• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

Margrabus

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Dobrze że nie odpuściłem tematu.
Już miałem się poddać, zostawić torowisko, wagony, zakupić starocia analogowego( loko + zasilanie i sterowanie) i wykonać makietkę.
Jednak pomyślałem, że jeszcze troszkę podłubie. Rozkręciłem sterownik - prąd dochodził. Sprawdziłem torowisko tez OK. Delikatnie rozczłonkowałem lokomotywkę i ..... yeaaa.
Odlutowany kabelek starczał jak nie powiem co.


loko2.jpg


Zastanawiałem się gdzie jego druga "antypoda". Zalożyłem szkła na patrzalki i znalazłem.

loko1.jpg


Nie miałem lutownicy w domu.
Przyłożyłem kabelek do końcówki rezystora a " loko" postawiłem na moduł toru ze stykami i ....
Lampka u maszynisty zapaliła się.
Ustawiłem na torowisku,podłączyłem ze starego Piko następne 3 wagony ( razem 6 szt.) i "ciuchciak" dał radę. :).
Dziękuje za pomoc.

Sprawdzę czy to nie mój kolejny słomiany zapał.

Powolutku zabieram się za budowę makietki

Pozdrawiam - Krzysiek.
 
Ostatnio edytowane:

nesek

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam,

Chciałbym zapytać o opinię w pewnej sprawie. Jako, że posiadam duże zapasy torów M, których z sentymentu i dobrego stanu nie mam zamiaru się pozbywać, od lat bawię się analgowym marklinem AC. Jakiś czas temu wpadło mi za psi pieniądz sterowanie 60653 postanowiłem je przetestować z archaicznym torowiskiem i ze zdziwieniem stwierdzam, że warto było dbać regularnie o jego stan, bo działa bardzo dobrze. Rzecz w tym, że oprócz jednej nowej lokomotywy DCC posiadam kilka klasycznych konstrukcji Marklina, jak KLVM, które są tak solidne, że bardzo chciałbym je wprowadzić w cyfrę. Widzę poradniki co do gotowych kitów Marklina, dekoder wraz z nowym motorem, ale czy wymiana silnika jest konieczna ? Silniki są w bardzo dobrym stanie, więc czy moge zastosować jedynie np. Lok Pilot v4, który obsługuje silniki AC (potrzeba jakiś dodatkowy KIT do AC?) ? Ktoś bawił się w konwersje starych loków Marklina AC na DCC ?(obojętne mi czy MFX czy DCC, bo nowe sterowanie i tak obsługuje DCC). Czy lokomotywa dwuszynowa DC z dekoderem DCC pojedzie po trzyszynowym Marklinie z DCC ? Ewentualnie czy jest tu jakiś spec, który zająłby się takim zabiegiem w dwóch, trzech modelach po dostarczeniu dekoderów. Jestem wierny Marklinowi, także proszę nie radzić mi zmiany torowiska i systemu sterowania ;)
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
6 0 0
Witam,

Chciałbym zapytać o opinię w pewnej sprawie. ... Ktoś bawił się w konwersje starych loków Marklina AC na DCC ...
Po czesci na twoje pytanie moge powiedziec ze bylem w podobnej sytuacji tzn tory M do ktorych podpialem MS, teraz MS2. Wszystko dziala bezproblemowo. W momencie podpiecia MS musialem poprzerabiac Delty oraz jeszcze starsze loki. Najtanszym (29 Euro) rozwiazaniem jest zestaw 60760 (decoder + silnik). Decoder ma 2 ukryte funkcje ktore mozesz wykorzystac np do dodatkowych swiatel itp. Przerobki zrobilem sam. Cos tam kiedys lutowalem wiec nie bylo strachu. Na youtube sa filmiki jak to zrobic. Godzinka, max dwie I po lokomotywie. A ile radosci z wlasnorecznie zrobionej wymiany :) Ale musisz rowniez wymieniac silnik. Stary ktory masz nie moze zostac. Po prostu nie podlaczysz go do decodera z zestawu. Nie ta konstrukcja. Mozesz oczywiscie wybrac lepszy decoder + dzwiek ale to juz jest ponad 100E.
 

lukas22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie dekodera, a chodzi mi o to że posiada on wolne miejsca do dolutowania kabli. Czy takie dekodery jak mój z najprostszych lokomotyw posiądą dodatkowe funkcje. Jest to zestaw straży pożarnej 29752 a nr dekodera w instalacji to 288617. Na google nic nie znalazłem na ten temat. Poniżej mam zdjęcie. Zgóry dziękuję za pomoc.
IMG_20181105_193839.jpg
IMG_20181105_193909.jpg
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Wg opisu na stronie M ta lokomotywa ma decoder mfx "Digital decoder with up to 32 digitally controlled functions. The quantity depends on the controller being used." Czyli ze mozesz miec az do 32 sterowanych funkcji. Pod warunkiem posiadania CS. Ale jak I gdzie to podlaczyc to nie wiem niestety.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.941 24 8
Rzeczywiście CS daje więcej możliwości sterowania funkcjami w loko, ale osobiście nie spotkałem jeszcze lokomotywy, która posiadałaby aż tyle funkcji. ;)
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
I czarna i szara może byc po polsku. czarne jako nowsze na ogół mają pl od razu, szare natomiast można updatewoc. wystarczy że podlaczysz je (czarna i szara) do jednego boxa i automatycznie starsza się updatuje od nowszej. ja mam 2 szare. jedna updatewalem u znajomego a druga już sam u siebie.
a na marginesie to ta pl wersja jest strasznie jak z translatora. ja preferuję angielską
 

lukas22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Ja mam czarną ale bez pl. Chodziło mi w wcześniejszym wpisie o zmiany adresów i podobne żeczy, ale puki co nie jest mi to jeszcze tak potrzebne. Narazi chodzi głównie o zabawę z synem. I mam nadzieję na własną makietę.
Dziękuję za pomoc.
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Ja mam czarną ale bez pl.
To znajdz kogos kto ma MS lub CS z wersja PL. Jak je polaczysz razem to twoja sama sie uaktualizuje
A można gdzieś znaleźć instrukcje do mojego dekodera???
Wszelkie informacje o M na tej stronie
https://www.marklin-users.net/
Narazi chodzi głównie o zabawę z synem.
Dlatego ja kupilem drugi sterownik. Mozemy sobie razem sterowac kazdy swoja lokomotywa ;)
 

luki10

Użytkownik
Reakcje
0 1 0
Panowie czy ktoś się orientuję jaki to model wtyczki? To jest od napędu zwrotnicy Marklina 74492. Chcę dokupić gniazda do tego aby nie niszczyć tych wtyczek. Najlepiej jak ktoś wie to link do zakupu tego np na tme. Eu
 

Załączniki

Podobne wątki