• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Narzędzia Lutownica do SMD i nie tylko

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#41
@zdeniu jak chcesz NIE mieć problemów z lutowaniem, to musisz zainwestować w porządny sprzęt, tzn. do lutowania :p
Tak wygląda dość intensywnie użytkowany przez kilka miesięcy grot od ERSY:
DSC_7269-1.JPG


A tak nowy:
ersa-042bd.jpg

Skorzystałem z ładnego obrazka ze strony tme.eu :)

Nie są istotne jakieś złocenia, nikle czy inne coś tam (bo to jakieś pierdoły są), dla długiego i bezproblemowego użytkowania grota najlepiej aby był utwardzany, tzn. końcówkę miał utwardzaną ;) Polecam wyroby ERSA z ich technologią utwardzania grotów ERSADUR, cokolwiek to jest :D. Oczywiście innych też, np. Weller'a, oni też mają coś podobnego, no a z polskich producentów ELWIKa, lutownice nie do zajechania :D
Kupowanie "stacji lutowniczych" a potem "grotów" od tych no... wschodnich producentów to po prostu jest... wyrzucanie pieniędzy :confused: nooo... ale kto bogatemu zabroni :D
 

Kuba

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#42
Kilka postów wcześniej w tym wątku była mowa o stacji lutowniczej. Cena pewnie sprawiła, że zainteresowanie spadło, ale jest wiele innych modeli takich stacji lutowniczych do elementów smd za pomocą gorącego powietrza. Sam używam od kilku lat AOYUE 852A za coś około $150 i dzisiaj nie wyobrażam sobie lutowania układów scalonych smd bez niej, a tym bardziej ich wylutowywania. Do tej metody zachęcił mnie jeden z kolegów, który zaadoptował jakiś przyrząd do zgrzewania folii.

 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#44

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#45
Czemu groty nie trzymają spoiwa? Kluczowe dla nich jest pierwsze pobielenie, które winien wykonać producent. Ale i z czasem zdarza się że spoiwo się utleni, powierzchnia grota też bo np wyłączymy lutownicę z grotem bez kropli spoiwa. Wtedy trzeba wziąć drugą lutownicę, dużo kalafonii a nawet kalafonii aktywowanej (takiej co to potrafi pomóc w lutowaniu niklu, nierdzewki, stali) i pobielić grot na nowo. W moim przypadku to ZAWSZE pomaga na ten problem.
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#47
14D40 więc tak z temperaturą ustawiałem już różnie
na starym grocie zawsze miałem ustawione 280 stopni i było super
gdy dobiegł jego koniec i zacząłem stosowań "ostrzenie" go to lutowanie zupełnie było cudne
momentalnie topiła się cyna i ładnie lutowało elementy , niestety sam grot równie szybko zaczął znikać

nowy grot a nawet kilka różnych mimo dużo wyżej ustawianej temperatury nie chcą dobrze lutować[DOUBLEPOST=1407958430][/DOUBLEPOST]
Kluczowe dla nich jest pierwsze pobielenie
tego też próbowałem :(
 

Marcin Wojda

Moderator Grupy H0e
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Reakcje
164 0 0
#48

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
#49
W końcu człek może dojdzie do swojej metody, a Ty Grześ co lutujesz, kabelki ? Bo ja właśnie rynny. Groty są cynkowane i jakbyś nie wiem jak często moczył w gąbce i bielił, to skończy się piłowaniem.
 

moshe

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#53
Do SMD używam stacji xytronic z wymiennymi grotami, od razu jest do drobnych blaszek. Nie miałem okazji używać innych urządzeń tego typu ale mogę powiedzieć, że tam gdzie masa elementu jest mała a więc SMD i drobne elementy trawione xytronic się sprawdza. Ale ... przy większych powierzchniach blach chętnie odbierających ciepło, używam normalnej grzałki mocy 80W, takiej najtańszej i sprawdza sie to o wiele lepiej niż ta kolba ze stacji mimo jej 60W. Nie pobielam grotów z użyciem chemikaliów bo zwykle kończy to ich żywot. Starczą gąbka mosiężna i ta wkładka ze stacji. Co do topnika to tez polecam amber ale używam go dodatkowo bo normalnie starcza to, co ma w sobie pasta KOKI. Używam takiej z serii Eco plus i jak dla mnie jest to ideał. Lepkość umożliwia zlutowanie drobnych elementów subtelnie pobrudzonych tą pastą nawet bez podtrzymania. Zastępuje trzecia rękę :) Wadą jest konieczność stosowania wyższej temperatury gdy coś pójdzie nie tak i trzeba rozlutować więc lepiej nie robić błędów.
 
Ostatnio edytowane:

SU46-017

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#54
Mam problem z lutownicą :
Jak roztapiam cynę to ona odpada od lutownicy i nie chce się rozprowadzić za pomocą lutownicy po metalu lub " przykleja" się do grotu lutownicy i nie chce odejść.
Czy to mój błąd w obsłudze czy coś jest nie tak z lutownicą ?

to zdjęcie grotu ( był raz używany tak jak lutownica) :
image.jpg
sorry za jakość zdjęcia
 

Podobne wątki