• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blaszki Lutowanie blaszek fototrawionych

Tryl

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#81
Dziękuję za odpowiedź. By nie zanudzać pytaniami, to może jakieś linki do poczytania jak zacząć przygodę z lutowaniem? Cyna, topniki itp.
Może jakieś specjalistyczne fora?:)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#83
Dziękuję za odpowiedź. By nie zanudzać pytaniami, to może jakieś linki do poczytania jak zacząć przygodę z lutowaniem? Cyna, topniki itp.
Może jakieś specjalistyczne fora?:)
Woda lutownicza lub pasta plus rzecz jasna cyna. Do nauki zalecał bym pastę do lutowania miękkiego. Ale jak nabierzesz wprawy to woda lutownicza będzie lepsza. Kup sobie na allegro blachę 0,3 oraz 0,2, potnij na paski i trenuj. Dwa pierwsze modele które zlutujesz raczej poświęcisz na naukę niżeli na zbudowanie modelu. W zależności od lutowanego obiektu można używać różnego sprzętu. Ale jeżeli chodzi o blaszki to uważam, że stara lutownica transformatorowa jest najlepsza. I uważaj na palce byś zbytnio się nie poparzył, a używając chemii nie zatarł brudną ręką oka.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#85
Srebro, cyna bez domieszek ołowiu, ale za to wymagają dużo wyższych temperatur aby je stopić co może spowodować zniszczenie blaszek. Nie polecam ich stosowania.
To zapytam po co ma być twardsze?
 
Reakcje
10 1 0
#88
Witam wszystkich!

Również dopiero zaczynam przygodę z lutowaniem blaszek fototrawionych stąd kilka moich pytań:
Jaką lutownicę najlepiej wybrać , aby efekty były najlepsze? Czytając wątek zauważyłem, że większość zaznajomionych z temetem używa lutownic elektrycznych.
Właśnie dlatego mam pytanie o lutownice gazowe- czy również się nadają do tak precyzyjnych prac jak lutowanie modeli kolejowych, czy może takowe mogą pomóc jedynie sporadycznie
lub mogą posłużyć jedynie jako dopełnienie do standardowych kolbowych elektryków?
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#90
Jaką lutownicę najlepiej wybrać , aby efekty były najlepsze?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni lubią grzałką, inni stacją, a ja lubię lutować zwykłą "zwarciówką" zwaną pistoletówką o mocy 100W minimum. Tylko nie jakiś marketowy syf, ale porządny produkt, np. ZDZ Łódź.
Właśnie dlatego mam pytanie o lutownice gazowe- czy również się nadają do tak precyzyjnych prac jak lutowanie modeli kolejowych, czy może takowe mogą pomóc jedynie sporadycznie lub mogą posłużyć jedynie jako dopełnienie do standardowych kolbowych elektryków?
Gazowa lutownica nadaje się do wspomagania przy elementach o dużych gabarytach i pojemności cieplnej. Ale nie ma kontroli nad rozprowadzaniem lutu. Kolbę bym sobie odpuścił. Jest niewygodna w użyciu, przynajmniej dla mnie.
 

114

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#91
Witam.
Odświeżam temat.
Jakie stosujecie groty lutownic??
Jakie macie i jakie stosujecie "końcówki-groty do blaszek:
do drobiazgów i do powierzchni .??:
stożki, stożki ścięte - "dłuta", śrubokręt ??
Jakim grotem lutujecie przewód fi 0,75-1,50 do szyny.??
Pozdrawiam.
Jan
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.029 494 29
#96
Widziałeś lutownice pistoletową, tam jest pętelka z drutu nie żadne stożkowe groty, te są w innych.

https://www.google.pl/#q=lutownica+pistoletowa&tbm=shop&spd=5380857033388221499

http://imged.pl/lutownica-elektryczna-oporowa-40w-grot-stozkowy-2817246.html

To takie dwa przykłady.

Poza tym ważniejsze są umiejętności niźli sprzęt, bo jeśli tych brak, najlepsza lutownica sama nie zlutuje.
Kupujesz najprostszą i lutujesz, a potem siadasz i mówisz miał rację ten stary dziad, jestem mistrzem, ale zapracowałem na to.
 
Ostatnio edytowane:

114

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
#97
Witam.
Ale ja miałem na myśli stacje lutownicze z wymiennymi grotami ??
Na przykład:
- tańsza Yihuma 037D
- drosza Elwik RTC-24 80W
Przepraszam za błąd.
Jan
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#99
Próbowałem lutować kolbą, gazową. Ale to wszystko na nic.
Transformatorowa jak wyżej jest najlepsza. Wszystko jest pod kontrolą. Grot miedziany z drutu nagrzewa się błyskawicznie i grzeje kiedy ja tego chce.
Również polecam z lodzkiego ZDZtu
 

114

Użytkownik
Reakcje
9 0 0
Witam.
Może "Zawodowcy" przemówią, To Oni mają praktykę, nie jedną lutownicą , nie jedną stacją lutowniczą pracowali
Może coś zdradzą??;);)
Wiem, że Koledzy mają jedną lutownicę, i ją chwalą, stacji lutowniczych nie mają, nie mieli, dlatego chwalą co mają,
Jan
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki