• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój pierwszy placekl

Reakcje
0 0 0
#1
Na samym początku chciałbym się przedstawić i przywitać.Jestem Sławek 31 lat , od kilku tygodni przeglądałem forum z czystej ciekawości i jestem pełen podziwu dla bardziej doświadczonych kolegów z ich pasji , wytrwałości i końcowego wyniku.Gdy byłem dzieckiem od ojca dostałem swoją pierwszą kolejkę piko , pamiętam że była to super zabawa , teraz z racji że jestem ojcem 3 letniego Jasi , mam zamiar zbudować małą makietę , która posłuży nam do wspólnej zabawy .Poczyniłem już pierwsze kroki w zakupie - PKP INTERCITY HUSARZ PIKO 96978 ,póki co analog ,ale w najbliższych dnia będzie dcc od piko.Chciałbym zaznaczyć , ze to będzie makieta do zabawy , oczywiście jak najbardziej realistyczna jak tylko będę potrafił . Domyślnie mają jeżdzić 3 loki , w tym jeden towarowy , wszystko PKP.W załączniku wybrany przeze mnie układ torów ,gotowiec ze stronki Piko , ale miałbym prośbę o weryfikację , jakieś podpowiedzi i uwagi zanim zacznę kompletować tory
Z góry dzięki za wszelkie uwagi

http://s4.ifotos.pl/img/PikoGpAnd_rhphhpe.jpg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#2
Witaj na forum :)

Na początek mogę poradzić Ci kilka działań.
Przejrzyj jeszcze raz forum, ale już pod kątem swoich przyszłych poczynań.
Nie pakuj się w DCC Piko. Lepiej dołóż parę groszy i kup sterowanie Roco.
Co do planu makiety, musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
1. Ile masz miejsca wolnego, aby taką makietę zbudować?
2. Ile masz wolnego czasu, byś po miesiącu, czy dwóch sporadycznych sesji przy budowie makiety nie odpuścił.
3. Jakie masz możliwości finansowe, by nie iść na duże kompromisy.
Co do planu jeszcze. Jeśli pochodzi ze strony Piko, to pewnie robiony i pomyślany przez fachowców. Co widać. Ale można go nieco zmodyfikować wydłużając w boki lub w górę, zależnie od tego jaką ilością miejsca dysponujesz.

Rozumiem też, że epoka nie jest ważna i nie będziemy się czepiać szczegółów, bo to makieta do zabawy.
Chcąc Cię uchronić przed złośliwymi komentarzami polecam zwrócić uwagę na pisownię ;)

Pozdrawiam i życzę wytrwałości

:D
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
155 1 0
#3
Pierwsza podpowiedź- nie kupuj sterowania Piko bo to dziadostwo. Rozejrzyj się za Roco Multimaus. Warto dorzucić parę złotych, bo DCC Piko to naprawdę g...o nie warte swojej ceny. Podpowiedź numer dwa- zamiast jednego toru który zaczyna się za stacją warto zrobić dwa tyle, że musiałbyś wydłużyć makietę żeby zrobić fajne rozjazdy, albo zastosować rozjazdy łukowe.
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#4
Jak dla mnie dojazd na bocznice jest nie co utrudniony bo np. Pociąg towarowy zanim przemknie z bocznic na dolny tor boczny(może magazyn tam będzie) (a na górze stacji pewnie dworzec i miejsce na peron) musi dużo objechać blokując tym samym ruch na całej makiecie. A pociąg jeżdżący po tym owalu z bocznicą może się w sumie zatrzymać tylko przy jednym torze z peronem. ;)
Przemyśl najpierw co chciałbyś mieć na makiecie i weź pod uwage bardzo mądre uwagi użytkownika Krisa. Poczytaj na forum, polecam czytanie relacji z budowy tortów. Poczytaj o takich początkujących modelarzach budujących torty dla własnych małych dzieci, bo jest ich dużo, różne tortpoligony dla dzieci :D
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#5
Zwracam szanownym kolegom, a zwłaszcza koledze wicherkowi, że te dwa owale krzyżują się na górze w dwóch poziomach! Aby uzyskać akceptowalne pochylenia, oba owale powinny mieć podjazdy i zjazdy: od poziomu pośredniego na stacji (na dole rysunku), jeden owal musi się wznosić, drugi obniżać. To mocno komplikuje całą budowę. A układ torowy sam w sobie też taki raczej mało ciekawy (jak dla mnie). Można od wielkiej biedy zostawić ten owal z bocznicą na poziomie stacji, ale podjazdy będą bardzo strome. Tak czy tak, na zewnętrznym owalu podjazd (lub zjazd) z lewej strony musi zaczynać się jeszcze w stacji tak, że ten rozjazd łukowy z lewej będzie już na pochyleniu.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#6
Zawsze można jeszcze dodać po dwóch zewnętrznych bokach po prostym i nieco wtedy zmodyfikować środek. Będzie łatwiej i bez zbędnych komplikacji :)
 
OP
OP
W
Reakcje
0 0 0
#7
miejsce to ok 3mx 1,4m
jeśli chodzi o czas to właśnie w tym tkwi cała zabawa po troszku do celu
epoka nie jest ważna chodzi o dobrą zabawę podczas budowy i po zakończonych pracach
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#8
Przy takiej przestrzeni można już coś zbudować :)
Polecam zastosować się do rad moich i kolegów i przedstawić poprawiony plan :)
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#9
Taka moja propozycja. Opracowane na R3 I R4 Piko. Osobiście, przekombinowałbym z tym wewnętrznym okręgiem, np. z prawej strony, zamiast teo rozjazdu WR wsadził DKW i te cztery bocznice podpiął po DKW, i wtedy można by póścić tę linię dowolnie.
 

Załączniki

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#10
A teraz mój pomysł 8)
Według mnie domowy torcik bez tuneli nie wchodzi w grę. Oczywiście można to osiągnąć bez odtwarzania różnicy poziomów. Plany dobre choć wyjazd na taką wysokość może być bardzo trudny do osiągnięcia na krótkich odcinkach prostych. Proponuję mój pomysł na makietę. Nie za duża, nie za mała, Ma bocznice, magazyn, stację, a nawet lokomotywnię (na małych stacjach od IIIepoki wzwyż niespotykana, ale to tort) Możliwy ruch 2pociągów jednocześnie, tory stacyjne wydłużone na maxa. :D

Oczywiście uwzględnione wymiary 3m na 1,4m
Choć proponuję poszerzyć, aby tory nie były blisko krawędzi

na poprzednim planie rozjazdy łukowe po oby stronach dałbym w drugą stronę bo tak jakby odwrotnie są :D
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#11
Paparazzi 97 napisał(a):
na poprzednim planie rozjazdy łukowe po oby stronach dałbym w drugą stronę bo tak jakby odwrotnie są :D
to było tak na szybko, na celu miałem zamiar pokazać, aby skupić się na umożliwieniu prowadzeniu kilku składów jednocześnie, zachowując przy tym możliwość prowadzenia jakichś manewrów. Jednakże, aby spełnić drugi warunek, tak w pełnym tego słowa znaczeniu, należałoby poszerzyć stację podstawową o kilka torów, jednocześnie rozszerzyć. Wówczas cos można by poszaleć.

Faktycznie, rozjazdy mogłby być skierowane przeciwnie ale to już szczegół.

Wcześniej nie wspomniałem, tory o wysokim promieniu zostały zastosowane celowo, aby umożliwić łagodny przejazd parowozom, które wymagają min. R3 Piko.
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#12
Radziłbym również używać R3 i R4 ewentualnie od biedy R2
Twój plan jest dobry ale nie adekwatny do faktycznych określonych wymiarów Na mój uwzględnia faktyczne wymiary dlatego mniejszy.

Prosze a tu przykładowa aranżacja, Droga, peron przy dworcu góry....
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#13
Paparazzi 97 napisał(a):
...Twój plan jest dobry ale nie adekwatny do faktycznych określonych wymiarów....
Tak, jak wyżej wspomniałem, mój schemat, to wolna propozycja, nie była sztywno robiona do odgórnych założeń. Żeby przygotować właściwy schemat, kolega musi podać podstawowe załozenia co do projektu, czyli wymiary (już są), minimalna ilość bezkolizyjnych szlaków, placek czy górki, pagórki, mosty etc, jakiś sielski klimat, czy bardziej industrialny (parowozownia lokomotywownia, duża liczba bocznic i możliwości manewrowych), kwota jaką mamy zamiar przeznaczyć na start.... i tak można bez końca.
 
OP
OP
W
Reakcje
0 0 0
#14
dzięki wszystkim za podpowiedzi , w między czasie opracowałem jeszcze jeden układ torów ,proszę o wyrozumiałość i komentarz -Krytyka mile widziana
http://s4.ifotos.pl/img/zdjeciejp_rhpnxqw.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#15
Zaraz, to jakie wymiary ma mieć ten tort? Bo na tym ostatnim rysunku jest chyba sporo krótsza niż 3 m. Mnie spodobał się plan kolegi Paparazzi, chociaż tory stacyjne nie są wydłużone "na maxa". Proponowałbym małą korektę, pozwalająca jeszcze tory wydłużyć. Poza tym przesunąłbym rozjazdy łukowe przed tunelem bliżej stacji - nie ma potrzeby tak ich odsuwać. I dodałbym żeberko na tej bocznicy.
 

Załączniki

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#16
Tu poniżej trochę naćkane, nie wiem jak przypadnie do gustu. Duża liczba bocznic, rozjazdów. Jak nie przypadnie do gustu, będziemy rozwijać, udoskonalać projekt Paparazzi'ego, poprawiony przez Harasska.
 

Załączniki

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#17
Bo z rozjazdami łukowymi problem polega na tym że Piko są specyficzne.... :p nie da sie wparować rozjazdu łukowego na ostatnim fragmencie łuku (wyjdą ciasno równoległe tory praktycznie tuż obok siebie) , to samo z resztą przy tym przysuwaniu rozjazdów łukowych dalej od tunelu. Trzeba pokombinować z geometrią i po prostu pobawić się flexami... żeberko na bocznicy jak najbardziej, a przy okazji tor wyciągowy który pozwoli na manewry na bocznicy bez konieczności wstrzymywania ruchu na szlaku. :D
Twój plan wicherek01077320 jest ok, ale:
- zdecydowanie za krótkie tory stacyjne ile wagonów Ygreków Ci sie zmieści ?
- wewnętrzny tor chyba dla pociągów towarowych (bocznica) a wyjazd jest możliwy tylko na jeden tor stacyjny
- ten pociąg zablokuje perony i będzie przyjęty na najkrótszy tor, a pociągi towarowe z zasady są dłuższe, zmieszczą się 1-2wagony Enaos bez loka :?: :!:
- bocznica ciut za krótka (tylko 2węglarki Enaos się zmieszczą na jeden tor)

I co z tymi wymiarami ?
A i jak dla mnie tory zbyt sztywno
Powinny być łagodne łuki, po skosie, a nie wszystko równoległe i równe... Rzeczywistość nigdy nie jest idealna :D
 
OP
OP
W
Reakcje
0 0 0
#18
docelowa mam miejsca max 3x 1,4m to jest już max nic więcej nie zmieszczę , dlatego opracowałem sobie ciut mniejszy wariant bo ma 2,6x1,3 - tak w razie czego , gdyby ktoś z kolegów miał propozycje jego rozszerzenia

mam jeszcze jedno pytanie zakupiłem dzisiaj dekoder do lokomotywy o taki
http://s5.ifotos.pl/img/197679947_rhpwxpq.jpeg
oraz dostałem takie sterowanie w skład którego wchodzą :
centralka 10761
zasilacz 10718
lokmaus 10760
przewód mysz - centralka
przewód z torem podłączeniowym
http://s3.ifotos.pl/img/sterjpg_rhpwxrh.jpg
czy to wszystko będzie ze sobą współgrało , dodam że mam loka z zestawu startowego PKP INTERCITY HUSARZ PIKO 96978
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#19
paziu1000000 napisał(a):
Tu poniżej trochę naćkane, nie wiem jak przypadnie do gustu. Duża liczba bocznic, rozjazdów. Jak nie przypadnie do gustu, będziemy rozwijać, udoskonalać projekt Paparazzi'ego, poprawiony przez Harasska.
Układ torów ciekawy i nie tani niestety. Jak się go zagospodaruje to będzie elegancko.
Duży projekt jak na pierwszy raz. Powodzenia w realizacji.

Parę innych pomysłów

http://www.freetrackplans.com/Track-Plan-Index.php
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.692 58 9
#20
wicherek01077320 napisał(a):
docelowa mam miejsca max 3x 1,4m to jest już max nic więcej nie zmieszczę , dlatego opracowałem sobie ciut mniejszy wariant bo ma 2,6x1,3 - tak w razie czego , gdyby ktoś z kolegów miał propozycje jego rozszerzenia

mam jeszcze jedno pytanie zakupiłem dzisiaj dekoder do lokomotywy o taki
http://s5.ifotos.pl/img/197679947_rhpwxpq.jpeg
oraz dostałem takie sterowanie w skład którego wchodzą :
centralka 10761
zasilacz 10718
lokmaus 10760
przewód mysz - centralka
przewód z torem podłączeniowym
http://s3.ifotos.pl/img/sterjpg_rhpwxrh.jpg
czy to wszystko będzie ze sobą współgrało , dodam że mam loka z zestawu startowego PKP INTERCITY HUSARZ PIKO 96978
Wszystko będzie grało.
Jak sterowanie DOSTAŁEŚ w dosłowny znaczeniu tego słowa to całkiem przyzwoity prezent na Mikołaja.

Ja poluje na Multimausa w jakiejś dobrej cenie - może być używany.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 2
Planuję 11
Planuję 5
Planuję 8
Planuję 43

Podobne wątki