• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

Porsche Design

Znany użytkownik
Reakcje
117 0 3

Porsche Design

Znany użytkownik
Reakcje
117 0 3
Mam w końcu Vectrona Roco stacja sama jej nienrozpoznała więc musiałem ręcznie to zrobić. Ale mój Vectron ma tylko 3 opcje na MS2. Tak jest w oryginale ?

Druga sprawa to lokomotywa która dziś przyszła BR 186 Roco 79754. Niestety nie ma ona dźwięku. Wystarczy zmienić dekoder i będzie dźwiek , czy jak to wygląda ? Była w tej samej cenie co Vectron ale dźwięku nie ma. Ponizej fotki
1677FC65-B9B6-45C6-9E0E-9F87298B96BC.jpeg
7D3C7D99-1E44-4368-974F-8CF707C50567.jpeg
7529BE89-A52F-4384-A01F-307384C0783F.jpeg
A1B9017F-1F01-471F-95DA-B5F938E57B9D.jpeg
k
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
To są uroki MS2, ale gdybys miał możliwość jej sprawdzenia na CS to zrób to dla pewności np. w jakimś sklepie. Nie mam tego modelu wiec nie mogę zweryfikować.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Nie wiem ile Vectron ma funkcji, ale powinno to być w instrukcji (?) Ja kiedyś kupiłem loco PCC, która ma „2 funkcje na krzyż” w tym dźwięk i w tym wypadku zarówno z MS2 i CS3 działa tak samo. Podejdz z loko do pierwszego lepszego sklepu i sprawdź to u nich na CS żeby mieć pewność .
 

luki10

Użytkownik
Reakcje
0 1 0
Panowie mam 3 pytanka.
1. Na makiecie przy niskich prędkościach loko mi się zatrzymuje na zwrotnicach. Zjawisko to nie występuje jak prędkość jest połowa regulacji.
2. Niektóre długie wagony wykolejaja mi się. Tak jakby były zbyt lekkie. Co mogę z tym zrobić? Spotkał się ktoś z tym?
3. Lokomotywa z dźwiękiem marklin policyjny wydaje dźwięk tylko jak jest blisko toru zasilającego. Ale gdy jedzie na połowie prędkości to dźwięk wydaje na całej makiecie. Winny zasilacz? Za słaby? 36VA
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Sprawdź dokładnie czy żaden element na dole lokomotywy przy wjeździe na zwrotnice nie ociera, bo może wtedy blokować się na tych szerszych elementach trzeciej szyny zwrotnicy. Oprócz tego przetrzyj całość. Ja używam kostki z baaardzo drobniutkiego papieru ściernego lub izopropanolu.
https://allegro.pl/izopropanol-alko...?reco_id=5dd18d5d-8739-11e8-bec8-6c3be5bbb2d8

Czy te długie, wykolejające się wagony to Maerklin czy inne firmy? Domyślam się, że pewnie te drugie? U mnie taki problem występuje głównie z długimi wagonami Roco, dlatego staram się ich unikać. Ktoś kiedyś radził mi zmienić koła na Maerklinowskie, ale nigdy tego nie zrobiłem. Wg mnie to kwestia wagi, ale czasami to chyba też i sprzęgów.
Maerklin jeździ bez problemu z dowolną prędkością, polecam tez Robo i Piko. Nawet sławne szutrówki Albert Model, w których koła ciężko się obracają bez problemu pokonują zwrotnice ;)

Co do trzeciego pytania to niech wypowiedzą się elektronicy, ale w międzyczasie dokładnie przetrzyj „buta” i szyny i pamiętaj, że tu są 3 szyny.
 

Polaris

Użytkownik
Reakcje
1 1 0
1. To co mozesz zrobic jest lekko ”buta” przycisnac (A) lub zrobic lekko wypuklym (B). Miałem kiedys taki problem z SBB640 sinus, fanie jezdzila ale tak jak u ciebie zatrzymywala się na zwrotnicach.

2. Jeżeli sa ta wagony towarowe to bym je obciazyl (innych firm). Chociaz u mnie to się prawie nigy nie zdarzalo. Jeżeli chodzi o pasazerskie wagony które maja „buta” i nie sa Märklina to bym dodal troche ciezaru.

3. Kiedys Märklin podalo rysunek jak najlepiej zasilac tory, możesz spróbowac czy to może pomóc.
märklin.jpg
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
Wagony nie Märklina wykolejają się zazwyczaj na rozjazdach i należy im zsunąć koła na 14mm między wewn. stronami kół na osi. Wtedy znowu wszystko pięknie jeździ.
 

luki10

Użytkownik
Reakcje
0 1 0
Witam,
ok. spróbóje wygiąć lekko "buta".
generalnie to przy połowie maksymalnej prędkości problem nie występuje. wiec nie jest to dla mnie jakiś duży mankament.
2) wykolejanie wagonów- tak oczywiście to są wagony innych firm (piko, roco, i inne część starszych. wstyt poweidzieć ale nie mam zadnego wagonu oryginalnego Marklina ale myśle nad nim (najlepiej jakiś osobowy podświetlony sterowany przez MS1 - o ile cos takiego wogole jest....
ok. bede musiał je troche dociążyć.
3) ok -bede musiał zasilć ją tak jak pokazałeś - w kolejnych miejscach choć boje sie w to ingerować bo to orginalny tor zasilający.

@Ropu - jak to sie robi ?
 

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
Twoje kola sa najprawdopodobniej na 14,3mm, czyli potrzeba tylko 0,3mm do sukcesu.
Bez narzedzi sie nie obejdzie - scisk i precyzyjna suwmiarka do pomiaru.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
A czy wyczyścileś wszystko tak jak napisałem? Nie wiem jak dużą posiadasz makietę, ale spróbuj i dodaj zasilanie w innym miejscu. Jakich torów używasz?
Ja prywatnie z „butem” bym nie szalał, bo przy wyginaniu moze stracić przyczepność i bardziej hałasować (?)
Co do wagonów zrób test z wymianą kół na maerklinowskie.
 
Ostatnio edytowane:

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
Słabo się znam na Maerklinie, ale intuicja podpowiada mi, że takie kombinowanie z "butem" nie może doprowadzić do niczego dobrego. Wyginanie go prowadzi do zmniejszenia efektywnej powierzchni styku z trzecią szyną, a przecież nie o to chodzi.
 

majo123

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
też kiedyś miałem problem z wagonami na zwrotnicach i wymieniłem koła na Marklina i problem się skończył z tymi długimi wagonami to może nie są przystosowane do do tego promienia może mają krotki sprzęg i trzeba je wymienić na długi
 
Reakcje
0 1 0
Panowie czy ktoś z Was sie orientuje czy marklin wypuścił jakiś zestaw startowy z loko 36640 ? (idealnie jakby w komplecie była MS2)
ewentualnie inny szynobus ale w startówce z dzwiękiem....
 

Podobne wątki