• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój pierwszy moduł w H0

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#1
Witam, na początek chciałbym się przedstawić i przywitać.
Mam na imię Kamil, mieszkam w Bielsku-Białej i mam 24 lata.
Do tej pory moją skalą była skala TT, jednak chciałbym spróbować swoich sił w skali H0.
Na początku chciałbym wykonać dwusegmentowy moduł przedstawiający ok. 100 m (120 cm w skali) szlaku pomiędzy przystankiem Rajcza Centrum, a stacją Rajcza w województwie śląskim.



Moduły mają być zgodne z normą Fremo, ale nie będą raczej uczestniczyły w zlotach (brak czasu).
Pozatym mają mi służyć jako poligon doświadczalny podczas nauki dopracowywania detali.
Przed rozpoczęciem projektowania chciałbym zapytać o jedną rzecz.
Norma Fremo określa, że moduł ma mieć szerokość 250 lub 500 mm (wybrałem tę drugą), ale nie ma wzmianki o długościach modułu.
Czy wpasować należy się w jakąś siatkę czy długość modułów jest dowolna (w sTTandardzie dla TT mamy określoną siatkę o oczku 300 mm).
Postanowiłem użyć toru Tillig Elite z szyną Code 83 i produktów Kluby do wykończenia (słupy trakcyjne, semafor).
Na razie chciałbym się skupić na zaprojektowaniu skrzynek i będę wdzięczny za okazaną pomoc.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#3
KamilW napisał(a):
Norma Fremo określa, że moduł ma mieć szerokość 250 lub 500 mm (wybrałem tę drugą), ale nie ma wzmianki o długościach modułu.
Chyba raczej norma PMM, we Fremo są tylko 500 mm profile przejściowe.
Ale zarówno Fremo jak i PMM nie są normami modułowymi sensu stricte - nie ma siatki modułowej.
Ja polecam 90cm bo nie trzeba fleksa sztukować.
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#4
Osobiście myślałem o dwóch segmentach po 60 cm każdy (łatwiejszy transport i przechowywanie).
W takim razie biorę się ostro do pracy :D .
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#5
Pytanie :?:
Co stosujecie jako tłuczeń na tory, wiem że na krańcach Heki, a normalnie?
Czy tu też Polak jest bezkonkurencyjny?
 
OP
OP
KamilW

KamilW

Aktywny użytkownik
Reakcje
62 0 0
#12
Widziałem, że FREMO mówi o przejściówkach zarówno jeśli chodzi o tłuczeń jak i o zieleń.
Po przemyśleniu zdecydowałem, że nie będę stosował tłucznia Heki bo na module o długości 120 cm dziwnie wyglądały by takie przejściówki.
Przejściówki jeśli chodzi o zieleń oczywiście będą.
Poniżej kilka fotek modułów w TT, w H0 pewnie wiele lepiej mi to nie wyjdzie, ale będę się starał:

 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 2
Planuję 24
Planuję 5
Planuję 8
Planuję 43

Podobne wątki