• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

Ropu

Znany użytkownik
Reakcje
1.226 25 2
Panowie, strasznie spamujecie...
Jedyne wagony, jakie nie chciały mi przejechać spięte na ciasnych rozjazdach Märklina C-Gleis czyli R1 to ACME EC Polonia. Reszta przejeżdża bez problemu.
Dużo większy problem to rozstaw kół na osi - w DC to 14,3mm, w AC 14mm. Na rozjazdach potrafią się wykolejać, choć to nie reguła. Na szczęście koła można zsunąć do 14mm.
Najlepsza metoda na testowanie to nie bać się, kupić, ewentualnie rozpoznać problem i sobie z nim poradzić.
Pozdrawiam Märklinistów
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Mam ten model w Maerklinie i bardzo fajnie jeździ po makiecie. Dokup sobie do tego zestaw wagoników 46263. Do mnie już jedzie Kronochem.
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
A ja wlasnie zwiozlem zakupiona makietke. I niestety poprzedni wlasciciel (calkowity laik) poprzyklejal tory silikonem , do tego troche zle je ulozyl I teraz gorny tor jest za blisko sciany co blokouje przejaz dluzszych wagonow oraz lokomotyw. Jak to poprawic? Jaki tor I gdzie najlepiej wstawic/podmienic?
 

Załączniki

OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Ten wąwóz na zdjęciu nr 2 wygląda na bardzo wąski i dłuższe wagony mogą ocierać o skały. Silikon usuń nożykiem lub żyletką i potem przyklej jeszcze raz i zasyp szutrem.
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Ten wąwóz na zdjęciu nr 2 wygląda na bardzo wąski i dłuższe wagony mogą ocierać o skały
No wlasnie o to mi chodzilo. Usunac moge tylko czesc torow. Na tyle zeby cos tutaj wstawic zeby troche oddalilo sie od skal. Reszty nie bede usuwal bo akurat bardzo pasuje mi ze jest zamocowane poniewaz makiete moge podniesc I oprzec o sciane. Tylko teraz co wstawic I gdzie. Z torami C to dopiero moje pierwsze doswiadczenie I nawet nie bardzo sie orientuje jaki jest asortyment torow. Mozecie podeslac linka do spisu torow najlepiej ze zdjeciami.
A tak to wyglada z dlugim wagonem.
 

Załączniki

  • 482,1 KB Wyświetleń: 46
  • 490,4 KB Wyświetleń: 47
  • 505 KB Wyświetleń: 46

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
A ja wlasnie zwiozlem zakupiona makietke. I niestety poprzedni wlasciciel (calkowity laik) poprzyklejal tory silikonem , do tego troche zle je ulozyl I teraz gorny tor jest za blisko sciany co blokouje przejaz dluzszych wagonow oraz lokomotyw. Jak to poprawic? Jaki tor I gdzie najlepiej wstawic/podmienic?
Na pierwszym zdjęciu rzuca się w oczy źle trafiony przyczółek mostowy.
Jeżeli jest to możliwe to korektę zacznij od niego. Masz tu do dyspozycji sposób na pewne korekty geometrii torowiska:
http://www.thkas-moba.de/mucis/c-flex.html
http://www.stayathome.ch/gleise.htm
C-Gleis_kuerzen_05.jpg

Próbuj też inne promienie łuków. Myślę, że uda się skorygować.
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Na pierwszym zdjęciu rzuca się w oczy źle trafiony przyczółek mostowy.
A o co chodzi dokladniej?
Jest jeszcze jedna sprawa. Ja mam MS2 ktora podlaczam bezposrednio do torow. Natomiast z makieta dostalem MS wraz z torem podlaczeniowym widocznym na zdjeciu nr. 2. Co tam jest w srodku? Czy teraz jak podlacze moje MS2 to nie popale tam jakiesj elektroniki jesli takowa jest?
I czy do mojego sterownika moge podlaczyc MS jako drugi sterownik tak zebysmy mieli 2 rownoczesnie?
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
A o co chodzi dokladniej?
Jest jeszcze jedna sprawa. Ja mam MS2 ktora podlaczam bezposrednio do torow. Natomiast z makieta dostalem MS wraz z torem podlaczeniowym widocznym na zdjeciu nr. 2. Co tam jest w srodku? Czy teraz jak podlacze moje MS2 to nie popale tam jakiesj elektroniki jesli takowa jest?
I czy do mojego sterownika moge podlaczyc MS jako drugi sterownik tak zebysmy mieli 2 rownoczesnie?
MS1 wymagał specjalnego toru do podłączenia, natomiast MS2 i CS można już bezpośrednio podłączyć pod tory.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki