• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

MÓJ NOWY TORT

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Witajcie. Odstąpiłem od wcześniejszego pomysłu (był na forum), który rzeczywiście nie był udany i przedstawiam Wam nowy projekt mojego przyszłego tortu 3 częściowego, jak to się mówi "dla syna" :grin: . Kilka słów: wykonany będzie półprofesjonalnie, tzn. w części na flexach a w części na gotowych odcinkach pikowskich serii a-gleis (łuki R2 i może niektóre odcinki G239, G231). Wymiary całościowy i częściowe - jak na rysunku. Liczę na wskazówki i uwagi. Pozdrawiam.

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Czekamy zatem na jakieś fotki z frontu...

Bo w tym torcie to nie ma się do czego przyczepić...
Zastanawiają mnie tylko te dwie zwrotnice po lewej na dole. Czy oby je nie przesunąć o jedną prostą w prawo... :roll: Chyba lepiej byłoby manewrować...

pado

Znany użytkownik
KKMK
A nie lepiej jakieś segmenciki co by sie dało przyłączyć do wspólnej zabawy ;> 546x880 to jeden z moich segmentów czyli 1/6 twojej makiety :D

Tempest

Aktywny użytkownik
Urok "torta" tkwi w tym, że pociągi jeżdżą w kółko, że stanowi jakby zamkniętą całość, że można zawsze na nim coś postawić i pojeździć. Takie jest moje zdanie. A moduły jak najbardziej fajne są ale służą do innych celów - bardziej towarzyskich. Zresztą z prawej strony widać że tor kończy sie przy samej krawędzi więc może to jest "wyjście" na moduły. Ten plan wydaje mi sie trochę trudny w realizacji bo dużo rozjazdów wychodzi na łączeniu segmentów. Trzeba by je rozcinać co nie jest chyba łatwe a może nawet niewskazane ze względu na ich konstrukcję mechaniczną.

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
arch_przemo napisał(a):
Liczę na wskazówki i uwagi.
Jeżeli mogę wtrącić moje skromne zdanie to rozwiązanie tech. na "tort" jest dobre. Z doświadczenia wiem, że takie "torty" to jak oglądanie jednego kanału TV z tymi samymi programami tylko nadawanymi za każdym razem w innej kolejności. Znudzi się i to bardzo szybko. Popieram pomysł "pado" oraz "Kozaka" i radzę pomyśleć nad modułami. Co prawda swoje moduły rozłożysz kilka razy do roku ale za każdym razem będzie inny układ torowiska do jeżdżenia. Koszt jaki poniesiesz przy budowie tego tarta jest prawie równy budowie stacji na modułach a możliwości o wiele większe. Przyjedź na któreś z Bytomskich spotkań np. 19 stycznia br. lub na warsztaty do Poznania a dowiesz się wszystkiego co byś chciał wiedzieć na temat budowy tortu czy makiety oraz technik ich wykonania.

xendx

Nowy użytkownik
Czesław Turko napisał(a):
Popieram pomysł "pado" oraz "Kozaka" i radzę pomyśleć nad modułami.
Rozmawiałem osobiście z Przemkiem na ten temat
arch_przemo napisał(a):
jak to się mówi "dla syna" :grin:
ale po krótkiej namowie poszedł na kompromis :razz: i tak jak to kolega zauważył
Tempest napisał(a):
Zresztą z prawej strony widać że tor kończy sie przy samej krawędzi więc może to jest "wyjście" na moduły.
więc będzie można podłubać przy jakimś module na spotkania a w domu podpiąć do torta
Tempest napisał(a):
bo dużo rozjazdów wychodzi na łączeniu segmentów.
Sprawa rozjazdów wygląda tak że między nimi będą wstawki więc powinno obyć się bez ich cięcia.
A położenie tych rozjazdów to kompromis pomiędzy łączeniem ich na krawędzi modułu a umiejscowieniem ich w peronach.
Co do trzech torów od dołu to proponuję te dwa lewe rozjazdy na dwóch dolnych torach przesunąć na środkowy segment i ewentualnie prawe rozjazdy (drugi i trzeci tor od dołu) przesunąć na ostatni segment

Załączniki

OP
OP
arch_przemo

arch_przemo

Aktywny użytkownik
Dzięki za wszystkie dotychczasowe posty. No cóż - musicie pamiętać, że to ma być aż tort, ale jednocześnie tylko tort... a dodatkowo w cześci chciałem wykorzystać pikowskie gleisy, których trochę się uzbierało. Co do modułów to myslę tak: będę sobie dłubał torcik, aż nabiorę wprawy i wówczas być może zbuduję jakiś niewielki, ale dwutorowy modulik szlakowy na spotkania (większa przepustowość=większa zabawa :LOL: ). Co do lokalizacji tych zwrotnic na granicy poszczególnych części makiety, to problem może rzeczywiście być z umiejscowieniem po makietą conradów, jeszcze nie mam praktyki z ich montowaniem. I mysle, że docelowo może nawet lokalizacja samych zwrotnic może być uzależniona poniekąd od ilości miejsca na przykręcenie pod spodem napędów.
Xendx pisze: "Co do trzech torów od dołu to proponuję te dwa lewe rozjazdy na dwóch dolnych torach przesunąć na środkowy segment i ewentualnie prawe rozjazdy (drugi i trzeci tor od dołu) przesunąć na ostatni segment" - Obawiam się jedynie braku miejsca na ostatnim (czyli pierwszym od prawej) segmencie na wykonanie tej zwrotnicy i jeszcze zwrotnicy łukowej - zrobi się tu trochę ciasno.
Z bezpośredniej rozmowy z Xendx`em doszliśmy do wniosku, że dobrze będzie zostawić odcinek stacyjny bez rozjazdów - pierwotnie na środkowym segmencie między czwartym i piątym torem były zwrotnice, które właśnie przniosłem do lewego segmentu. I myślę, że to będzie dobre rozwiązanie. Co do pozostałych rozjazdów z lewej strony to podeprę się doradą Kolegi Gbbsoft`a i przeniosę te lewe zwrotnice z dołu do środkowego segmentu - będzie więcej miejsca do manewrowania, a ich przeniesienie przecież nie będzie zakłócać ruchu na stacji, bo te pierwsze od dołu tory nie są zwiazane z peronem.
A zdjęcia z pierwszych prac, upsss - będę się starał umieścić je jak najszybciej - obiecuję Wam i sobie...

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 10
Planuję 19
Planuję 18
Planuję 4
Planuję 14