• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

Reakcje
0 1 0
1) Panowie a czy ktoś sie orientuje jaki musze mieć nr toru aby był on symetryczny do rozjazdu łukowego nr 24671 ? chodzi o to ze zakupiłem zestaw rozszerzający D2 oraz jeden tor łukowy (w celu zrobienia bocznicy) i mi sie nie zgrywają tory - jest taki mały odstęp. (widoczny na zdjęciu). wiec podejrzewam ze musze mieć tor albo zewnętrzny ze zwrotnicy albo wewnętrzny ze zwrotnicy.
2) zakupiłem loko (z niemieckiego Ebay) z logiem DB z Marklina 36640 z dzwiękami - miedzy innymi ma głos konduktora.. czy idzie go zmienić z niemieckiego na polski ?
 

Załączniki

OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Czy możesz to narysować, tak będzie łatwiej Tobie pomóc ;) Ja przy tego typu zwrotnicach używałem 24224 lub 24130, ale często też dodawałem 077. W razie czego spróbujemy w wintracku.
 
Reakcje
0 1 0
ok. fajny program- jakoś nie wiem dlaczego go wcześniej nie probowałem....
takie coś mi wychodzi ... - jakie tory kupić aby to połączyć ? ten zewnętrzny okrąg ? ewentualnie moge dać tą zwrotnice (rozjazd) łukową w inne miejsce lub zabrać sie z wewnętrznego toru aby mieć obydwie pętle zamknięte.
1535055424412.png
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Teraz już bedzie łatwiej: proponuje żebyś zewnętrzny okrąg zrobił z 24230 lub 24330, bo bedzie to potem łatwiej pozamykać. Jezeli chcesz użyć wspomnianej zwrotnicy, to symetrycznie musisz wstawić taki sam promień. O ile dobrze pamiętam jest ona na promieniu toru 24130.
Widzę też, ze trochę naprzemiennie używasz 24188 i 24172, ale pamiętaj że tam występuje różnica w długości. Jutro na to zerknę i spróbuje pomóc, bo jestem teraz w podróży, ale teraz widzę co autor miał na myśli. :cool:

Jeszcze jedna uwaga, pamiętaj że niektóre długie nie-Maerklinowskie wagony nie lubią torów 24130 :)
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Poniżej masz rozwiązanie problemu
Luki10-1.jpg

A poniżej jeszcze rozwiązanie z przesunięciem wewnętrznej pętli z prawej strony
Luki10-2.jpg
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Wracając do tematu powinno to wyglądać tak:

645824BE-A401-4047-9136-7A8AD6C2F6C8.png


Kiedyś próbowałem próbowałem uklad torów na Scarmie, ale był niedokładny i w praktyce cgleise zachowywały się inaczej.
Dodatkowo masz tu listę potrzebnych torów.
12A10A24-545B-4FBC-9CBB-648B8A00A487.jpeg


Daj znać czy o to chodziło?

... i jeszcze 2 dodatkowe warianciki ;)

318F4F8B-5DAB-4D18-8B02-B2A53F4174CD.jpeg

F3391BE0-BD11-4390-AD0C-686EF91172A1.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Margrabus

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam.

Z góry przepraszam za „lamerskie” pytania ale jestem postawiony pod ścianą. Niebawem odwiedziny wnuka a ja jestem w głębokiej d….e.
Zakupiłem zestaw startowy Marklin 29362 w Lidlu za bardzo przyzwoite pieniądze. Po podłączeniu wg. instrukcji - wszystko stoi w miejscu. Czy to wymaga jakiegoś specjalnego programowania?. A może kupiłem popsuty zestaw.
Jeżeli jest coś nie halo z układem programowania to czy mimo wszystko warto zwrócić do sklepu ( w razie uszkodzenia to oddadzą tylko pieniądze bo na wymianę już nie ma) czy zostawić zestaw, zakładając że wagony i tory więcej kosztują w detalu niż w tym "setcie". Poradźcie.

Jeżeli to nie miejsce na mój problem, to sorki ale jak zaznaczyłem wyżej .....

Acha - nazywam się Krzysztof, piszę z urokliwego miasteczka na mazurach i serdecznie Was pozdrawiam. :)
Tu jest link do mojego zakupu
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Jest kilka możliwości; albo zepsuta jest lokomotywa albo programator albo zasilacz? Najłatwiej bedzie sprawdzić zasilacz i lokomotywę i zrób to kolejno.
Twój zestaw to prosty Maerklin dla dzieci, ale patrząc na jego cenę to gdybyś chciał kupić tylko same tory, to cena byłaby niewiele niższa. Zwrot do sklepu bedzie ostatecznością, dlatego wczesniej sprawdź kolejno wymienione elementy.
 

Margrabus

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Jest kilka możliwości; albo zepsuta jest lokomotywa albo programator albo zasilacz? Najłatwiej bedzie sprawdzić zasilacz i lokomotywę i zrób to kolejno.
Twój zestaw to prosty Maerklin dla dzieci, ale patrząc na jego cenę to gdybyś chciał kupić tylko same tory, to cena byłaby niewiele niższa. Zwrot do sklepu bedzie ostatecznością, dlatego wczesniej sprawdź kolejno wymienione elementy.
Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam. :)
 

DJB

Nowy użytkownik
Reakcje
8 1 0
Na pilocie po lewej stronie znajduje się nastawa adresu lokomotywy - proszę sprawdzić, czy przełącznik nastawiony jest na lewej skrajnej pozycji. Nie zaszkodzi jednak w razie czego wymusić przeprogramowanie lokomotywy na adres standardowy - jak wg instrukcji: przed włączeniem zasilania ustawić lokomotywkę na torze, ustawić przełącznik adresu na lewą skrajną pozycję, trzymać naciśnięty dolny czerwony przycisk, włączyć zasilacz do prądu. Jeśli nie zadziała, wówczas należy spodziewać się problemów sprzętowych.
 

Margrabus

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Własnie to wszystko wykonałem i nic :(Tak było opisane w instrukcji.
Sprawdziłem zasilacz - na krótko- działa. Zaraz rozkręcę ten sterownik - "pilot". Zobaczę czy prąd dochodzi.
Zastanawiam się jak sprawdzić loko.?
 

Podobne wątki