• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój pierwszy model

diasku

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam,

Chciałbym zabrać się do złożenia mojego pierwszego modelu, którym jest plastikowa Toyota Celica GT-four od Tamiya w skali 1:24

Jako, że nigdy wcześniej nie było mi dane obcować z modelami, gdyż jest to zupełnie nowe zainteresowanie, to rodzą się pewne pytania, które większość z was pewnie uważa za banalne i śmieszne :)

Pierwsze pytanie dotyczy procesu malowania nadwozia

W tym celu zaopatrzyłem się w biały podkład "Tamiya Surface Primer", następnie zamierzam pomalować całość sprayem "tamiya pure white"

Wcześniej wyczytałem, że kolejno trzeba pogrubić linie podziału, później model wyszlifować i chciałbym dodatkowo usunąć z 2 stron pogrubione linie na tylnym zderzaku, gdyż auto nie ma ich w rzeczywistości.

Do szlifowania posiadam papier wodny 1200 - czy jest to dobra ziarnistość i czy przed nałożeniem podkładu dokładnie cały model należy nim przejechać pomimo, że wydaje się być gładki ?
Czy szlifować trzeba według jakiejś techniki np wykonywać tylko koliste ruchy ?

Jak usunąć te cieniutkie linie (zgrubienie plastiku, które idzie od tylnych świateł aż do końca zderzaka. Czy papier ścierny 1200 powinien sobie z tym poradzić ?

Jeszcze przed szlifowaniem będę pogłębiał linie podziału zwykłą grubszą igłą (wyczytałem taką technikę na forum), czy to dobry wybór ?

Na razie takie moje wstępne pytania, po nałożeniu podkładu jeśli nie zamęczam to pojawią się kolejne :)


...Z góry dziękuje za cierpliwość i wyrozumiałość co do moich pytań :)
 

marpama28

Znany użytkownik
Reakcje
54 4 0
#2
Malowanie może moją super mocną stroną nie jest, ale może coś tam poradzę. Przed malowaniem faktycznie warto zmatowić cała powierzchnie i myślę że wodny papier 1200/1500 będzie dobry. To samo do usuwania linii które są niechciane. Jak zmatowisz powierzchnie i pomalujesz podkładem to wtedy pokażą Ci się miejsca gdzie jeszcze trzeba popracować nad powierzchnią. Jak już uzyskasz gładką powierzchnie to wtedy kolor. Ostatnio malowałem sprayem Tamiya i faktycznie trzeba dobrze przygotować podłoże, bo tworzy on bardzo cienkie warstwy i większość niedoskonałości spod niego widać. Nie musisz się sugerować tylko moją odpowiedzią oczywiście, bo lakierowanie to etap który lubię akurat średnio :D