• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Pytanie o ucyfrowianie lokomotywy.
Posiadam BR 111 105-3, wersja analogowa. Poniewaz przesiadlem sie na cyfre, jazda nia nie sprawia juz tyle przyjemnosci i oczywiste jest ze chcialbym ja ucyfrowic. Co potrzebuje zakupic? Czy sam dekoder np. taki
https://www.ebay.co.uk/itm/381828931550?ViewItem=&item=381828931550 czy taka zamiana zawsze chodzi w parze z silnikiem jak tutaj https://www.ebay.co.uk/itm/Marklin-...303611&hash=item2eda38bb6b:g:F~wAAOSw9r1WDuTi
Na youtubie jest conieco, akurat ten filmik pasuje idealnie do mojej konwersji ale obejmuje wlasnie decoder + silnik.
Widzialem z waszych opisow ze konwertowaliscie juz swoje lokomotywy. Czy mozecie cos doradzic?
Dzieki.
 
Ostatnio edytowane:

Porsche Design

Znany użytkownik
Reakcje
117 0 3
Potwierdzam, każdy wagon pojedzie (y). Pamiętaj tylko o promieniu torów vs długość wagonu.
Możesz bardziej rozwinąć swoją myśl ? Interesują mnie wagony firmy ACME dokłanie te wagony pod kontenery :) Muszę przerabiać sprzęgi czy każdy producent ma takie jak Marklin ?
Jeżeli chodzi o promień to u mnie tak to wygląda :)
acme-containertragwagen-ep.v-vi-40288-42-800x600px.jpg
20161101_132122.jpg
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Widzę, że dużo prostych, czyli jest gdzie się rozpędzić. Czy te zakręty to 230 czy więcej? Przy dłuższych wagonach nie polecam 130. Nie mam u siebie akurat ACME, ale mam szereg innych wagonów i wszystko jest Ok.
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Pamiętaj, że koła mogą stanowić problem ale w drugą stronę tzn. gdybyś chciał bawić się wagonami Maerklina na DC, to wtedy musisz wymienić koła. Fleischmann, Roco, Piko, Robo, Rivarossi ... u mnie jeżdżą bez problemu. Z Piko „zaprzyjaźniłem” się całkiem niedawno i teraz jedną z moich ulubionych lokomotyw jest „Byczek”, który pokonuje C-track nie gorzej od Maerklina.
 

Porsche Design

Znany użytkownik
Reakcje
117 0 3
Pamiętaj, że koła mogą stanowić problem ale w drugą stronę tzn. gdybyś chciał bawić się wagonami Maerklina na DC, to wtedy musisz wymienić koła. Fleischmann, Roco, Piko, Robo, Rivarossi ... u mnie jeżdżą bez problemu. Z Piko „zaprzyjaźniłem” się całkiem niedawno i teraz jedną z moich ulubionych lokomotyw jest „Byczek”, który pokonuje C-track nie gorzej od Maerklina.
Powiedz mi o co chodzi z tym DC ? Do tej pory mam tylko wagony Märklina i wszystko śmiga jak należy ;)
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Powiedz mi o co chodzi z tym DC ? Do tej pory mam tylko wagony Märklina i wszystko śmiga jak należy ;)
O ile ja to rozumiem to jest tak:
Standardowa szyna nie Marklina ma + w jednej I - w drugiej. Nie mozesz ich ze soba zewrzec bo inaczej bedzie bzzz. Dlatego kola w zestawach nie Marklina sa izolowane, tzn lewe nie styka sie z prawym (fizycznie tak ale nie przewodnikowo) nie powodujac zwarcia. Natomiast kola Marklina to jeden kawalek metalu. Prawe zwarte z lewym. Dlaczego? wynika to z budowy szyny. + jest w obu szynach, - w szynie srodkowej. I teraz jak wezmiesz kola PIKO I postawisz na Marklina to bedzie ok bo I tak nic nie zwierasz dopoki nie polaczysz z szyna srodkowa. Ale jak wezmiesz wagon Marklina I postawisz na innym torze to bzzz gotowe.
A kolega mowiac o zabawie wagonami Marklina na DC mial wlasnie na mysli taka sytuacje.
Tak na chlopski rozum ale chyba dobrze to rozumiem?
 

Porsche Design

Znany użytkownik
Reakcje
117 0 3
O ile ja to rozumiem to jest tak:
Standardowa szyna nie Marklina ma + w jednej I - w drugiej. Nie mozesz ich ze soba zewrzec bo inaczej bedzie bzzz. Dlatego kola w zestawach nie Marklina sa izolowane, tzn lewe nie styka sie z prawym (fizycznie tak ale nie przewodnikowo) nie powodujac zwarcia. Natomiast kola Marklina to jeden kawalek metalu. Prawe zwarte z lewym. Dlaczego? wynika to z budowy szyny. + jest w obu szynach, - w szynie srodkowej. I teraz jak wezmiesz kola PIKO I postawisz na Marklina to bedzie ok bo I tak nic nie zwierasz dopoki nie polaczysz z szyna srodkowa. Ale jak wezmiesz wagon Marklina I postawisz na innym torze to bzzz gotowe.
A kolega mowiac o zabawie wagonami Marklina na DC mial wlasnie na mysli taka sytuacje.
Tak na chlopski rozum ale chyba dobrze to rozumiem?
Już wiem o co chodzi. Märklin ma koła AC, wagony ACME idzie bez problemu przerobić na Prąd zmienny dzięki osiom märklina 700150 ;)
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
Już wiem o co chodzi. Märklin ma koła AC, wagony ACME idzie bez problemu przerobić na Prąd zmienny dzięki osiom märklina 700150 ;)
hmmm, ale po co chcesz zamieniac kola DC na AC Marklina? DC na marklinie ci pojedzie. To AC kola Marklina nie pojada ci na DC torze I wtedy musisz wyjac kola Marklina I wlozyc np. PIKO. Chyba ze juz sam wszystko pokrecilem?
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Nie ukrywam, ze troche się uśmiałem z powyższej wymiany zdań, bo chyba nam nie wierzysz? :cool:

Powiedz mi o co chodzi z tym DC ? Do tej pory mam tylko wagony Märklina i wszystko śmiga jak należy ;)
AC / DC to prąd zmienny i prąd stały, czyli w tym wypadku system 3 szynowy Maerklina lub system 2 szynowy np. Piko, Roco, Trix itp ....

Już wiem o co chodzi. Märklin ma koła AC, wagony ACME idzie bez problemu przerobić na Prąd zmienny dzięki osiom märklina 700150 ;)
Nic tu nie musisz przerabiać, bo tak jak napisałem wcześniej i potem dodał kolega @Hics nie ma takiej potrzeby ! Gdybyś kiedyś porzucił miłość do Maerklina i zafascynował się torami w DC, to wtedy będziesz musiał wymienić koła w swoich wagonach Maerklina żeby mogły jeździć w systemie 2 szynowym.

Kola w ACME są DC czyli prąd stały ;) A trzeba ke zmienić na AC czyli prad zmienny ;)
Nikt nie podważa faktu kół ACME, ale tak jak napisałem wcześniej - nie ma takiej potrzeby, żebyś je musiał zmienić, ale jeżeli to Ciebie uszczęśliwi i masz za dużo kół, to sobie wymień ;)

Napisalem do dwoxh sprzedajacych. Kazdy odpisal ze trzeba kola zmieniac.
Nie słuchaj wszystkich dookoła, tylko musisz w końcu komuś uwierzyć.

Ta część forum jest właśnie poświęcona Maerklinowi żebyśmy mogli sobie wymieniać doświadczenia.
 

Podobne wątki