• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie Lutowanie blaszek fototrawionych

Zvolack

Moderator Globalny
Zespół forum
FREMO Polska
H0e
Ja używam Solomon SL 20. http://allegro.pl/sl20esd-solomon-super-stacja-lutownicza-esd-rohs-i6018771836.html dlaczego? hmm bo mam stałą temp. grota bo mogę ją zmieniać w zależności od grubości blaszki czego @Meggido ze względu na wielkość w której tworzy swoje cudeńka pewnie nie potrzebuje. Do tego wymienne groty - używam najmniejszego. Blaszki w H0 ciężko by było polutować pokazywana zwraciówką stosując kulki 0.5mm BGA do lutowania aby dokładnie dozować ilość spoiwa... i nie zalać wszystkiego cyną.. ale tak jak pisałem to specyfika skali w której się pracuje określa narzędzia.

popowe

Znany użytkownik
Obecnie posiadam gazową, 2 kolby ( dużą i małą) , Stację, oraz 2 transformatorowe.
Nie jestem może profesjonalistą ale po zmontowaniu mostu składającego się z ponad 11000 elementów ( z nitami) oraz połowy drugiego kilku modeli w H0 oraz kilku w 0 wiem dwie rzeczy.
1. Bardzo trudno polutować wszystko jednym urządzeniem. ( mowa o rozmiarze połączenia oraz grubości materiału)
2. Choćby lutownica była "ze złota" to i tak sobie nie poradzisz jak nie będziesz umiał.

popowe

Znany użytkownik
Sory nie wytrzymałem i muszę to napisać. Ale czego oczekujesz? jakiej odpowiedzi i od kogo jak zawodowcy ( Meggido) Ci pisze swoje doznania. Zwolack ma inne a ktoś inny jeszcze inne.
Trzeba kupić sprzęt i się uczyć.

zdeniu

Znany użytkownik
Mam kolbę, mam i stację WEP 898D.
Z racji że umiejętności mam niewielkie kolbą w H0 nic nie udało mi się zrobić.
Natomiast wszystko co do tej pory udało mi się polutować (nie jest to może jakaś imponująca ilość) zawdzięczam stacji.
Podstawowe dwa groty u mnie to
900M-T-LB
900M-T-1C
do tego kulki BGA 0,5mm ułatwiają niesamowicie życie.

Mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
A ja powiem tak, z mojego skromnego doświadczenia. Aby uzyskać bardzo dobre połączenie przy lutowaniu (bez względu na to co lutujemy), to potrzeba w około 80% praktyki i doświadczenia, a w około 20% odpowiedniej lutownicy/stacji lutowniczej.
Także kolego @114 polecam Ci taką maksymę: "trening czyni mistrza". :)

OP
OP
Darkman

Darkman

Aktywny użytkownik
A ja powiem tak, z mojego skromnego doświadczenia. Aby uzyskać bardzo dobre połączenie przy lutowaniu (bez względu na to co lutujemy), to potrzeba w około 80% praktyki i doświadczenia, a w około 20% odpowiedniej lutownicy/stacji lutowniczej.
Także kolego @114 polecam Ci taką maksymę: "trening czyni mistrza". :)
Dokładnie, ja kupiłem sprzęt taki jak używa Zvolack, a lutować blaszek H0 się nie nauczyłem :/

114

Użytkownik
Donator forum
Witam.
Dziękuję za odpowiedzi.
Koledzy:
Ja używam Solomon SL 20. http://allegro.pl/sl20esd-solomon-super-stacja-lutownicza-esd-rohs-i6018771836.html dlaczego? hmm bo mam stałą temp. grota bo mogę ją zmieniać w zależności od grubości blaszki czego @Meggido ze względu na wielkość w której tworzy swoje cudeńka pewnie nie potrzebuje. Do tego wymienne groty - używam najmniejszego.
Mam kolbę, mam i stację WEP 898D.
Z racji że umiejętności mam niewielkie kolbą w H0 nic nie udało mi się zrobić.
Natomiast wszystko co do tej pory udało mi się polutować (nie jest to może jakaś imponująca ilość) zawdzięczam stacji.
Podstawowe dwa groty u mnie to
900M-T-LB
900M-T-1C
do tego kulki BGA 0,5mm ułatwiają niesamowicie życie.
dziękuję za odpowiedzi które ni pomogły, szczególnie o grotach.
Także kolego @114 polecam Ci taką maksymę: "trening czyni mistrza"
I tu się z Tobą zgadzam, zacznę lutować ławki i śmietniki z blaszek.
Kulki to które?
- Spoiwo; Sn63Pb37
- Spoiwo; Sn96,5Ag3,0Cu0,5

Ostatnio odłożyłem lutownice i chciałem spróbować czegoś innego. Blaszka zawsze kojarzyła mi się z lutowaniem ale trzeba spróbować czegoś innego.
Dostałem od kolegi forumowego model, on sam nie używa lutownicy a kleju CA więc i ja postanowiłem użyć najlepszego sklejacza do palców :)
Może jak masz problem z lutowaniem i rozpoczęciem tematu to spróbuj klejem Cyjanoakrylowym.

corwin

Administrator
Zespół forum
Jak myślisz o częstszym lutowaniu to polecam ERSA RDS 80. Regulacja temperatury z dokładnością do 1 stopnia C. Wymienne groty, bezawaryjna praca. Drugi wariant to stacja lutownicza 2w1 z lutownicą na gorące powietrze. Do lutowania małych detali - szczególnie gdy potrzeba kilka na raz zlutować (jak kanapkę) będzie jak znalazł szczególnie w towarzystwie pasty lutowniczej Koki.

Meggido

Znany użytkownik
ŁKMK
Chciałbym jeszcze podpowiedzieć, że w miarę możliwości, lepiej jest używać spoiwa bez kalafonii. Jest to dość wredna substancja i ciężka do usunięcia.

114

Użytkownik
Donator forum
Witam.
Pytanie do Corwina?
Lutowanie elementów w skali H0 pastą lutowniczą Koki i lutownicą na gorące powietrze jest Lepsze? niż grotem?
Która Pasta Koki ?
- Spoiwo; Sn62Pb36Ag2
- Spoiwo; Sn96,5Ag3Cu0,5

corwin

Administrator
Zespół forum
Ja lutuję tą ze srebrem i ołowiem. Ale używam też lutownicy ERSA - wtedy używam topnika TS81. Najlepszy jaki znam i lepszy od Abera.

Sn62Pb36Ag2