• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

0e Lxd2 w 1:45

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#1
I stało się :) Lawirując między pracą, domem a studiami postanowiłem wrócić do modelarstwa. Postanowiłem jednak zdradzić skalę H0 i zabrać się za rumuna w skali 0. Wybór skali to czyste lenistwo. Palce mam za drętwe do H0. Myślę że będzie prościej, poza tym odnalazłem ostatnio resztki pikolców w H0 i nieco torów. Na początek jak znalazł.
Ogólna koncepcja jest taka:
-Buda - wydruk 3D
-Detale - blaszki fototrawione
-Napęd - rama z nierdzewki cięta laserowo + mechanika z odzysku (z resztek które znalazłem)
-Sterowanie - analog (Chwilowo mam nieco inne wydatki niż dekodery i centralki ale kto wie...;))
Póki co zacząłem się bawić w 123D Design, ale właśnie rozpracowuje SketchUp'a. Efekt w 123D jest taki:
Lxd2.jpg

Aha. Nie spodziewajcie się ekspresowego tempa prac. Bo tempo będzie jak na wąskie tory przystało... Ślimacze:sleep:
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.938 15 2
#2
Witaj w skali 1:45. Będę Ci kibicował w projekcie. Zwłaszcza, że w pierwszym kwartale roku również będę budował ten model, z tym wyjątkiem, że mój będzie w całości fototrawiony.
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#3
Witaj w skali 1:45. Będę Ci kibicował w projekcie. Zwłaszcza, że w pierwszym kwartale roku również będę budował ten model, z tym wyjątkiem, że mój będzie w całości fototrawiony.
Dziąkuję za dobre słowo :) Też zastanawiałem się nad trawionką. Tym bardziej że "wystarczy" przeskalować blaszki kol. Marcina. Ale wydruk daje gotową bryłę, bez potrzeby kształtowania załamań dachu itp. Znowu moje lenistwo. Poza tym chcę zobaczyć co z tego wyjdzie w tej technologii. Na pewno wszystkie drzwi , żaluzje, kratki i inne ramki będą trawione
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
163 0 0
#5
I stało się :) Lawirując między pracą, domem a studiami postanowiłem wrócić do modelarstwa.
No, w końcu! :)
Postanowiłem jednak zdradzić skalę H0 i zabrać się za rumuna w skali 0.
O, n0 nie! ;) Ale bez względu na skale w przypadku kabiny maszynisty warto rozważyć fototrawienie, bo przy wydruku 3D słupki między okienne pewnie nawet w 0 trzeba będzie przeskalować.
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#6
Kiedy kobieta okupuje przedsylwestrowo łazienkę, mam chwilę dla siebie. Powstaje rama:
rama.jpg


O, n0 nie! ;) Ale bez względu na skale w przypadku kabiny maszynisty warto rozważyć fototrawienie, bo przy wydruku 3D słupki między okienne pewnie nawet w 0 trzeba będzie przeskalować.
Nad rozgraniczeniem co będzie trawione a co nie jeszcze do końca się nie zastanawiałem. Ale kabina chyba będzie z blaszek :)
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#7
Powoli, ale do przodu. Ramę można by już drukować, przedziały maszynowe też już za jakiś tydzień... Teraz czas doszkolić się z zagadnienia gdzie to wydrukować ;)
rumun.jpg
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#8
Dziś dojechał dawca:
IMG_20170428_154743.jpg

Głównym kryterium była cena, padło więc na stare mehano. Po długim weekendzie będę projektował nową ramę i wózki, z tego zostanie silnik i przekładnie
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#10
Rozważałem 218, faktycznie wymiary są dość zbieżne. Niemniej jednak projekt jest budżetowy a to trafiło się za niecałe 50 zł :)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.938 15 2
#12
Skala 0 jest jak każda inna. W niej również można zbudować model który bardzo dobrze wygląda, jest niedrogi a do jego budowy wykorzystać po części technologię 3D.
Mimo to radzę, żebyś płaskie części wyciął np. laserem. i posklejał. A tak w ogóle to model wytrawił w całości :D
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#13
W tej chwili nie mam tylko bezpośredniego dostępu do trawienia. Cięcie laserem, obrabiarki CNC, druk 3d jak się okazało - również, mam w zasięgu ręki, w dodatku prawie darmo. W tym ujęcie jest to projekt budżetowy :)
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#14
To frezuj i tocz elementy tego modelu, druk to kicha. Tam gdzie nie widać jeszcze ujdzie...
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.938 15 2
#15
Druk 3D to nie kicha, trzeba tylko dobrać technologie. Pokazywałem to już wiele razy. Czoło ST44 w skali 0. Technologia to PolyJet. Drukowane ze 2 lata temu. Na pewno zrobiono postępy.
20130818_155023.jpg
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#16
Czas zdmuchnąć kurz...
Już jakiś czas temu udało się wyciąć ramę i wózki. Całość laserem, z kwasówki (1 i 2 mm). Nie byłem usatysfakcjonowany efektem, obecnie kończę rysować wózki w 3D do wyfrezowania, mam nadzieję, że do końca lutego uda się skończyć temat. Buda też będzie frezowana, tyle że z aluminium.

A tak to wyszło w pierwszej wersji:
IMG_20180208_201515.jpg


IMG_20180208_201524.jpg


cdn...
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.938 15 2
#17
Zadam to pytanie tutaj, gdyż jest ono bezpośrednio powiązane z tematem.
Otóż czy ktoś mógłby zmierzyć dokładnie rozstaw osi w w wózkach w BR218?
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.086 3 1
#18
Rumun się materializuje.
Wczoraj kolega wydrukował mi wózek. Na tym etapie można stwierdzić, że przekładnia zębata pracuje jak należy. Następny krok to ta sama część wyfrezowana w metalu. 20 razy :)

IMG_20180329_153348_HDR.jpg
IMG_20180329_153400_HDR.jpg
IMG_20180329_153406_HDR.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor wąskotorowy 7
Tabor wąskotorowy 32
Tabor wąskotorowy 19

Podobne wątki