• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Fakt, że Piko tak to określa, zresztą nie tylko po polsku. W innych językach też użyli słowa "wózek" na określenie tej części. To jest w pewnym sensie określenie umowne: po słowem "wózek" Piko sprzedaje właśnie tę część, którą faktycznie można nazwać ramą wózka. To, jak nazywają części zamienne producenci modeli, to jedno, a jak jest po niemiecku "wózek" to drugie. Inna sprawa, że w oryginale słowo wózek też nie jest jednoznaczne, bo może chodzić o kompletny wózek, z urządzeniami hamulcowymi i z zestawami kołowymi, a może być też sam wózek, bez zestawów i hamulców.
 

PNJ

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam
Zakupiłem zestaw startowy nr 29362 z Lidla.
Można w tym zestawie sterować czterema kolejkami, ale niestety w sposób zależny, czyli sterując jedną kolejką nie można tym samym czasie sterować w pozostałymi.
Moje pytanie:
Co należy kupić lub co można zrobić, aby istniała możliwość sterowania jednocześnie dwoma kolejkami przez dwie osoby?
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
tak dokładnie taki zestaw kupiłem.
Czy w ogóle jest możliwość zrobienia sterowania dwoma kolejkami równoczesnie/
Cześć. Nie znam tego zestawu ale na pudełku jest napisane, że to jest zestaw cyfrowy, a lokomotywa ma dekoder. To oznacza, że można tak programować jazdę aby dwie lokomotywy jechały niezależnie od siebie (dwa różne adresy na dekoderach dwóch lokomotyw) lub jechały identycznie (jeden adres na dekoderach dwóch lokomotyw). Czy jest szansa abyś pokazał jak wygląda manipulator? Jest tu dział na temat wszystkiego o kolei z trzecią szyną (Marklin) oraz Koledzy, którzy sprawy elektroniki mają w małym palcu np. @Marqus (który mnie bardzo pomaga w tych sprawach i wciąż ma do mnie cierpliwość)
http://forum.modelarstwo.info/threads/märklin-wszystko-o-kolejkach-z-trzecią-szyną.24332/
 

PNJ

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Załączam instrukcje do tego zestawu.
No właśnie w tym zestawie nie można sterować niezależnie kolejkami. Jeżeli steruje się jedną kolejka to jednocześnie nie można drugą . Tak mają różne adresy. Jezeli pracujesz na adresie I i przełączyć na adres II to możesz sterować kolejką z adresu II, a kolejka z adresu I porusza się tak jak była ustawiona przed przełączeniem adresów (już bez możliwości sterowania ją). Manipulator jest widoczny w instrukcji, Ale załączam zdjęcie.
Pójdę za radą kolegi bstok70 zapytam @Marqus
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Już wcześniej pomyślałem sobie, że kolega PNJ wpuścił się w wąską uliczkę bez wyjścia (choć wiem, że są na forum miłośnicy systemu Märklina). Nie chciałem zabierać głosu, ale po przeczytaniu dodatkowych informacji nie wytrzymałem. Nie dość, że system Märklina z trzecią szyną jest dość egzotyczny w Polsce, to jeszcze system sterowania jest bardzo dziwny i chyba niestandardowy. Teraz wreszcie zrozumiałem, o co chodzi z jednoczesnym sterowaniem. Oczywiście, mając jeden manipulator nie da się jednocześnie sterować więcej niż jedną lokomotywą. Żeby dwie osoby mogły jednocześnie i niezależnie od siebie bawić się dwiema lokomotywami, konieczne są dwa manipulatory. I tu kluczowe pytanie: czy w tym systemie sterowania jest możliwe korzystanie jednocześnie z dwóch manipulatorów? I czy ewentualnie da się taki manipulator dokupić? Taka możliwość jest w normalnych systemach sterowania cyfrowego, choćby w systemie multiMAUS Roco, gdzie można podłączyć więcej niż jedną "mysz". Systemu Märklina z tego zestawu nie znam, może ktoś bardziej obeznany z tematem pomoże.
 

Rafał_A

Aktywny użytkownik
Reakcje
169 35 1
No właśnie w tym zestawie nie można sterować niezależnie kolejkami. Jeżeli steruje się jedną kolejka to jednocześnie nie można drugą . (...) Jezeli pracujesz na adresie I i przełączyć na adres II to możesz sterować kolejką z adresu II, a kolejka z adresu I porusza się tak jak była ustawiona przed przełączeniem adresów
To co opisałeś to jest właśnie niezależne sterowanie dwoma lokomotywami.
Większość modelarzy (czy jak ich tam nazwać) właśnie tak się bawi, choć mało kto akurat używa systemu marklin.
 

PNJ

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
No właśnie czuje, ze się połasiłem - niska cena ale nie za darmo.:(
W instrukcji jest napisane , ze na jednych torach działa tylko jeden manipulator pkt 9 .
Na marginesie wypróbowałem dwa manipulatory na jednych torach - niestety nie współpracują.
zglosze siewieczorem do
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
..... zgłosze się wieczorem do @Marqus .
Wywołany do tablicy, zgłoszę się pierwszy. ;)
oraz Koledzy, którzy sprawy elektroniki mają w małym palcu np. @Marqus (który mnie bardzo pomaga w tych sprawach i wciąż ma do mnie cierpliwość)
Michał @bstok70 trochę przesadza. No, może oprócz cierpliwości, bo tą jeszcze mam. :p Natomiast w sprawach elektroniki są lepsi.
System Märklina niestety jest mi obcy. I tak jak napisał @Andrzej Harassek , w tym temacie nie pomogę. :(
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Kolego PNJ na czym polega Twój problem? Rozumiem, ze zakupiłeś sobie zestaw startowy Maerklina z tzw. manipulatorem i chciałbyś go w przyszłości rozbudować żeby bawić się kilkoma pociągami jednocześnie?
Maerklin nie jest u nas popularny, ale nie oznacza to, że nic z tym nie zrobisz. Niektórym przeszkadza płoza, bo przy kontakcie z trzecią szyną wydaje „różne dźwięki”, ale to często zależy też od samej płozy (rodzaju, długości, producenta itp...)
Oczywiście zestaw z Lidla to absolutna baza z nastawieniem głownie na zabawę dla dzieci przy użyciu manipulatora.
Gdybys jednak chciał kiedyś rozbudować swojego Maerklina to w cyfrze możesz nawet na jednym torze wystartować sobie kilka lokomotyw i to jadących w rożnych kierunkach. Technicznie będzie to możliwe, ale do sterowania musisz użyć Mobile Station lub Central Station. Ten pierwszy pozwoli sterować kilkoma lokomotywami z limitowaną obsługa dźwięków, natomiast CS pozwoli to zrobić nawet z kilkunastoma lokomotywami i innymi urządzeniami.
 

PNJ

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam miłośników Marklina
Zakupiłem zestaw startowy nr 29362 z Lidla.
Można w tym zestawie sterować czterema kolejkami, ale niestety w sposób zależny, czyli sterując jedną kolejką nie można tym samym czasie sterować w pozostałymi.
Moje pytanie:
Co należy kupić lub co można zrobić, aby istniała możliwość sterowania jednocześnie dwoma kolejkami przez dwie osoby?
Dla jasności załączam instrukcje ( polecam pkt 8 i 9) , zdjęcie manipulatora i opakowania.
 

Załączniki

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
Witam miłośników Marklina
Zakupiłem zestaw startowy nr 29362 z Lidla.
Można w tym zestawie sterować czterema kolejkami, ale niestety w sposób zależny, czyli sterując jedną kolejką nie można tym samym czasie sterować w pozostałymi.
Moje pytanie:
Co należy kupić lub co można zrobić, aby istniała możliwość sterowania jednocześnie dwoma kolejkami przez dwie osoby?
Dla jasności załączam instrukcje ( polecam pkt 8 i 9) , zdjęcie manipulatora i opakowania.
Ile masz tych zestawów? (Piszesz, że próbowałeś podłączyć dwa manipulatory)
Czy wszystkie lokomotywy są identyczne?
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Kolego PNJ, napisałem Tobie o tym w Twoim wątku, w którym załączyłem link do wątku Maerklina. Po co pytasz, jeżeli nie czytasz dokładnie odpowiedzi?
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki