• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blaszki Lutowanie blaszek fototrawionych

Z

Zv

Gość
Ja używam Solomon SL 20. http://allegro.pl/sl20esd-solomon-super-stacja-lutownicza-esd-rohs-i6018771836.html dlaczego? hmm bo mam stałą temp. grota bo mogę ją zmieniać w zależności od grubości blaszki czego @Meggido ze względu na wielkość w której tworzy swoje cudeńka pewnie nie potrzebuje. Do tego wymienne groty - używam najmniejszego. Blaszki w H0 ciężko by było polutować pokazywana zwraciówką stosując kulki 0.5mm BGA do lutowania aby dokładnie dozować ilość spoiwa... i nie zalać wszystkiego cyną.. ale tak jak pisałem to specyfika skali w której się pracuje określa narzędzia.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
Obecnie posiadam gazową, 2 kolby ( dużą i małą) , Stację, oraz 2 transformatorowe.
Nie jestem może profesjonalistą ale po zmontowaniu mostu składającego się z ponad 11000 elementów ( z nitami) oraz połowy drugiego kilku modeli w H0 oraz kilku w 0 wiem dwie rzeczy.
1. Bardzo trudno polutować wszystko jednym urządzeniem. ( mowa o rozmiarze połączenia oraz grubości materiału)
2. Choćby lutownica była "ze złota" to i tak sobie nie poradzisz jak nie będziesz umiał.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
Sory nie wytrzymałem i muszę to napisać. Ale czego oczekujesz? jakiej odpowiedzi i od kogo jak zawodowcy ( Meggido) Ci pisze swoje doznania. Zwolack ma inne a ktoś inny jeszcze inne.
Trzeba kupić sprzęt i się uczyć.
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
Mam kolbę, mam i stację WEP 898D.
Z racji że umiejętności mam niewielkie kolbą w H0 nic nie udało mi się zrobić.
Natomiast wszystko co do tej pory udało mi się polutować (nie jest to może jakaś imponująca ilość) zawdzięczam stacji.
Podstawowe dwa groty u mnie to
900M-T-LB
900M-T-1C
do tego kulki BGA 0,5mm ułatwiają niesamowicie życie.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
A ja powiem tak, z mojego skromnego doświadczenia. Aby uzyskać bardzo dobre połączenie przy lutowaniu (bez względu na to co lutujemy), to potrzeba w około 80% praktyki i doświadczenia, a w około 20% odpowiedniej lutownicy/stacji lutowniczej.
Także kolego @114 polecam Ci taką maksymę: "trening czyni mistrza". :)
 
OP
OP
Darkman

Darkman

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 1 0
A ja powiem tak, z mojego skromnego doświadczenia. Aby uzyskać bardzo dobre połączenie przy lutowaniu (bez względu na to co lutujemy), to potrzeba w około 80% praktyki i doświadczenia, a w około 20% odpowiedniej lutownicy/stacji lutowniczej.
Także kolego @114 polecam Ci taką maksymę: "trening czyni mistrza". :)
Dokładnie, ja kupiłem sprzęt taki jak używa Zvolack, a lutować blaszek H0 się nie nauczyłem :/
 

114

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
Witam.
Dziękuję za odpowiedzi.
Koledzy:
Ja używam Solomon SL 20. http://allegro.pl/sl20esd-solomon-super-stacja-lutownicza-esd-rohs-i6018771836.html dlaczego? hmm bo mam stałą temp. grota bo mogę ją zmieniać w zależności od grubości blaszki czego @Meggido ze względu na wielkość w której tworzy swoje cudeńka pewnie nie potrzebuje. Do tego wymienne groty - używam najmniejszego.
Mam kolbę, mam i stację WEP 898D.
Z racji że umiejętności mam niewielkie kolbą w H0 nic nie udało mi się zrobić.
Natomiast wszystko co do tej pory udało mi się polutować (nie jest to może jakaś imponująca ilość) zawdzięczam stacji.
Podstawowe dwa groty u mnie to
900M-T-LB
900M-T-1C
do tego kulki BGA 0,5mm ułatwiają niesamowicie życie.
dziękuję za odpowiedzi które ni pomogły, szczególnie o grotach.
Także kolego @114 polecam Ci taką maksymę: "trening czyni mistrza"
I tu się z Tobą zgadzam, zacznę lutować ławki i śmietniki z blaszek.
Kulki to które?
- Spoiwo; Sn63Pb37
- Spoiwo; Sn96,5Ag3,0Cu0,5
 

Kaine

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
Ostatnio odłożyłem lutownice i chciałem spróbować czegoś innego. Blaszka zawsze kojarzyła mi się z lutowaniem ale trzeba spróbować czegoś innego.
Dostałem od kolegi forumowego model, on sam nie używa lutownicy a kleju CA więc i ja postanowiłem użyć najlepszego sklejacza do palców :)
Może jak masz problem z lutowaniem i rozpoczęciem tematu to spróbuj klejem Cyjanoakrylowym.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
Jak myślisz o częstszym lutowaniu to polecam ERSA RDS 80. Regulacja temperatury z dokładnością do 1 stopnia C. Wymienne groty, bezawaryjna praca. Drugi wariant to stacja lutownicza 2w1 z lutownicą na gorące powietrze. Do lutowania małych detali - szczególnie gdy potrzeba kilka na raz zlutować (jak kanapkę) będzie jak znalazł szczególnie w towarzystwie pasty lutowniczej Koki.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Chciałbym jeszcze podpowiedzieć, że w miarę możliwości, lepiej jest używać spoiwa bez kalafonii. Jest to dość wredna substancja i ciężka do usunięcia.
 

114

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
Witam.
Pytanie do Corwina?
Lutowanie elementów w skali H0 pastą lutowniczą Koki i lutownicą na gorące powietrze jest Lepsze? niż grotem?
Która Pasta Koki ?
- Spoiwo; Sn62Pb36Ag2
- Spoiwo; Sn96,5Ag3Cu0,5
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
Ja lutuję tą ze srebrem i ołowiem. Ale używam też lutownicy ERSA - wtedy używam topnika TS81. Najlepszy jaki znam i lepszy od Abera.

Sn62Pb36Ag2
 

Podobne wątki