• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Märklin - wszystko o kolejkach z "trzecią szyną"

luki10

Użytkownik
Reakcje
0 1 0
czyli wkopałem sie w niezłe bagno ??
domyślam sie ze lepiej bedzie to sprzedać i kupić coś w systemie 2 torowym tj torowisko o ile wogole to ktoś bedzie chciał kupić.
- do czego służy ten 3ci zasilacz ? tak naprawde transformator bo bez mozliwości regulacji napięcia ?
- do czego służy ten przełącznik ?
- dwie zwrotnice wracają do swojej pozycji - próboją przeskoczyć ale powracają do pozycji wyjściowej - dlaczego ?
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
czyli wkopałem sie w niezłe bagno ??
Dlaczego od razu bagno? Ok jest to stary Marklin, ale... masz gotową makiete z semaforami, pewnie torami izolowanymi zeby wstrzymywac ruch przed nimi, elektryczne zwrotnice sterowane z pulpitu. Potrzeba Ci tylko na początek 2 lokomotyw które mogły by po tym jeździć i zabawa będzie przednia. Wg mnie :) No i może nowszego zasilacza.
Na pewno wyjdzie to dużo taniej niż uzbierać taki sam zestaw w np. PIKO
- do czego służy ten 3ci zasilacz ? tak naprawde transformator bo bez mozliwości regulacji napięcia ?
jeden służy do zasilania zwrotnic, semaforów itp, drugi do zasilania loko, 3ci chyba też? być może masz 2 niezależne torowiska? ale to raczej niech wypowie się ktoś bardziej obeznany.
- dwie zwrotnice wracają do swojej pozycji - próboją przeskoczyć ale powracają do pozycji wyjściowej - dlaczego ?
zapewne wymagaja jakiejs drobnej naprawy. możesz to zrobić sam, np.
albo możesz odczytać spod niej numer toru i kupić zamiennik na allegro. jest ich mnóstwo i kosztuja naprawdę grosze.
- do czego służy ten przełącznik ?
który przełącznik?

Czy możesz dać więcej zdjęć z makiety tak żeby było widać całe torowisko?
 
Ostatnio edytowane:

luki10

Użytkownik
Reakcje
0 1 0
tak potwierdzam ze tory sa izolowane. tj za lub ciutke przed semaforem w momencie czerwonego odcina napięcie.
przełącznik jest związany z torami - bo schodzą sie do niego niebieskie i zielone przewody od torowiska. (widok przełącznika od dołu)
sam przełącznik zlokalizowany jest obok pulpitu sterowania.
prosze podpowiedzcie którą loko kupić aby to ruszyło ? na szynach mam napięcie przemienne. najlepiej stosunkowo nie drogą
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
domyślam sie ze lepiej bedzie to sprzedać i kupić coś w systemie 2 torowym tj torowisko o ile wogole to ktoś bedzie chciał kupić.
- do czego służy ten 3ci zasilacz ? tak naprawde transformator bo bez mozliwości regulacji napięcia ?
- do czego służy ten przełącznik ?
- dwie zwrotnice wracają do swojej pozycji - próboją przeskoczyć ale powracają do pozycji wyjściowej - dlaczego ?
Maerklin w naszym kraju jest niestety mało popularny, nie mniej jednak kilku fanów znajdziesz nawet na tym forum ;). Sprzedaż starego Maerklina nie bedzie łatwa, ale w razie czego masz tego dużo na Allegro, więc w razie czego możesz dokupić jakiś zepsuty element z makiety i podmienić. Łatwiej jest tam cos kupić ze starego Maerklina niż nowego. Dobrym miejscem na zakupy jest ebay lub sklepy internetowe u naszych zachodnich sąsiadów.
Patrząc na Twoją makietę widzę dużo „ostrych” łuków dlatego nie kupuj długich lokomotyw i wagonów tylko skup się na krótkich. Poszukaj czegoś na Allegro lub ebay. Pamiętaj, ze każdy wagon pojedzie na Twojej makiecie, ale loko - niezależnie od producenta - musi mieć zawsze płozę do odbioru napięcia AC.
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
A więc tak.

Dla mnie makieta bomba :)
Ja to mówię z pozycji taty 2 dzieciaków ( 6 i 5 lat). Zabawy na długie godziny.
Z pozycji modelarstwa a o tym jest to forum to miej nadzieję żeby nie zajrzeli tutaj co niektorzy. Trzeba poprzeglądać to forum a zrozumiesz o co mi chodzi. Dostaniesz zryb... za wszystko. Na początek za to że to anarchiczny analogowy Marklin na jakości trawy skończywszy (i jej braków). Ale jeśli nie o to Ci chodzi a o zabawe z dziećmi to dużo zabawy przed tobą.
Uważam że makieta ma fajny układ, izolowane odcinki czyli zabawa semaforami, bocznica z torami do rozprzęgania, tunele, mosty. Do zabawy bomba.
Problem jest trochę taki że już coś masz i to niestety z innego systemu na który też już trochę wydałes. I co teraz? Czy pozbyć sie tamtego czy pchać w starą technologę? Jakie są twoje możliwości finansowe wiesz tylko ty ale zbudowanie czegoś podobnego w Piko będzie b. kosztowne i czasochłonne. A ta makieta może działac w ciągu tygodnia (czas potrzebny na szybkie znalezienie loko i dostawa przesyłki ;)
Skoro już masz tą makietę ja bym dokupił ze 3 lokomotywy Marklina i zacząl zabawę. Stosunkowo niegrogie?? Hmmm, Tutaj nic nie jest tanie niestety. Po około 200 zł musisz liczyć.
Przepraszam ale narazie muszę kończyć ale będę kontynuował ten wątek dzisiaj jeśli mi czas pozwoli. Na pewno zasiądę do niego wieczorem jak juz ułożę pociechy do spania :)
Pozdrawiam

Do bardziej zawansowanych.
Proszę mnie poprawić jeśłi się mylę ale czy nie można do tego podłączyć np. MS1 i już postawić cyfrowych lokomotyw?
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
ok, jestem z powrotem.

Jeśli chcesz jakieś częsci do Marklina skontaktuj się z tym człowiekiem.
https://www.olx.pl/oferta/marklin-ho-CID767-IDrXw5F.html#71ede96d7c
Zlikwidował własnie dużą makiete i ma mnóstwo żeczy których nie nadąża wystawiać. Sam coś od niego kupiłem niedawno ( wiem że semaforów już nie ma ;) Ma bardzo fajne loko niestety same analogi. Równiez ten Pan ma duuużo więcej niż wystawia, podesłał mi kiedyś zdjęcia analogów i same prawie nówki.
https://www.olx.pl/oferta/marklin-h0-lokomotywa-elektryczna-br101-CID767-ID6DeLZ.html
Zerknij również na makiete tego użytkownika która układem przypomina twoją;
http://forum.modelarstwo.info/threads/moja-malutka-makieta-marklin-h0.38424/
i u Ciebie również można zrobić wyprowadzenia od bocznicy. Przy zabawie na podłodze podokładać kilka metrów torów i będzie jeszcze więcej frajdy.
Ja bym pomyślał żeby podpiąć do tego sterowanie cyfrowe w stylu
https://www.olx.pl/oferta/sterowanie-cyfrowe-marklin-60652-CID767-ID28PdJ.html#8c9c869736
tylko nie za te pieniądze. 250 zł max. Tydzień temu za 280 zł na allegro poszła MS2 (btw. czy allegro pokazuje aukcje zakończone, ebay tak). Możesz to dolutować sam lub podpiąć przy pomocy takiego toru
http://www.ajckids.com/products/Marklin/24951
najlepiej na bocznicy. Pamiętaj tylko żeby usunąć z niej tor izolowany. Do tego dokupić 2-3 loki cyfrowe lub delta i zabawa będzie przednia. Za lokomotywami spójrz tutaj
https://www.vectis.co.uk/products_s...s_per_page=all&collections_id=3976&page_num=1
Jest duża szansa na kupienie 2 cyfr za około 110f (520 zł). A jeśli nie to ten Pan ma 3 ładne loko delta
https://www.olx.pl/oferta/lokomotywa-parowa-marklin-41354-CID767-IDdh86x.html#b82533dc41
Ogłasza je już od ponad miesiąca w koło, zaproponuj jakąś cenę i myślę że się dogadacie. Ja tak chciałem zrobić ale będę bidował na vectis-ie.
Oczywiście możesz uznać to wszystko za brnięcie w jakiegoś zabytka i dokupywać do zestawu Piko który posiadasz (nie wiem co dokładnie) ale wydasz na to wg mnie duuuużo więcej żeby osiagnąć ten poziom który masz na makiecie. Co ty na to?
Pozdrawiam
 

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
Ja dodałbym swoje doświadczenia:
0. Nie wchodź w stary analog.
1. Nie kupuj wagonów Marklina - nie pojadą w przyszłości na innych makietach dwutorowych bo spowodują zwarcie zasilania kołami nieizolowanymi.
2. Minimalny zasilacz i manipulator do uruchomienia posiadanej lokomotywki Marklina w systemie "Delta":
to Märklin H0 29280+29282 Steuergerät Fahrregler Fernbedienung mit Anschlussgleis np.:
https://www.ebay.de/itm/Marklin-H0-...370196?hash=item56a381a594:g:5yEAAOSwv-NWWxVL
Pozwoli na wysterowanie czterech lokomotyw o adresach 78, 72, 60 i 24.

$_57c MÄRKLIN 236131.JPG


3. Na rozbudowę i wyjazd z makiety na podłogę kupuj tylko nowe szyny C-Gleis. Te szyny w razie potrzeby przez odpowiednie cięcia blaszek dają się doprowadzić do systemu dwutorowego!
4. NIE KUPUJ Märklin H0 - 67025 Delta Digital Fahrgerät 0-18 V DC 0,5 A max.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
To i ja dodam kilka słów komentarza wynikającego z moich doświadczeń. Zastanów się czy chcesz się chwilę pobawić posiadaną makietą czy tez chcesz pozostać z Maerklinem i docelowo przejść na cyfrę? Myśle, ze to jest zasadnicze pytanie. Jeżeli chcesz się chwile pobawić to szukaj lokomotyw w analogu - i tu polecam eBay - pod które podczepisz każdy wagon.
Co do wagonów Maerklina, to będę one jeździć po DC, jezeli wymienisz w nich koła. Co do kupowania nowych torów w przyszłości, to zdecydowanie c-gleise, a gdybys chciał przechodzić na cyfrę, to tez odradzam Deltę.
Proponowany przez kolegę @Hics zestaw MS1 do sterowania cyfrowego tez bedzie wystarczający i czasami na eBay możesz trafić nowszą generacje MS2 za 60/70€, ale sprawdzaj tez Allegro.
.https://www.ebay.de/itm/Marklin-Spu...373884&hash=item520483afff:g:W9UAAOSwSwVaaCjg
 

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
0. Nie wchodź w stary analog.
Tylko ze on juz wszedl w ten analog. Teraz jest czas na podjecie decyzji co dalej. Czy jednak to odrzucic I pojsc w Piko ktore ma ( a co dokladnie?) czy brnac w Marklina? Jak napisal kolega
Zastanów się czy chcesz się chwilę pobawić posiadaną makietą czy tez chcesz pozostać z Maerklinem i docelowo przejść na cyfrę? Myśle, ze to jest zasadnicze pytanie. Jeżeli chcesz się chwile pobawić to szukaj lokomotyw w analogu - i tu polecam eBay - pod które podczepisz każdy wagon.
Tez tak mysle. Jesli to ma byc chwila to kup 3 loki z OLX I masz mnostwo zabawy. Obawiam sie tylko ze jak prawie kazdy w tym temacie chwycisz bakcyla (a juz go chyba masz skoro kupiles makiete) I za chwile te loki beda przestarzale. Ja chyba zostawil bym to co juz masz tylko poszedl tropem cyfrowym I nowymi torami typu C na przyszlosc.
Takie jest moje zdanie :)

ps. I przepraszam za brak pl znakow I duze I zamiast malego ii ale jestem w pracy (UK) I niestey moje okienka maja tylko taka wersje klawiatury.
 

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
Kolega ma już dwie lokomotywy z systemu "DELTA" i do ich uruchomienia brakuje mu najprostszego zasilania.
Post na ten temat był w dziale dla początkujących:
http://forum.modelarstwo.info/threads/czy-to-jest-analog-czy-cyfra.41795/?view=date#post-712104
"W chwili obecnej czekam na przesyłkę z MS1 to rozumiem że ta już nie musi iść w odstawkę tylko śmiało pojeździ cyfrowo?"
W jakim kierunku pójdzie dalej, zdecyduje jak się oswoi z cyfrowym sterowaniem w najprostszej postaci.
 
Ostatnio edytowane:

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
To byl moj post :)
I wlasnie czekam I sie doczekac nie moge. Bedzie dopiero za jakies 2 tyg bo jeszcze organizuje kilka rzeczy do wysylki z PL.
Ale ponawiam moje pytanie czy jesli 2 loko w Delcie maja takie same adresy to czy moge jedna z nich pozmieniac na przelaczniku na inny?

Ja jestem/bylem w identycznej sytuacji jak kolega Luki10. 2 lata temu przypadkiem zakupilem torowisko Marklina M. W pierwszej chwili byl szok co to jest itp ale szybko minal. Wlasnie sie ucyfrawiam I bede szedl w kierunku C. Balem sie czy MS bedzie pracowalo na torach M bo to niby gorsza jakosc itp ale po rozmowach z kilkoma uzytkownikami I obejrzeniu filmow na youtube'ie obawy minely. A to ze to Marklin wogole mi nie przeszkadza. Moze tylko w tym ze w lokalnym klubie modelowo-kolejowym do ktorego sie wybralem nie bylo toru do jazdy :( Z tym ze ja jestem nastawiony na zabawe z dzieciakami a nie na super detalach, epokach itp. Wazne zeby jezdzilo. A pomiedzy torami stoja domki I figurki ale z .... klockow Lego I tez jest fajnie ;)
 
Ostatnio edytowane:

jezyzie

Znany użytkownik
Reakcje
548 13 0
To byl moj post :)
I wlasnie czekam I sie doczekac nie moge. Bedzie dopiero za jakies 2 tyg bo jeszcze organizuje kilka rzeczy do wysylki z PL.
Ale ponawiam moje pytanie czy jesli 2 loko w Delcie maja takie same adresy to czy moge jedna z nich pozmieniac na przelaczniku na inny?
Adresy zmienisz w lokomotywce przełącznikami zgodnie z opisem dekodera, do którego odnośnik wcześniej przesłałem i ponawiam:
http://www.marklinisterne.dk/MarklinDecoder/Ma_6603_DeltaV2/Marklin6603_v2.pdf
EDIT:
Teraz zgłupiałem. To Was jest dwóch? Już sam nie wiem co komu doradzałem.
To podsumowując @luki10 ma makietę a @Hics ma lokomotywy do niej.
 
Ostatnio edytowane:

Hics

Użytkownik
Reakcje
6 0 0
EDIT:
Teraz zgłupiałem. To Was jest dwóch? Już sam nie wiem co komu doradzałem.
To podsumowując @luki10 ma makietę a @Hics ma lokomotywy do niej.
nie :)
tzn nas jest 2 calkowicie innych userow. Hics czyli ja tez mam tory M I wlasnie przechodze w cyfre I pytalem sie o Delte. BTW, dzieki za linki, byly super a luki wlasnie zakupil makiete w M I pyta sie co dalej. Ja mam loki ale dla mnie.
 

luki10

Użytkownik
Reakcje
0 1 0
Witam,
zgodnie z podpowiedziami i moim zapałem zakupiłem na ebay zestaw MS1 (cena 31 Euro) dużo ? mało ? czy do tego wystarczy mi juz tylko dokupić loki cyfrowe i bedzie to działać ?
jakaś propozycja z Ebay ? lub skądś indziej ?
Potwierdzam ze wagony itp musze szukać tylko krótkie bo mi nie przejadą na ostrych łukach (sprawdzałem i chaczy o domki...)
 
OP
OP
Pd5

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.913 24 8
Jezeli kupiłeś MS1 za 30€ to dobra cena. Możesz tam zalogować o ile dobrze pamietam 8 lokomotyw. Ja tez od tego kiedyś zaczynałem ;). Powodzenia.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Witam,
zgodnie z podpowiedziami i moim zapałem zakupiłem na ebay zestaw MS1 (cena 31 Euro) dużo ? mało ? czy do tego wystarczy mi juz tylko dokupić loki cyfrowe i bedzie to działać ?
jakaś propozycja z Ebay ? lub skądś indziej ?
Potwierdzam ze wagony itp musze szukać tylko krótkie bo mi nie przejadą na ostrych łukach (sprawdzałem i chaczy o domki...)
Witam,
zgodnie z podpowiedziami i moim zapałem zakupiłem na ebay zestaw MS1 (cena 31 Euro). Dużo? Mało? Czy do tego wystarczy mi już tylko dokupić loki cyfrowe i będzie to działać?
Jakaś propozycja z Ebay? Lub skądś indziej?
Potwierdzam, że wagonów itp. muszę szukać tylko krótkich, bo mi nie przejadą na ostrych łukach (sprawdzałem i haczy o domki...).

Chyba czas na powtórkę szkoły podstawowej...
 

Podobne wątki