J

janiszt

Nowy użytkownik
No dobra, dobra. Ja tu początkujący a mi zasuwacie takimi tekstami jak moduły.

To co mi jest potrzebne (jakiś przykład) by ten mój pomysł z pętlą nawrotną wypalił ?

Poproszę :oops:

OP
OP
J

janiszt

Nowy użytkownik
pomysł jest pewnie fajny, ale przeraziła mnie cena tych modułów

No i domyślam się, że muszę kupić ich kilka :) ? do każdego modułu tak ?

Pytam, bo czegoś takiego nie miałem w rękach

OP
OP
J

janiszt

Nowy użytkownik
No to się trochę podszkoliłem w tych modułach :)

A nie powinno być odizolowane tylko te zaznaczone przeze mnie odcinki ?

Wydaje mi się że tak

Drugie pytanie, jak realizuje się tą izolację, czy są jakieś prof. sposoby ?

I na koniec, czy można do sterowania stosować ten moduł LENZa, czy powinno się tak jak np. ja mam ROCO

Pozdrawiam

Załączniki

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
T M M
ja jednak dalej bede namawial cie na uproszczenie swojego projektu

uwazam ze torów jest za duzo urposć to troche na srodku zrób ladne tory odstawcze jakis teren przemysłowy makieta zyska troche na wizualności

Załączniki

chf

Nowy użytkownik
Nie musisz stosować modułu pętli firmy lenz możesz zastosować polską produkcję i tańszą a też spełniającą tą samą rolę. Tak jak piszesz wystarczy odizzolować tylko tory samych pętli ale musisz pamiętać ,że nie możesz wpuścić tam składu dłuższego niż ten odizolowany odcinek toru w pętli. Układ bardzo ciekawy dający sporo możliwości jezdnych. Można te pętle schować pod makietą stosując wielopoziomowość makiety co też pozwoli na skuteczne zejście z poziomem a i wydłużając przejazd składu w niewidocznej części dla obserwatora. Urozmaici to zabawę. Likwidując jedną z pętli możesz zrobić na niższym poziomie stację techniczna na której odstawisz składy bez konieczności ciągłego ściągania z makiety celem wymiany taboru.. na takiej s tacji wystarczy ,że będą tylko przymocowane tory ( nie musisz ich nawet szutrować ). Mam nadzieję ,że trochę Cię nakierowałem. Taki układ jaki przedstawiłeś dostarczy urozmaiconej zabawy.

OP
OP
J

janiszt

Nowy użytkownik
No dobra, to może dość ogólników, a może coś konkretnego jeśli chodzi o taki moduł

Można prosić jakieś szczegóły dotyczące polskich produkcji takich urządzeń ?

Pozdrawiam

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 15
Planuję 10
Planuję 4
Planuję 7
Planuję 14