• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Lyd2 w H0e - wykonanie własne

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#1
Lyd2 to bardzo wdzięczny obiekt modelarski. Od tej lokomotywy zacząłem swoją przygodę z wąskotorówką w skali H0e. Ispiracją były lokomotywy z kolejki witaszyckiej. W Witaszycach byłem już po zamknięciu tej kolejki i postanowiłem wtedy wykonać duży kartonowy model lokomotywy Lyd2 we własnej skali. Projekt ten nie doczekał się realizacji, a po latach postanowiłem wrócić do tego modelarskiego tematu, tym razem już w skali H0e.
Posiłkowałem się prostymi rysunkami z czeskiego czaspisma "DRAHA". Pierwszy model wykonałem całkowicie z kartonu i trochę "na oko" (rok budowy: 1999). To ten z żółtymi pasami na czołownicy. Następny jest trochę bardziej zaawansowany (ten z lewej strony, rok budowy: 2005). Jako budulca użyłem kart telefonicznych. Model jest wyposażony w silnik od lokomotywki typu feldbahn (ROCO).
Modele te przedstawiają lokomotywy z pierwszych serii produkcyjnych, bez turbosprężarki.
Wkrótce do tej pary dołączył kolejny model, z dłuższą ramą i w wersji "turbo" (rok bud. 2006). Wzorowałem się na nakielskiej lokomotywie Lyd2-66. Model wykonany jest w technologii mieszanej: karton/karty telefoniczne/blaszki stalowe. Niestety jak to czasem bywa, pogubiłem się w numeracji tych trzech lokomotyw.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#3
Układ napędowy wykorzystałem (bezpośrednio i bez większych przeróbek) ze znanej lokomotywki typu "feldbahn" firmy ROCO. Wiązary w wykonanym modelu są niestety statyczne.
 

Załączniki

Sachsen

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
155 4 1
#4
Niemieccy modelarze z klubu ZIMEC (w Zittau) w poszukiwaniu nowej przestrzeni życiowej dla swoich makiet i taboru H0e, zbudowali taki oto model lokomotywy BR199 013 (tj. Lyd2 jeżdżącej na kolejce w Zittau).
Wygląda on nieco inaczej....
2008_11_009_199_013.jpg 2008_11_009_199_013-2.jpg
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#9
Dziękuję za dobre słowa. Te modele stanowią właściwie początek mojej przygody z modelarstwem kolejowym w skali H0e. Dwa z nich są statyczne, a trzeci (ten z numerem 56) ma dość uproszczony mechanizm napędowy ale jeździ o własnych siłach.
 
OP
OP
michal.guminiak

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#11
Aktualnie mam na warsztacie wagon 3Aw, żywiczny. Szlifowania i szpachlowania dość sporo ale robota idzie. Jak się z nim uporam chciałbym dokończyć Px48 od Marcina. Zastanawiam się jak upchnąć gotowy napęd od BR86 Fleischmanna w N-ce (a raczej jak obudować blachami od Marcina ten napęd). Ale to już pewnie temat na inny wątek.
 
Ostatnio edytowane:

Czapajew

Znany użytkownik
Reakcje
686 1 0
#20
Jak ogarnę obecne modele, których budowę mam jeszcze niedokończoną, to może zabiorę się za Lyd1 w H0e z GPM- u. Wycinanka jest dostępna na ich stronie za 15zł, a w niej 2 modele tej maszyny. Jeden w skali 1:45, a drugi we wspomnianej H0e :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 5
Wąskotorówka 147
Wąskotorówka 16
Wąskotorówka 31
Wąskotorówka 7

Podobne wątki