• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Lxd2-276 w H0e

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#1
Po trzech latach walki udało mi się w zasadzie zakończyć pracę na nową wersją Lxd2. W zasadzie, bo ciągle brakuje kalkomanii. Niestety dotychczasowe próby jej wykonania zakończyły się umiarkowanymi sukcesami: kalkomanie są albo nieczytelne, albo warstwa przeźroczysta jest zdecydowanie za gruba jak na model w tej skali. Oczywiście będę podejmował kolejne próby ich wydruku, ale nie jestem w stanie podać żadnych terminów ani warunków na jakich będą one dostępne. Do modelu dodawane będą więc gratis najbardziej udane z kalkomanii, tak aby każdy mógł ocenić samodzielnie, czy mieszą się one w granicach kompromisu.
Foki poniżej poniżej przedstawiają jeden z ostatecznych prototypów. Model jeździ, wyposażony jest w oświetlenie czoła w zależności od kierunki jazdy oraz oświetlenie kabiny maszynisty. Oświetlenie wykonano w oparciu o ciepłe diody LED, święcące przez światłowody udające żarówki. Wszystkie reflektory mają szybki, których wykonanie polecam zestresowanej kadrze menadżerskiej średniego szczebla w ramach ćwiczeń pozwalających doskonalić kontrolę nad ciałem i umysłem. ;-) Do pełnego szczęścia brakuje jeszcze dekodera dźwiękowego, ale mam nadzieję, że na Hobby wszystko już będzie "grało".
Oczywiście i tym razem nie obyło się bez dramatycznych przygód związanych z malowaniem. Przy zdejmowaniu maskowania okazało się, że farba odchodzi razem z podkładem, i cały model powędrował do kwasu. Z przeprowadzonych eksperymentów wynika, że problem leżał po stronie podkładu Motip Dupli Color: bez względu na stopień oczyszczenia blachy zdarzało mu się odłazić. Co ciekawe, poprzednim razem nie obserwowałem tego typu problemów. Ostatecznie więc jako podkład zastosowałem warhammerowy Citadel Skull White.
Oferta sprzedaży blach w dziale giełda, tam również więcej informacji o zawartości zestawu. Pracochłonność montażu to jakieś 100 do 200 godzin, ale za to można zbudować model wiernie oddający wygląd wielu z istniejących egzemplarzy, co z racji dość znaczących różnic będzie trudne do osiągnięcia przy zastosowaniu alternatywnych rozwiązań. Osoby kupujące zestaw "do szuflady" proszone są o rozważenie sensowności zakupu w kontekście zapowiedzi wydania L45H przez Bemo (choć jak dotychczas bez wersji w polskim malowaniu).

Poza elementami z zestawu potrzebne będą:
Code:
  Nazwa                                  Ilość       Proponowany producent
  -------------------------------------------------------------------------
  Koło zamachowe 12.5 mm                     1       Weinert 9922 (1 szt.)  
  Zębatka (mod: 0,4 zęb: 14 otw: 1,47)       4       Weinert 9602 (2 szt.)  
  Zębatka (mod: 0,4 zęb: 14 otw: 1,53)       8       Weinert 9603 (4 szt.)  
  Slimak (mod: 0.4)                          2       Weinert 9651 (2 szt.)  
  Sruba M 1.4mm x 10 mm                      4       Weinert 2147 (1 szt.)
  Sruba M 1.4mm x 6 mm                       2       Weinert 2179 (1 szt.)
  Sruby M 1.4mm x 4 mm                       4       Weinert 2134 (1 szt.)
  Nakrętki M 1.4mm                           8       Weinert 2212 (1 szt.)
  Przewody hamulcowe                         4       Weinert 8289 (1 szt.) 
  Silnik Maxon RE 1332 (13mm, 9000 obr/min)  1
  Blaszki z brązu fosforowego szer 1 mm      -       Albion Alloys PB1M
  Koła obustronnie izolowane 8.3 mm TT       4 
  (koła wymagają przycięcia osi dla H0e)    
  Rurka silikonowa                           -       czarna, 1mm, Tandem Baits, 05501 
   lub
  Wały kardana                               2
  Pręt mosiężny o śr 1,5 mm        
  Rurka mosiężna o śr 3 mm i 2 mm
  Drut 0,3 mm
Elementy te można nabyć:
- Weinert: http://www.lokshop.de,
- Maxon: http://www.sb-modellbau.com,
- rurka silikowna: sklepy wędkarskie,
- koła: Allegro,
- wały kardana: http://www.pojezdy.eu.
 

Załączniki

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#3
Świetny model, tylko jakby tak fotkę rysunku montażowego dać większą? Na naszym forum max wielkość pliku to 1920x1200. Tak więc zdjęcia też mogą być większe by pokazać szczegół.

Szkoda, że nie można zamówić wersji zmontowanej i pomalowanej :(

Ale i tak model pierwsza klasa!
 
A

Adam-H0

Gość
#6
Wyglada ABSOLUTNIE REWELACYJNIE !! ;)
Jestem ciekaw, czy komus uda sie to pobic - wykonujac ten model z tych elementow ??
Reka prawdziwego modelarza. GRATULACJE.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#8
Marcin, słowa uznania! W końcu jest długo oczekiwany model :) A te zdjęcia z oświetleniem kabiny... piękna sprawa. Gratuluję :!:
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#10
Dzięki za miłe słowa. :) Jednak pewne rzeczy można by na pewno jeszcze poprawić: malowanie ciągle nie jest na takim poziomie jak np. w SM42 EFC-loko, sposób przeniesienia napędu też do najbardziej optymalnych nie należy, a w zestawie (na co słusznie zwrócił mi uwagę CoCu) brakuje paru detali dość powszechnie występujących w tych lokomotywach: stojaków na gaśnice i anten radiotelefonu.
Pewnie więc jeszcze do tematu kiedyś wrócę, na razie jednak czas na coś prostszego... :)
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#11
Marcinie, co prawda nie uwzględniłeś tych dosłownie paru rzeczy, ale i tak chylić należy czoła za to co zrobiłeś. Nie ma modeli idealnych. To jest model "zrób to sam", więc osoba budująca model zawsze może wprowadzić własne poprawki i uzupełnienia. Docenić tu jednak należy kunszt całości.
Nie ma co mówić o wadach i brakach, gdy to co jest zasługuje jedynie na słowa uznania.

A co do dźwięków. Mam nadzieję, że osoba która ma to zrobić zrobi to, a na obietnicach się nie skończy.
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#13
marcin sds napisał(a):
Marcin, pisz co z tą węglarką. Temat baaardzo mnie zainteresował...
No robi się. :) Jestem na etapie projektowania blach, ale po obsuwach z Lxd2 żadnych terminów nie będę deklarował. Jeżeli model będzie się sprawnie lutował, to być może będzie krótka seria modeli gotowych.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#14
Marcinie, mam pytanko about Lxd2.
Jak wygląda kwestia wykonania wersji ze zderzakami, jakie również występują?
Bo w zasadzie, wiem już teraz, że byłoby parę osób chętnych na takie zderzaki do tych lokomotyw.
Masz może projekt takich zderzaków? A może masz kogoś, kto mógłby takowe wykonać?
 
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#15
CoCu napisał(a):
Marcinie, mam pytanko about Lxd2.
Jak wygląda kwestia wykonania wersji ze zderzakami, jakie również występują?
Bo w zasadzie, wiem już teraz, że byłoby parę osób chętnych na takie zderzaki do tych lokomotyw.
Masz może projekt takich zderzaków? A może masz kogoś, kto mógłby takowe wykonać?
To co się dało wytrawić (tarcze zderzaków, gniazdo haka, hak, łańcuch) je w zestawie z płaskimi drzwiami. Trzony zderzaków trzeba albo wytoczyć, albo polutować z dwóch rurek o różnych średnicach. Przy okazji trawienia prototypów węglarki mogę wytrawić części takich zderzaków.
Ale model ze zderzakami stosowanymi na GKW ma pewną wadę: bardzo ciężko spiąć go ze standardowym sprzęgiem modelarskim. Z drugiej strony przynajmniej na razie i tak nie ma co podpinać.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#19
OP
OP
M

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#20
Od powyższych zdań minęło prawie rok czasu.
Nic się jednak w temacie nie "urodziło"?
Podjąłem dwie próby, lecz ze względu na problemy techniczne obie zakończyły się niepowodzeniem. Do tematu zamierzam wrócić jak się ociepli. A na razie w Lxd2 gra inny zespół.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Z
Wąskotorówka 3
Wąskotorówka 7
Wąskotorówka 2
Wąskotorówka 74
Wąskotorówka 119

Podobne wątki