• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blaszki Lutowanie blaszek fototrawionych

Darkman

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 1 0
#1
Witam,
Zamierzam składać (lutować) modele z blaszek fototrawionych. Mam klika pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.
Czy lepiej lutować: cyną w której jest już zawarty topnik, czy może zwykłą cyną (z Pb) i topnikiem w płynie?
Jakiej temp grota najlepiej użyć?
 

muniek241

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Witam,
ja używam i polecam pastę do lutowania miękkiego. Do dostania w sklepach budowlanych (używana do lutowania rur).
Bardzo dobrze się nią lutuje zarówno małe jak i duże powierzchnie. Przy małych elementach minimalizujesz ryzyko wypłynięcia cyny poza miejscem lutowania.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#3
Moim zdaniem najlepsza jest pasta lutownicza KOKI, choć czasami posiłkuję się zwykłą z topnikiem (taką do lutowania przewodów). Bardzo precyzyjnie się nakłada, ponieważ jest ona w strzykawce. Co do utwardzania, polecam dobry palnik i precyzyjną lutownicę.
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#4
Witam,
Zamierzam składać (lutować) modele z blaszek fototrawionych. Mam klika pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.
Czy lepiej lutować: cyną w której jest już zawarty topnik, czy może zwykłą cyną (z Pb) i topnikiem w płynie?
Jakiej temp grota najlepiej użyć?
Nie szukaleś wystarczająco wnikliwie , więc tak naprawdę jesteś średnio zainteresowany a tylko "masz pomysla".
Lutowanie jest bardzo dobrze opisane w kilku forach. Wiem bo po zmianie lutownicy dwa tygodnie temu szukałem i znalazłem.
Zadaj konkretne pytanie. Na warunki lutowania ma wpływ wiele czynników. np grubość blachy , wielkość elementu, podtrawienia itp.
Generalnie cyna 0,5mm w drucie z topnikiem jest dobra na początek a jak rzeczywiście coś zaczniesz lutować to sam rozwiniesz tę dyskuje dalej.
Temperatura lutownicy. A jaki masz grot, jaką masz dokladność pomiaru temperatury grota i bezwladność cieplną? Ustaw 300 i spróbuj.
Samych sukcesów.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#10
Z mojej strony polecam topnik Aber i cynę z rolki bądź w postaci kulek do bga, jest dostępnych kilka rozmiarów. Wadą cyny z rolki jest to że przed lutowaniem musisz sobie przygotować plasterki odpowiedniej wielkości do danego detalu, kulki to takie wygodniejsze rozwiązanie ;) Jeśli chodzi o sprzęt to z czystym sumieniem polecam firmę Solomon, mam stację SL20 ESD, z regulacją temperatury, ja lutuję przy 300 stopniach. Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości to pytaj.

PS: zdaje się że wyżej podane materiały to to jest to samo co na stronce Piotra Chylińskiego: http://piottr_tt.republika.pl/fototr1.htm Na dole stronki są linki do kolejnych tematów.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Darkman

Darkman

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 1 0
#11
Chcę zakupić właśnie tą stację SL20. Grot do niej to chyba ten: http://www.gotronik.pl/sr623-grot-do-stacji-lutowniczych-solomon-p-347.html ?
O topniku Aber czytałem, podobno również może być ten http://programatory.com.pl/sklep/index.php?p398,topnik-ts8-100ml
W sklepie mają tylko cynę z topnikiem. Chodzi mi o to czy jest sens używać cyny z topnikiem+wyżej wymienione topniki ;) ?
Kulki widziałem, jeśli mają one być to jakiej wielkości?
Dzięki za dokumenty, trochę mi to rozjaśniło.
dany, podziel się jak znalazłeś coś więcej

PS
Pierwsze blaszki już mam, WM15 by Ostbahn
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
#13
Tak, to są te groty, jest kilka rodzajów, mają różne zakończenia, kup sobie najlepiej kilka rodzajów to zobaczysz którym Ci się najlepiej pracuje. Co do cyny to nie sądzę żeby obeszło się bez topnika w płynie. Moja rada, poeksperymentuj na jakichś blaszkach na boku, kup topnik w płynie i zobacz jak dzięki niemu cyna pięknie się upłynnia i rozpływa po powierzchni ;) Kulki przydają się te najdrobniejsze (do lutowania malutkich detali gdzie potrzebna jest niewielka ilość cyny) po te największe (gdzie zachodzi potrzeba lutowania większych elementów bądź powierzchni). Pamiętaj, z dozowaniem cyny ostrożnie żeby nie pozalewać detali, lepiej użyć mniej cyny i ewentualnie dodać niż później szlifować powstałe buły.
 

christophp

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Do tej stacji lutowniczej jest około 10 różnych typów grotów - różnią się tylko końcówką. Oprócz tej 623 proponuje dobrać sobie jeszcze jedną z płaskim zakończeniem, gdyż czasami lepiej mieć styk płaski z powierzchnią, niż taki ostry, który i tak z czasem ulega wypaleniu (624, 626).
Cyna z topnikiem to oznacza stop cyny z ołowiem lub ze srebrem z dodatkiem kalafonii. To jednak nie pomaga przy zatłuszczonej powierzchni i trudno się lutuje. Taki topnik jak powyżej pokazałeś odłuszcza tą powierzchnię i powoduje ładne rozlanie się cyny przy lutowanych elementach - kalafonia tego nie potrafi. więc sens jest jak najbardziej:)
 

Podobne wątki